Linux Proxmox

2022 Proxmox ve ESXi Karşılaştırması

2022 Proxmox ve ESXi Karşılaştırması
Share

Proxmox ve ESXi – nihai karşılaştırma 2022

Kurumsal veri merkezinde, KOBİ ortamlarında ve ev laboratuvarı ortamlarında kullanılan birçok harika hiper yönetici vardır. Bu hipervizörlerden ikisi Proxmox VE ve VMware ESXi’yi içerir. Her ikisi de, sunucu sanallaştırma çözümlerinin bir parçası olarak kurumsal iş yüklerini ve kendi kendine barındırılan hizmetleri barındırmada birçok güçlü yönü olan harika hipervizörlerdir.

Broadcom’un yakın zamanda VMware’i satın alması ve VMware’in daha bulut merkezli bir modele geçişiyle birlikte, pek çoğu, iş açısından kritik sanal makineleri çalıştırmak için veri merkezinde kullanılan temel sanallaştırma sunucu teknolojilerini potansiyel olarak yeniden ziyaret etmek için alternatif teknolojileri yeniden ziyaret ediyor. Proxmox ve ESXi hipervizör çözümlerine bakalım ve hangi faktörlerin birini veya diğerini seçme kararında etkili olabileceğini görelim. Sonuç olarak, her bir bireysel kullanım durumu için hangisinin en iyi hipervizör olduğuna bağlı olabilir.

Proxmox VE Sunucusu Nedir?

Proxmox VE hakkında bir şey duymadıysanız , hem sanal makineleri hem de hafif Linux kapsayıcılarını çalıştırmak için kurumsal düzeyde bir hiper yönetici sağlayan ücretsiz olarak indirilebilen açık kaynaklı bir sanallaştırma çözümüdür.

Proxmox sunucuları hafiftir, kurulumu kolaydır ve topluluk destekli ücretsiz bir teklif ve ücretli destek sunar. Windows ve Linux dahil olmak üzere her tür sanal makineyi ve konuk işletim sistemini çalıştırabilir ve ayrıca LXC kapsayıcılarını doğrudan Proxmox sanal ortamının üzerinde çalıştırabilirsiniz.

 

69f8accb 402a 4f69 b4b4 4f381e96b825

Proxmox sunucu sanallaştırmasını bir kümede, paylaşılan veya paylaşılmayan depolamayı kullanarak bir kümede birden çok Proxmox sunucu ana bilgisayarıyla çalıştırabilirsiniz. Proxmox VE, yönetim görevleri için bir yönetim platformu sağlar ve KVM hipervizörü ve LXC kapsayıcılarıyla sıkı bir şekilde bütünleşir. Ayrıca yazılım tanımlı depolama arka uçları ve ağ işlevselliği sağlar.

ESXI hipervizörü gibi piyasadaki diğer ticari hipervizörlerin aksine Proxmox VE, çözümün bir parçası olarak yedekleme çözümleri sunar.

Proxmox Özellikleri

Proxmox ve ESXi hipervizörünü değerlendirirken aşağıdaki özelliklere bakalım:

 • sanallaştırma
 • Yönetmek
 • Yüksek Kullanılabilirlik ve kümeleme
 • Depolamak
 • Yedekleme çözümleri
 • Güvenlik duvarı ve güvenlik

Proxmox Sanallaştırma çözümleri

Proxmox, çözümün bir parçası olarak sağlam sanallaştırma teknolojisi içerir. Proxmox dağıtımının kendisi Debian GNU’ya dayanır ve özel bir Linux çekirdeği kullanır. Ayrıca, Proxmox’un kaynak kodu ücretsizdir, böylece herkes nasıl çalıştığını görebilir ve üçüncü tarafların ve bireysel katkıda bulunanların projeye katkıda bulunmasına izin verebilir.

Promox, sanal makineleri çalıştırmak için Çekirdek Tabanlı Sanal Makine (KVM) hipervizörünü kullanır. Hem Windows hem de Linux konuk VM işletim sistemlerini çalıştırabilirsiniz. ESXi’den farklı olarak, Konteyner tabanlı sanallaştırmayı doğrudan sunucu ana bilgisayarında çalıştırabilirsiniz.

Proxmox, LXC kapsayıcıları (LXC) kullanan kapsayıcı tabanlı sanallaştırma teknolojisini kullanır. LXC, Linux çekirdeği kapsama özellikleri için bir kullanıcı alanı arabirimidir. Geliştiricilerin veya herkesin Proxmox VE API veya yedekleme API’si ile sisteme erişmesini ve yönetmesini sağlar.

Proxmox Yönetim araçları

Proxmox, bir yönetim web arayüzü, komut satırı CLI, Proxmox VE mobile ve bir REST API arayüzü dahil olmak üzere sağlam yönetim özellikleri sağlar. web arayüzü ayrı bir yönetim aracı veya başka herhangi bir yönetim gereksinimi gerektirmez.

Tek web yönetim konsolunu kullanarak VM’ler ve kapsayıcılar oluşturabilirsiniz. Web arabirimini kullanarak tek bir Proxmox ana bilgisayarını veya tüm kümeyi sorunsuz bir şekilde yönetebilirsiniz. Promox’a göre binlerce VM’ye ölçeklenebilir. Web tabanlı arayüz, HTML5’e dayalıdır ve güvenli SSL bağlantılarını destekler.

Promox, yöneticilerin Promox VE örneklerine bağlanmasına ve kümeleri, düğümleri, sanal makineleri ve kapsayıcıları yönetmesine olanak tanıyan bir Android uygulaması sağlar. Flutter çerçevesine dayalı SPICE ve HTML5 konsollarına erişebilirsiniz.

Proxmox Yüksek Kullanılabilirlik ve Kümeleme

Proxmox, kritik iş yüklerinin yüksek düzeyde kullanılabilir bir yapılandırmada çalıştırılmasına olanak tanıyan çok güçlü yüksek kullanılabilirlik ve kümeleme özellikleri sağlar. Yüksek kullanılabilirlik önemlidir, çünkü iki Proxmox sunucusunu bir kümede birlikte çalıştırmanıza olanak tanır ve sanal ortamda yük devretme ve VM’lerin canlı geçişi gibi kurumsal özellikler sağlar.

Proxmox, Linux HA teknolojilerine dayalı çok yöneticili bir küme yapılandırmasını destekler. Proxmox VE HA yöneticisi, ortamdaki sanal makine kaynaklarını izler ve bir VM veya ana bilgisayar arızalanırsa otomatik olarak harekete geçer.

Proxmox ayrıca, Proxmox VE HA simülatörü olarak adlandırılan HA ve Proxmox kümelemesi açısından oldukça ilginç bir şey içerir. Simülatörü kullanarak, 6 sanal makine konuk VM ile gerçek dünyadaki 3 düğümlü küme yapılandırma davranışını test edebilirsiniz. Proxmox HA’nın kutudan çıktığı haliyle nasıl çalıştığını daha iyi anlamaya yardımcı olur.

Proxmox ağ iletişimi

Proxmox ağ iletişimi, köprülü bir ağ modeli kullandığı için ilginçtir. Her Promox ana bilgisayarı 4094’e kadar ağ köprüsüne sahip olabilir. Ağ modeli, yapılandırması ve yönetimi basittir. İsterseniz VM’lerin köprülü ortamı tek bir köprüden paylaşmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Linux köprülerine, bağlarına ve VLAN arabirimlerine alternatif olarak VLAN etiketlemeyi ve açık vSwitch’i destekler. Open vSwitch ile RSTP, VXLAN’lar ve OpenFlow gibi özelliklere erişebilirsiniz. Ayrıca tek bir köprü üzerinde birden fazla VLAN’ı destekler.

Proxmox depolama

Proxmox depolama arka uçları, sanal makineleri, kapsayıcıları ve diğer kullanım senaryolarını depolamak için esnek seçenekler sunar. Proxmox küme ana bilgisayar donanımı arasında paylaşılan depolamayı kullanabilirsiniz. Proxmox için depolama modeli esnektir. Paylaşılan depolamayı, belirtildiği gibi, NFS ve iSCSI SAN dahil depolama cihazlarında kullanabilirsiniz. Proxmox, sunduğu özellik ve yeteneklerde ZFS dosya sistemlerinin yeteneklerini yoğun bir şekilde kullanır.

Proxmox ana bilgisayarları arasında paylaşılan depolama kullanıyorsanız, herhangi bir kesinti olmadan sanal makineleri canlı olarak geçirebilirsiniz.

Proxmox, aşağıdakiler dahil olmak üzere çok çeşitli depolama teknolojilerini destekler:

 • LVM Grubu
 • iSCSI hedefi
 • KOBİ/CIFS
 • NFS Paylaşımı
 • Ceph RBD
 • Doğrudan iSCSI LUN’a
 • GlusterFS
 • CephFS

Proxmox yazılım tanımlı depolama

Proxmox, Ceph kullanarak yazılım tanımlı depolamadan yararlanabilir. Ceph nedir? Kurumsal depolama için çeşitli özellikler sağlayan açık kaynaklı bir nesne depolama teknolojisidir.

Ceph’in yazılım tanımlı depolama yetenekleri, Proxmox ile kolayca HCI çözümleri oluşturmanıza ve depolamayı doğrudan herhangi bir küme düğümünüzden çalıştırmanıza olanak tanır. Ceph’in Proxmox ile yazılım tanımlı depolama yetenekleri, doğrudan Promox web konsolunun GUI’sinden ortaya çıkar.

Özellikler şunları içerir: kendi kendini iyileştirme, bir exabayta kadar ölçeklenebilir depolama, katmanlı depolama oluşturma ve ticari donanım kaynaklarının üzerinde çalışabilir.

Proxmox Yedekleme Çözümleri

Proxmox sanal ortamının avantajlarından biri, yerleşik bir yedekleme çözümü sağlamasıdır. Herhangi bir sanal ortamda kritik görev iş yüklerini çalıştırmak için bir yedekleme çözümü gerekir.

Proxmox , otomatik yedeklemeler sağlayan vzdump üzerine kurulu entegre bir Proxmox yedekleme sunucusu sağlar. Çözüm, sanal ortamda çalışan kapsayıcıların ve sanal makinelerin anlık görüntülerini oluşturur. Bu yedeklemeler, diskteki verileri ve sanal makine için yapılandırma dosyalarını içerir.

Proxmox yedekleme sunucusu, yedeklemeleri planlayabilir ve NFS, iSCSI LUN’lar ve Ceph RDB (blok düzeyinde depolama) dahil olmak üzere birden çok yedekleme konumu türünü hedefleyebilir. Proxmox VE yedekleri, sanal makineler ve kapsayıcıların verimli bir arşivinin oluşturulmasına olanak tanıyan verimli bir biçimde saklanır.

Yedekleme çözümünün harika özelliklerinden biri, bir sanal makinenin veya kapsayıcının canlı olarak geri yüklenmesine izin vermesidir. Canlı bir geri yükleme ile, aktif olarak kullanılan veri parçaları kopyalanırken veriler arka planda kopyalanır ve geri yükleme çalışırken sanal makinenin açılmasına izin verilir.

Promox yedeklemesini, yedeklemeleri yönetmek için ayrı bir sunucu çözümüne giriş yapmak zorunda kalmadan doğrudan Proxmox GUI’den yönetebilirsiniz.

Yedeklemelere bakıldığında Proxmox’un bir dezavantajı, Promox Yedekleme Sunucusu dışında üçüncü taraf veri koruma çözümleri bulmanın zor olmasıdır.

Proxmox güvenlik duvarı ve güvenlik

ESXi hipervizörü gibi, Proxmox da kritik iş yüklerini ağ seviyesinden korumaya izin veren yerleşik bir güvenlik duvarına sahiptir. Web GUI’den veya komut satırından özelleştirilebilir.

Proxmox, güvenlik duvarı çözümünü küme düzeyinde dağıtılmış bir şekilde güvenlik duvarı bağlantı noktaları koruması sağlayan dağıtılmış bir güvenlik duvarı çözümü olarak tanıtır. Güvenlik duvarı kuralları yapılandırması, küme dosya sisteminde yaşar ve IP tabloları yapılandırması, dağıtılmış bir güvenlik duvarı çözümü sağlayarak her küme düğümünde depolanır. IPv4 ve IPv6, Proxmox güvenlik duvarı yapılandırmasıyla desteklenir.

Proxmox’un sağladığı, yerel olarak VMware ESXi’de bulunmayan harika bir özellik, yerel iki faktörlü kimlik doğrulamadır. Proxmox’taki yerel iki faktörlü kimlik doğrulama ile donanım 2FA desteğini kolayca ayarlayabilirsiniz. Webauthn, TOTP ve Yubikey-OTP’yi kullanabilirsiniz. Ayrıca kurtarma amacıyla tek kullanımlık bir kurtarma kodu da oluşturabilirsiniz.

f4726680 635d 4255 93f5 9e892008370a

Şu anda Proxmox, VMware görüntülerinin şifrelenmesini desteklememektedir. Bekleyen verileri şifrelemek için bunu konuk işletim sisteminin kendisinde halletmeniz gerekecektir.

Proxmox bulut entegrasyonu ve yönetimi

Proxmox, şirket içi düğümlerin bir bulut yönetim düzlemi ile yönetilmesine izin veren bir bulut yönetimi çözümüne sahip değildir. Ancak, Proxmox’u buluttan uygun ölçekte yönetmek için bilmediğim bir çözüm olabilir.

VMware ESXi nedir?

VMware vSphere çözümünün bir parçası olan VMware ESXi , kurumsal veri merkezinde tartışmasız en gözde hipervizördür. VMware ESXi, “işe yarayan” bir çözüm için kurumsal müşteriler arasında son derece popüler olmasını sağlayan birçok kurumsal sınıf sanallaştırma özelliği sunar.

Ayrıca, VMware vCenter Server kullanarak çözümü yönetememek gibi birkaç sınırlama ile iş yüklerinin VMware ESXi üzerinde ücretsiz olarak çalıştırılmasına izin veren bir VMware ESXi ücretsiz sürümü de bulunmaktadır.

86759fc9 f0d9 4097 b993 088f38b1f4a4

VMware ESXi, iş açısından kritik iş yüklerini çalıştırmak için mükemmel yönetim ve mükemmel performans yetenekleri sağlar. Proxmox ve ESXi’ye bakıldığında, VMware vSphere, merkezi yönetim ve birçok gelişmiş özellik sağlayan tescilli bir sanallaştırma teknolojisidir.

VMware vSphere, vCenter Sunucusuna bağlı VMware vSphere kümelerinin yönetilmesine izin veren modern bir vSphere web istemcisi kullanılarak yönetilir. VMware ESXi ana bilgisayar istemcisi web yönetimi arayüzüne de erişebilirsiniz. Ancak, VMware ESXi ana bilgisayarını vSphere kümesinden değil, yalnızca ana bilgisayar bağlamından yönetmekle sınırlısınız.

VMware ESXi özellikleri

VMware ESXi’nin bahsedilecek birçok özelliği var. Aşağıdakileri ele alalım:

 • sanallaştırma
 • Yönetim yetenekleri
 • Yüksek Kullanılabilirlik ve kümeleme
 • VMware NSX ile Ağ Oluşturma ve SDN
 • VMware vSAN ile yerel depolama ve yazılım tanımlı depolama
 • vSphere veri koruması ve üçüncü taraf yedekleme çözümleri ile yedekleme çözümleri
 • Yerleşik güvenlik duvarı ve güvenlik ayrıca VMware NSX özellikleri

VMware ESXi sanallaştırma teknolojisi

VMware ESXi, çok az yer kaplayan özel olarak oluşturulmuş bir hipervizördür. Tescilli olmak, çok sıkı kontrol edilen kanallar kullanılarak kontrol edilebilmesi, güncellenebilmesi ve genişletilebilmesi açısından avantajlara sahiptir.

Bazı kuruluşlar, görev açısından kritik iş yüklerini açık kaynaklı çözümler yerine tescilli çözümler üzerinde çalıştırma konusunda kendilerini daha iyi hissederler. Ancak, bazı işletmeler tam tersini düşünüyor. Bazıları VMware ESXi’yi tescilli bir Linux dağıtımı olarak adlandırır. Aslında Linux değil, sanallaştırma için oluşturulmuş tescilli bir dağıtımdır.

Proxmox ile karşılaştırıldığında, Proxmox’ta olduğu gibi kapsayıcıları doğrudan bir VMware ESXi ana bilgisayar işletim sisteminde çalıştıramazsınız. Bu nedenle, doğrudan ESXi’de LXC veya Docker kapsayıcılarını doğrudan çalıştıramazsınız.

VMware Tanzu ve VMware vSphere 7.0 ve sonraki sürümlerinin piyasaya sürülmesiyle VMware, Kubernetes desteğini doğrudan VMware ESXi’nin içine entegre etti. Böylece artık VMware ESXi, Kubernetes API olarak VMware ESXi içinde Kubernetes yönetim kümesi düğümlerini yerel olarak çalıştırabilir ve yapılar artık VMware ESXi’nin içine dahil edilmiştir.

VMware vSphere sanallaştırma paketi

VMware vSphere’in gücünün bir parçası, çözümü birçok kullanım durumuna uyacak şekilde genişleten ve VMware vSphere’in basit bir şirket içi hipervizörden hibrit bir yapıya geçmesine izin veren VMware ve üçüncü taraf satıcıların sağlıklı ve kapsamlı çözüm ve ürünleri portföyüdür. ve çoklu bulut sanallaştırma çözümü.

VMware ESXi yönetim yetenekleri

vSphere 6.5 ve üstü ile VMware vSphere sürümleri, yalnızca bir web arabirimi kullanılarak yönetilebilir. vSphere 6.0 gibi eski vSphere sürümlerinde, bağımsız bir yapılandırmada bile VMware ESXi ana bilgisayarlarını yönetmek için gerekli olan bir “şişman istemci” vSphere İstemcisi vardı.

vSphere web istemcisi, vCenter Server’a bağlanmaya ve vCenter Server’ı ve vCenter Server tarafından yönetilen bağlı ESXi ana bilgisayarlarını yönetmeye izin verir. vSphere web istemcisi ile birden çok ESXi ana bilgisayarını yönetebilirsiniz. ESXi ana bilgisayarlarına doğrudan bağlantı, artık ana bilgisayar istemcisi olarak anılmaktadır. ESXi ana bilgisayar istemcisiyle, kümeye özgü herhangi bir işlevi değil, yalnızca yerel ESXi ana bilgisayarı için kontrol yapılandırmasını kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca, VMware vSphere’i bir mobil cihazdan yönetmek için mükemmel bir deneyim sağlayan resmi “vSphere mobile Client” da dahil olmak üzere, ISO ve Android uygulama mağazalarında bulunan VMware vSphere’i yönetmek için çok çeşitli mobil uygulamalar bulunmaktadır. Bu mobil vCenter uygulaması, birden çok esxi ana bilgisayarını ve birden çok sanal makineyi yöneten vSphere istemcisinin temel yönetim özelliklerinin çoğunu sağlar.

VMware ESXi yüksek kullanılabilirlik ve kümeleme

VMware vSphere, birden çok düğüm çalıştıran ESXi kümelerini çalıştıran temel sunucu sanallaştırması için kurumsal düzeyde kümeleme yetenekleri sağlar. VMware vSphere ESXi kümeleri, aşağıdakiler gibi yetenekler sağlar:

 • VMware Yüksek Kullanılabilirlik (HA)
 • VMware Dağıtılmış Kaynak Zamanlayıcı (DRS)

VMware HA, vSphere kümelerindeki ESXi ana bilgisayarlarını izleyen bir kalp atışı mekanizması sağlar, böylece bunlar bozulursa sanal makineler sağlıklı ESXi ana bilgisayarlarında yeniden başlatılabilir. VMware HA ayrıca, VM’leri arızalı bileşenlere vb. sahip olabilecek bir ana bilgisayardan proaktif olarak taşımak için onaylı satıcı donanımıyla proaktif HA yetenekleri sağlar.

VMware Distributed Resource Scheduler (DRS), iş yüklerinin vSphere kümeleri arasında eşit şekilde dengelenmesini sağlayan bir vSphere özelliğidir. Sanal makineler açıldığında, hiçbir ESXi ana bilgisayarının aşırı yüklenmemesi için VM’nin kümeye en verimli şekilde yerleştirilmesini sağlar.

VMware vSphere kümeleri, sanal makinelerin bir vSphere kümesinde çalıştırılırken başka bir ana bilgisayara taşınmasına olanak tanıyan vMotion özelliğiyle bilinir. Bu özellik, diğer vSphere küme özelliklerinin birçoğunu etkinleştiren temel bir yetenektir.

VMware NSX ile VMware Networking ve SDN

VMware ESXi, çözümün bir parçası olarak güçlü ağ oluşturma yetenekleri sağlar. VMware vSphere Standard Switch (vSS) ve vSphere Distributed Switch (vDS), teknik ve ticari ihtiyaçlarla uyumlu bir şekilde sanal ağ oluşturmaya izin veren güçlü ağ yapılarıdır.

Bir ağ perspektifinden VLAN’lar, Özel VLAN’lar oluşturabilir, güvenlik bağlamını ve diğer gelişmiş özellikleri kontrol edebilirsiniz.

VMware NSX , VMware vSphere için birçok güçlü özellik sağlayan yazılım tanımlı bir ağ çözümüdür. VMware NSX, VMware ESXi’ye dahil olmayan ücretli bir çözümdür.

c1719c3c 7635 492d a5ab 73dca534e58b

VMware vSphere ortamına eklendikten sonra VMware ESXi ana bilgisayarları, ağ oluşturma özelliklerinin özelliklerini yazılım tanımlı özelliklerle genişleten özel VMware VIB dosyalarıyla genişletilir.

VMware NSX, hızlı felaket kurtarma ve farklı fiziksel konumlarda aynı IP adresleri ile iş yüklerini çalıştırma yeteneği sağlamak için VMware HCX ve VMware vSphere replikasyonu gibi VMware portföyündeki diğer çözümlerin kalbidir.

VMware vSAN ile VMware Yerel depolama ve yazılım tanımlı depolama

VMware ESXi, VMware ESXi ana bilgisayarında kurulu fiziksel disklerle yerel olarak bağlı depolamadan, kurumsal bir SAN üzerindeki NFS veya iSCSI depolama protokolleri tarafından desteklenen harici kurumsal havuz depolamasına kadar birçok depolama seçeneği sunar.

VMware vSAN, müşterilerin bir vSphere kümesinde birden çok ESXi ana bilgisayarı çalıştırmasına ve iş yüklerini çalıştırmak için mantıksal bir depolama konumu oluşturmak üzere yerel olarak bağlı depolamayı kullanmasına olanak tanıyan önde gelen bir yazılım tanımlı depolama çözümüdür. ESXi ana bilgisayarlarını ve vSAN çözümünü aynı vSphere yönetim portalından yönetebilirsiniz.

VMware vSAN, vSphere kümenizde yazılım tanımlı depolama çözümü oluşturmak için VMware ESXi’nin üzerine ek bir lisans olarak satın alınması gereken ücretli bir çözümdür.

En son vSAN sürümü hakkında buradan bilgi edinin:

 • VMware vSAN 8 – Yeni Neler Var? Teknik Derin Dalış

vSphere veri koruması ve üçüncü taraf yedekleme çözümleri ile VMware ESXi Backup çözümleri

Piyasadaki sayısız kurumsal veri koruma çözümü, VMware vSphere’i yedekleme ve kurtarma yeteneği sağlar. Çoğu yedekleme şirketi, vSphere için yedekleme işlevi sağlar ve vSphere’de bulunan yerleşik yedekleme API’sinden yararlanır.

Kapsamlı yedekleme ve kurtarma seçeneklerine sahip bir platform arıyorsanız, VMware, mevcut çok sayıda çözümle bu alanda kesinlikle kazanır. Ancak bunlar çoğunlukla ücretli çözümlerdir. Teklifle birlikte verilen ücretsiz Proxmox çözümünü yenmek zor.

VMware ESXi Yerleşik güvenlik duvarı ve güvenlik ayrıca VMware NSX özellikleri

VMware ESXi, temel güvenlik duvarı özellikleri sağlayan yerleşik bir güvenlik duvarına sahiptir. ESXi sunucunuzdan basit IP adresini ve bağlantı noktalarını kısıtlayabilirsiniz. VMware vCenter, vCenter Sunucusunu güvenlik açıklarından ve belirli trafik türlerinden korumak için kendi güvenlik duvarı özelliklerini de sağlar.

VMware vSphere’in bir parçası olan VMware ESXi, veri güvenliği ile güvenlik açıklarını kapatmak için hareketsiz sanal makine verilerini korumak için güvenlik çözümünün bir parçası olarak VM şifrelemesine izin verir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, VMware NSX, ağ oluşturma perspektifinden sayısız yetenek ekleyen birinci sınıf, yazılım tanımlı bir ağ çözümüdür. VMware NSX, VMware vSphere’e kimliğe duyarlı güvenlik duvarı özellikleri sağlar ve birçok zorlu teknik soruna ilginç ağ çözümleri oluşturmaya olanak tanır.

VMware ESXi bulut entegrasyonu ve yönetimi

VMware ESXi ve vSphere, güçlü bulut entegrasyonu ve yönetim yeteneklerine sahiptir. VMware Cloud Foundation ile VMware, müşterilerin ister şirket içinde ister genel bulut ortamında bulut teknolojilerinin yapı taşlarını dağıtmasına olanak tanıyan eksiksiz bir bulut araçları ve çözümleri yığını sağlar.

VMware Cloud Foundation, VMware ESXi ve vCenter Server ile vSphere gibi temel VMware vSphere teknolojilerinin üzerine inşa edilmiştir.

Yakın zamanda VMware, vSphere ve entegre hizmetlerin yönetimini buluta genişleten vSphere+, vSAN+ ve VMware Cloud Foundation+’ı tanıttı. Konumdan bağımsız olarak VMware vSphere çözümlerini ölçekte yönetmeye olanak tanır.

vSphere+ ve vSAN+ hakkında buradan bilgi edinin:

 • VMware vSphere+ ve vSAN+ yeni özelliklerini duyurdu

Proxmox ve ESXi

Daha önce de belirttiğimiz gibi, hem Proxmox hem de ESXi, müşterilere birçok harika özellik sağlayan güçlü, sağlam, kurumsal düzeyde hipervizörlerdir. Proxmox VE’yi ne zaman seçmelisiniz? VMware ESXi’yi ne zaman seçmelisiniz?

2022 09 13 13 28 05

Proxmox VE’nin artıları ve eksileri:

proxmox profesyonelleri:

 • İndirmek ve kullanmak ücretsizdir!
 • Açık kaynaklıdır
 • Kapsayıcıları ve VM’leri doğrudan ana bilgisayar işletim sisteminde çalıştırabilirsiniz
 • Ücretsiz olarak kümeleme ve yüksek kullanılabilirlik sağlar
 • Emtia donanımı kullanır
 • Ücretsiz Proxmox Yedekleme Sunucusunu içerir
 • Yazılım tanımlı depolama sağlar
 • Yerleşik güvenlik duvarı yetenekleri dağıtma özelliğine sahiptir
 • Yerleşik iki faktörlü kimlik doğrulama içerir
 • Evde laboratuvar kullanımı için harika!

Proxmox Eksileri

 • Yedek satıcı desteğinden yoksundur
 • ESXi’ye karşı kaynak zamanlaması için kurumsal özelliklerden yoksundur
 • VMware’in yüksek kullanılabilirlik özelliklerine kıyasla proaktif HA ve DRS’den yoksundur.
 • Yine de kurumsal destek için ödeme yapmanız gerekiyor (beklendiği gibi)
 • Pek çok üçüncü taraf entegrasyonu (gördüğüm)

VMware ESXi artıları ve eksileri:

VMware Artıları:

 • Kurumsal sanallaştırma alanında kanıtlanmış bir sicile sahiptir
 • Kurumsal iş yükleri için Cadillac’a özellikler ve yetenekler sağlar.
 • Yüksek kullanılabilirlik, dağıtılmış kaynak planlaması ve yük devretme yetenekleri rakipsizdir
 • Çözümün hibrit bulut ve yazılım tanımlı yeteneklerle daha da genişletilmesine olanak tanıyan devasa bir VMware çözümleri kataloğunun parçasıdır.
 • VMware Tanzu, doğrudan hipervizöre yerleştirilmiş Kubernetes’e sahip
 • Artık vSphere+, vSAN+ ve VMware Cloud Foundation+’dan itibaren bulut tarafından yönetiliyor ve konum ne olursa olsun vCenter Sunucularının ölçeğinde yönetime izin veriyor
 • Veri merkezi genelinde geniş ölçekte VM şifrelemesi için bir araç içerir
 • VMUG Advantage, ev laboratuvarı meraklıları için muazzam bir değer sağlar

VMware Eksileri:

 • Bu pahalı
 • Ücretsiz sürüm ciddi şekilde sınırlıdır
 • Yazılım tanımlı özellikler ürünler için ödenir
 • Yerel iki faktörlü kimlik doğrulamayı içermez ve üçüncü taraf bir IDP’ye ihtiyaç duyar

Proxmox özellikleri ve VMware ESXi özellikleri karşılaştırması Proxmox ve ESXi’ye bakıldığında dikkate alınan Proxmox, dürüst görüşüme göre ücretsiz hiper yönetici ödülünü kazanıyor. Kümeleme, HA ve yazılım tanımlı depolama dahil olmak üzere bir çok kurumsal özelliği ücretsiz olarak sağlar.

VMware ESXi, kuruluşta ücretli bir perspektiften daha iyi bir hiper yöneticidir. Kurumsal iş yüklerini çalıştırmak için çok sayıda özellik sağlar ve şirket içi veri merkezlerinde yenilecek hiper yönetici olarak kendini kanıtlamıştır. VMware, vSphere’i buluta geçiriyor. vSphere+ ile yeni bulut yönetimi özellikleriyle kuruluşlar, şirket içi iş yükleriyle bulut yönetiminden yararlanabilir.

Evde laboratuvar kullanımı için Proxmox ve ESXi

Ücretsiz doğası ve devasa özellikleri nedeniyle Proxmox’un evde laboratuvar kullanımı için kesinlikle kazanacağını düşünebilirsiniz. Ancak, VMware vSphere ev laboratuvarı meraklıları için VMUG Advantage aboneliği, oyun alanını düzleştirir. Yalnızca 200 ABD Doları karşılığında, ev kullanıcıları 1 yıl boyunca tüm VMware ücretli ürünler kataloğuna erişebilir. Bu tür bir değer başka hiçbir satıcıda bulunmaz.