Ubuntu

22.04 – 20.04 Ubuntu’da VMware Workstation Nasıl Kurulur?

22.04 20.04 Ubuntuda VMware Workstation Nasil Kurulur
Share

Bu kılavuzda, Ubuntu 22.04 | 20.04.

VMware Workstation, Windows ve Linux sistemleri için tasarlanmış bir tip 2 hipervizördür. Windows veya Linux ortamlarında sanal makineler oluşturmanıza ve yönetmenize olanak tanır.

Vmware Workstation genel olarak iki ürüne ayrılır: VMware Workstation Player ve VMware Workstation Pro .

VMware Workstation Player kişisel kullanım için ücretsizdir, VMware Workstation Pro ise bir lisans gerektirir. İlki ticari olmayan bir araçtır ve yalnızca temel işlevleri sağlarken Workstation Pro profesyonel ve daha gelişmiş bir sanallaştırma çözümüdür. Her ikisi de Linux ve Windows sistemlerinde çalışır ve hemen hemen aynı kurulum gereksinimlerine sahiptir. Ayrıca her ikisi de 64 bit Intel ve AMD CPU’larla x86 tabanlı mimaride çalışır.

1) VMware Workstation PRO’yu İndirin

VMware Workstation Player, resmi olarak Ubuntu 22.04 ve 20.04 depolarında barındırılmamaktadır. VMware Workstation’ı Ubuntu 22.04’e kurmak için Resmi VMWare indirme Sayfasını ziyaret edin ve aşağıda belirtildiği gibi kurulum paketini indirin.

Bu kılavuzun yazıldığı sırada en son sürüm VMware Workstation Pro 16’dır ve indirme boyutu 500MB’ın biraz üzerindedir.

22.04 20.04 Ubuntuda VMware Workstation Nasil Kurulur

Kurulum paketi, ana dizininizde bulunan İndirilenler klasörüne indirilir. Bunu aşağıdaki gibi ls komutunu kullanarak onaylayabilirsiniz .

ls Downloads

22.04 20.04 Ubuntuda VMware Workstation Nasil Kurulur2

2) VMware Workstation’ı kurun

Kuruluma başlamadan önce aşağıda apt komutunu kullanarak önkoşulları yükleyelim,

$ sudo apt update
$ sudo apt install -y build-essential

VMware Workstation kurmak için aşağıdaki bash komutunu çalıştırın. Daha yeni bir sürüm sunulacaksa VMware Workstation kurulum dosya adının sizinkinden farklı olacağını lütfen unutmayın.

$ sudo bash VMware-Workstation-Full-16.2.4-20089737.x86_64.bundle

Komut, Vmware yükleyicisini çıkarır ve sisteminize VMware yükler. Bu yaklaşık 5 dakika sürer, bu yüzden sabırlı olun. En sonunda, kurulumun başarılı olduğuna dair onay alacaksınız.

22.04 20.04 Ubuntuda VMware Workstation Nasil Kurulur3

3) Gerekli ek çekirdek modüllerini kurun

VMware iş istasyonunun sorunsuz çalışması için bazı ek çekirdek modülleri gereklidir. Bu nedenle, bunları aşağıdaki gibi yükleyin.

$ sudo vmware-modconfig --console --install-all

4) VMware Workstation’ı Başlatın

Kurulum sürecindeki son adım, VMware Workstation’ı başlatmak ve kurulumu tamamlamaktır. Bu nedenle, ‘ Faaliyetler ‘ sekmesine tıklayın ve ardından aşağıda gösterilen simgeye tıklayın.

22.04 20.04 Ubuntuda VMware Workstation Nasil Kurulur4

Aşağıdaki pencere açılacaktır. Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesini okuduğunuzdan ve şartları kabul ettiğinizden emin olun. Ardından bir sonraki adıma geçmek için ‘ İleri’ye tıklayın.

22.04 20.04 Ubuntuda VMware Workstation Nasil Kurulur5

Benzer şekilde, bir sonraki lisans sözleşmesi şartlarını kabul edin ve ‘ İleri ‘ye tıklayın.

22.04 20.04 Ubuntuda VMware Workstation Nasil Kurulur6

Ardından, VMware Workstation’ı başlattıktan sonra herhangi bir güncellemeyi kontrol edip etmeyeceğinizi seçebilirsiniz. Bu tamamen size kalmış ve seçiminizi yaptıktan sonra ‘ İleri’ye tıklayın .

22.04 20.04 Ubuntuda VMware Workstation Nasil Kurulur7

Ardından, VMware Workstation satın aldıysanız bir lisans Anahtarı girin. Alternatif olarak, başvurunuz yoksa, başvuruyu 30 gün boyunca değerlendirmeyi seçebilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra ‘ Bitir’e tıklayın .

22.04 20.04 Ubuntuda VMware Workstation Nasil Kurulur8

‘ Bitir ‘ düğmesine tıkladığınızda, kimlik doğrulamanız istenecektir ve bu nedenle şifrenizi girin ve ‘ Kimlik Doğrula ‘ düğmesine tıklayın.

22.04 20.04 Ubuntuda VMware Workstation Nasil Kurulur9

Son olarak, VMware Workstation görüntülenecektir. Görünen açılır pencerede ‘ Tamam’ı tıklayın .

22.04 20.04 Ubuntuda VMware Workstation Nasil Kurulur10

Buradan sanal sunucularınızı oluşturabilir ve yönetebilirsiniz.

22.04 20.04 Ubuntuda VMware Workstation Nasil Kurulur11

Çözüm

Bu, Ubuntu 22.04 ve 22.04’te VMware Workstation’ın nasıl kurulacağına ilişkin bu kılavuzu tamamlamaktadır. Artık Linux, Windows ve hatta BSD gibi UNIX çeşitleri dahil olmak üzere favori işletim sistemlerinizi kolaylıkla çalıştırmak ve test etmek için sanallaştırma özelliklerinden yararlanabilirsiniz. VMware Workstation Pro ile başlarken her şeyin en iyisi.