Linux

403 Forbidden Error” Hatasının Çözümü

sunucu linux kernel
Share

403 Forbidden Error” Hatası Nedir?

Web siteleri tasarlanırken karşılaşılan en yaygın hatalardan birisidir. En genel nedenleri ise;

  • Geçersiz Dosya İzinleri,
  • “No Index” parametresinin .htaccess dosyası içerisinde  hatalı şekilde kullanılmasıdır.

403 Hatası Nasıl Düzeltilir:

  1. Tüm dosyalarınızın izinlerini (chmod – Permission) kontrol ederek, eğer bir dosya veya klasör izni 777 olarak belirlenmiş ise dosya veya klasör herkes tarafından yazılabilir demektir ve sitenizin güvenliği dolayısı ile hack saldırılarına maruz kalmasını önlemek amacıyla “403 Forbidden Error” hatasını sunucu cevap olarak bize gönderir. Bu nedenle klasörlerin izinleri “750” veya “755” ve dosyalarınızın izinlerini de “644” olarak belirleyiniz.
  2. Tüm dosya izinlerinizi kontrol etmenize rağmen 403 hatası hala görüntüleniyorsa .htaccess dosyanızı kontrol etmeniz gerekecektir. Hosting hesabınızda birden çok .htaccess dosyası bulunabileceğini unutmayın bu nedenle public_html dizininin haricindeki tüm diğer .htaccess dosyalarını da kontrol etmeniz gerekecektir. Eğer bu dosyalardan birisi “Options All -Indexes” parametresi içeriyorsa “-Indexes” kısmını silerek dosyayı kaydediniz.
  3. Kendinize ait bir sunucu veya sanal sunucu kullanıyorsanız, SSH ile giriş yaparak “setenforce 0” komutunu çalıştırabilirsiniz.
  4. Yeni bir litespeed kurulumu gerçekleştirdiyseniz, Web Configuration -> General -> Security kısmından umask değerlerini girebilirsiniz.