Haberler

Apple’ın Devasa Lobicilik Skandalı Ortaya Çıktı

sunucu applewebp
Share

Apple’ın Devasa Lobicilik Skandalı Ortaya Çıktı: “Uygulama Geliştiricilerinin Sesi” Olduğunu Söyleyen Birliğe El Altından Para Yağdırmış

Bloomberg tarafından paylaşılan bir habere göre Apple, uygulama geliştiricilerinin sesi olarak tanımlanan bir birliğe milyonlarca dolar ‘fon’ sağladı. Birliğin üyesi bile olmayan şirketin birlikte söz sahibi olduğu öne sürüldü.

Son zamanlarda özellikle geliştiricilerin elde ettiği kazançlardan aldığı komisyonla tartışma yaratan, Epic Games’in açtığı davayla da bu konuda büyük bir yenilgiye uğrayan Apple, yeni bir habere göre lobicilik faaliyetlerinde yeni bir çığır açtı. Şirketin dünyanın en popüler geliştirici birliğine milyonlarca dolar para aktardığı ortaya çıktı.

Bloomberg tarafından elde edilen bilgilere göre ABD merkezli ‘The App Association (ACT)’ birliği, elde ettiği fonlamanın yarısından fazlasını Apple’dan alıyordu. Üstelik Apple, bu birliğe üye bile değildi. Bunun da ötesinde Bloomberg, birliğin aldığı kararların Apple tarafından da yönetildiğini öne sürdü.

İyi de Apple, bu parayla ACT’ye ne yaptırıyor? Durum, fazlasıyla ciddi:

Apple’ın lobicilik faaliyeti, kendisini ‘geliştiricilerin en büyük sesi’ olarak tanımlayan bu birliğin eski çalışanları sayesinde ortaya çıktı. Bloomberg’e konuşan dört eski çalışan, Apple’ın birliğin en büyük ‘destekçisi’ olduğunu paylaştı.

Peki ACT, Apple’dan aldığı milyonlarca dolar ile ne yapıyordu? Bloomberg’e göre birlik, Apple’ın geliştiricilerle arasının kötüleştiği dönemde bile şirketi savunan yazılar ve bültenler yayınladı. Bu yazılarda birlik, Apple’ın %30 komisyon kestiği App Store modeli için bile “şirketler daha önce görmedikleri denizaşırı pazarlara erişimi gördü.” ifadelerini kullanıyordu.

Bir diğer örnek ise ABD Senatosu’nun Apple gibi şirketlerin yazılımların cihazlara nasıl dağıtılabileceğini kontrol eden, şirketlerden potansiyel olarak rekabete aykırı davranışları yasaklayacak mevzuat hazırlanmasıyla birlikte yine Apple safında yer almasıydı. ACT, bu dönemde yaptığı açıklamada mevzuatı “mobil yazılım dağıtım modeline yönelik ‘hazır, nişan al, ateş’” olarak betimlemişti.

Peki ACT, Apple’dan tam olarak ne kadar para alıyor?

Bilgilerin ortaya çıkmasıyla birlikte ACT’den yetkililer, Bloomberg’e bir açıklama bulundu. Yetkililer, alınan paranın miktarını tam olarak açıklamazken sadece elde ettikleri toplam fonun yarısından fazlası olduğunu paylaştı. Birlik, 2020 yılında toplamda 9 milyon dolar fon elde etmişti.

Üstelik Bloomberg’e konuşan eski çalışanlara göre Apple’ın şirketteki fon payı, toplam fonun yarısından çok daha fazlasıydı. Bu oran net olarak açıklanmazken, Apple ise Bloomberg’e açıklama yapmayı reddetti.

Kaynak : https://www.webtekno.com/apple-lobicilik-skandali-ortaya-cikti-h128097.html