Programlama

Bootcamp Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Bootcamp

bootcamp
Share

Bootcamp aslında askeri eğitim kamplarına verilen bir isimdir, fakat programlama kamplarına da bootcamp denir. Çünkü tıpkı askeri kamplar gibi öğrencilerini çok yoğun bir iş yüküne sokarlar, onları birkaç ay içinde eğitirler ve büyük bir enerji ve zaman yatırımı gerektirirler.

Eğitim kursları farklı zaman dilimlerinde ve yoğunluklarda mevcut olsa da, katılımcıları haftalarca günde 8-10 saat meşgul eden birçok kurs da vardır.

Bootcamp Nedir?
Programlama eğitim kampları, programlama öğretimine farklı bir yaklaşım getiren ve temel bir üniversite eğitimine kıyasla farklı ihtiyaçları karşılayan yoğun, 3-12 aylık kurslardır.

Bootcamp’lar, çok az teorik altyapıya sahip, uygulamaya yönelik eğitim türüdür ve her bir programlama dilinin kullanımında gerçek hayattan, pratik örneklerle yoğun eğitim sağlar. Ekip çalışmasına, sosyal becerilerin geliştirilmesine ve iş ihtiyaçlarının karşılanmasına odaklanılır.

Eğitim genellikle piyasa oyuncuları ve şirketlerle işbirliği içinde olan kişilerin ihtiyaçlarına göre özel olarak düzenlenir.

Bootcamplerin Özellikleri ve Metodolojisi
Eğitim kampları üç grupta karakterize edilebilir:

1. Zaman
Sabit bir süre veya sabit bir sınır olmamasına rağmen, genellikle on iki hafta civarında sürer. Birçoğu tam zamanlı olma eğilimindedir.

2. Yoğunluk
İster çevrimiçi ister yüz yüze olsun, eğitim kampları, güçlü pratik iş yükleri nedeniyle uzun saatler ve yüksek düzeyde bağlılık gerektirir.

3. Konular
Birkaç istisna dışında, iş piyasasında yüksek talep gören dijital becerilere odaklanır. En popüler ve en çok öğretilen programlama ile ilgili olanlardır.

İki tür öğrenci profili vardır: halihazırda teknolojik eğitim almış olanlar, yeni mezunlar veya sektördeki becerilerini geliştirmek isteyen profesyoneller. Genel olarak, bir eğitim kampına katılmak için önceden bir yeterlilik gerekmez. Maliyeti ülkeye ve okula göre değişir, ancak genellikle 5.000 ila 20.000 dolar arasında değişir. İlk bakışta yüksek bir maliyet gibi görünse de, yapılan yatırımı birkaç ay içinde geri alabilirsiniz.

Bootcamp’e Kimler Katılabilir?
Bootcamp’lerin ana hedef grubu, kariyerlerini gelecek vaat eden bir meslek ile değiştirmek isteyen, pahalı bir eğitim kursunu karşılayabilecek maddi imkânları olan ve kısa sürede pazarlanabilir beceriler kazanmak ve hızlı bir şekilde iş bulmak isteyen kişilerdir.

Başvuru sahibinin eğitimi tamamlamak için gerekli zamana ve finansal kaynaklara sahip olması gereklidir.

Azim ve açıklığın yanı sıra temel bir problem çözme, meydan okuma odaklı, yaratıcı ve meraklı bir tutuma ihtiyacınız olacaktır.

Bootcamp Eğitimleri Ne Kadar Sürer?
Kodlama eğitim kampları genellikle tam veya yarı zamanlı şekilde programlanır ve 3-6 ay sürer. Tam zamanlı bir eğitim kampı genellikle 12 hafta sürer ve günde birkaç saat ders içerir. Yarı zamanlı eğitim kamplarının ise haftada daha az ders saati ile 24 hafta sürmesini bekleyebilirsiniz.

Bootcamp Eğitiminde Nasıl Başarılı Olunur?
Kodlama eğitim kampları, teknoloji alanında başarılı bir kariyer başlatmanıza yardımcı olsa da, bu kamplar herkes için değildir. Bu yoğun programlar hem zihinsel hem de duygusal olarak zorlayıcıdır. Önemli bir zaman taahhüdü gerektirir. Bir kodlama eğitim kampına katılmayı düşünüyorsanız, önünüzdeki zorluklara hazır olduğunuzdan emin olun.

Bootcamp eğitimlerine katılarak neyi başarmayı umuyor olursanız olun, aşağıdaki ipuçları size yardımcı olacaktır:

1. Araştırmanızı yapın
Tüm eğitim kampları eşit değildir, bu nedenle araştırmanızı yapmanız ve sizin için doğru olan programı seçmeniz gereklidir. Bu noktada müfredat, programın uzunluğu ve maliyet gibi faktörleri göz önünde bulundurun.

2. Çok çalışmaya hazır olun
Kodlama eğitim kampları yoğundur ve başarılı olmak istiyorsanız çok çalışmaya hazırlıklı olmanız gerekir. Bu noktada kodlamayla geçirilen uzun günlere ve geç gecelere hazır olduğunuzdan emin olun.

3. Proaktif olun
Size bir şeylerin açıklanmasını beklemeyin; bir şeyi anlamadığınız zaman inisiyatif alın ve sorular sorun. Kodlama karmaşık bir konudur ve ne kadar proaktif bir şekilde öğrenirseniz o kadar başarılı olursunuz.

4. Pratik yapın
Becerilerinizi geliştirmek için mümkün olduğunca çok pratik yapmanız önemlidir. Ekstra kodlama alıştırması yapmak için çevrimiçi kaynakları kullanın veya eğitim kampı dışında ekstra dersler alın.

5. Pozitif kalın
Kodlamayı öğrenmek bazen zorlayıcı olabilir, ancak pozitif kalmanız ve ilerlemeye devam etmeniz önemlidir. Bu noktada herkesin ilk başta mücadele ettiğini ve sıkı çalışma ve azim ile her şeyi başarabileceğinizi unutmayın.

Neden Bootcamp Eğitimine Katılmalısınız?
Bir Bootcamp’a katılmanın başlıca avantajları aşağıdaki şekildedir:

1. Kısa sürede yoğun öğrenme
Bootcamp, bir üniversite kursuna yönelik bir program seçmenin aksine genellikle 3 aylık kısa süreli eğitim programlarıdır. Bu, istenen becerilerin hızlı ve verimli bir şekilde edinmelerini sağlar.

2. Güçlü pratik bileşenler kazanma
Bootcamp, en son teknolojilere odaklanan ve işe alım uzmanları ve şirketler tarafından en çok talep edilenlerle eşleşen pratik becerileri öğretmek için tasarlanmıştır. Bootcamps eğitimi ile katılımcılar, günümüzün iş piyasasının zorluklarına hazırlıklı olarak şekilde eğitim alır.

3. Uzman eğitmenlere ve kariyer destek ekiplerine erişim
Eğitim kamplarında genellikle teknoloji sektöründe geniş deneyime sahip deneyimli eğitmenler yer alır. Bu, öğrencilerin hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak değerli tavsiyeler ve rehberlik almalarını sağlar.

4. Ağ kurma ve istihdam fırsatları
Bootcamp, iletişim ağınızı oluşturmak ve güçlendirmek için mükemmel bir fırsattır. Profesyonel ilgi alanlarınızı paylaşan meslektaşlar, öğretmenler ve şirketlerle ağ kurmak, gelecekteki istihdam seçeneklerini bulmanıza yardımcı olacaktır.

5. Üniversiteye kıyasla daha düşük finansal yatırım
Bootcamp, tarafından sunulan programlara genellikle üniversite programlarından daha finansal olarak erişilebilir. Bir Eğitim Kampında bir kursa katılmak için gereken süreyi düşünürsek, bir dereceyi bitirmek için gereken süreye (3 ila 4 yıl) kıyasla ortalama olarak 3 ila 5 ay arasında, işgücü piyasasına girdikten sonra şunları yapabilirsiniz: eğitime yapılan yatırımın geri dönüşünün daha kısa sürede alınması.

Bootcamp Çeşitleri Nelerdir?
Eğitim kampları, geleneksel üniversitelerden farklı akademik modellere sahiptir ve farklı katılımcıların ihtiyaçlarına hizmet etmelerine olanak tanır.

4 tane bootcamp çeşidi vardır:

Tam Zamanlı Yüz Yüze
Tam Zamanlı Uzaktan
Kendi Hızınızda
Yarı Zamanlı Kariyer Odaklı
Öğretilen konular modeller arasında benzer olsa da (temel olarak web geliştirme, mobil geliştirme, UX/UI tasarımı, veri bilimi ve proje yönetimi), müfredatın zaman taahhüdü, sonuç beklentileri, derinliği ve sunumu modele göre değişir.

1. Tam Zamanlı, Yüz Yüze Eğitim Kampları
Tam zamanlı, yüz yüze eğitim kamplarında öğrenciler bir sınıfta her hafta 40-80 saat derse katılır. Bu kampları genellikle 2 aydan 7 aya kadar sürer. Dersler tam zamanlı olarak yapılır ve öğrenciler dersten sonra kavramları gözden geçirmek ve projeler üzerinde çalışmak için eğitim alanlarını kullanabilir. Birçok yoğun eğitim kampı öğrencisi, haftada 80 saat harcar. Yoğun bir temel eğitim kampına katılmak için öğrencilerin tam zamanlı işlerinden vazgeçmeye ve program süresince dışarıdaki etkinlikleri sınırlamaya hazırlıklı olmaları gerekir.

2. Tam Zamanlı, Uzaktan Eğitim Kampları
Tam zamanlı uzaktan eğitim kampları, neredeyse sınıf deneyimini benzer ve haftada 40-60 saat gerektiren tam zamanlı eğitim kamplarıdır. Temel olarak, uzaktan eğitim kampları Zoom Pro gibi önceden var olan araçları kullanır ve Slack’te topluluklar oluşturur. Yüz yüze benzerleri gibi, çevrimiçi eğitim kampları da UX tasarımı, veri bilimi ve yazılım geliştirmeyi öğretir, bire bir eğitmen/mentor rehberliği, sınıf arkadaşlarıyla etkileşim ve hedeflenen kariyer koçluğunu içeren sonuç odaklı müfredata sahiptir.

3. Kendi Hızında Çevrimiçi
Kendi hızında online eğitim kampları, her hafta daha az zaman taahhüdü gerektirir (~10-20 saat), ancak tamamlanması daha uzun sürer. Temel olarak, öğrenciler müfredatı ve projeleri kendi programlarına göre tamamlarlar ve her hafta birkaç kez bir mentor ile görüşür. Çoğu çevrimiçi okulda, öğrencilerin birbirleriyle bağlantı kurabilecekleri bir çevrimiçi topluluk da vardır.

4. Yarı Zamanlı, Kariyer Odaklı
Yarı zamanlı kodlama eğitim kampları genellikle geceleri ve hafta sonlarında toplanır. Öğrenciler programlamayı daha uzun bir süre boyunca (~6-9 ay) çalışırlar ve haftada 6-15 saati sınıfta ve haftada 10-15 saati de dışarıda çalışarak geçirir. Yarı zamanlı eğitim kamplarındaki öğrenciler genellikle sınıfa ek olarak yarı zamanlı veya tam zamanlı işler yapar. Yarı zamanlı bir eğitim kampçısının amacı genellikle yeni bir iş bulmak veya işte terfi almaktır, ancak bazı yarı zamanlı öğrencilerin hedefleri basitçe özgeçmişlerine yeni araçlar eklemektir. Örneğin, bir ürün yöneticisi iş yerindeki geliştiricilerle daha iyi iletişim kurmak için yarı zamanlı bir kodlama eğitim kampına katılabilir.

Bootcamp Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar
Aşağıdaki listede bootcamp seçiminde dikkat etmeniz gereken noktaları bulabilirsiniz:

1. Eski öğrencilerle konuşun
Öğrenci incelemeleri, kodlama eğitim kampı deneyiminizin nasıl olacağının en iyi göstergelerinden biridir. Bu, bir kodlama eğitim kampının birkaç olumsuz eleştiriye sahip olmayacağı anlamına gelmez, ancak incelemelerine dayanarak bir eğitim kampı için kesinlikle bir fikir edinebilirsiniz.

2. Kampta çalışan veya öğretmenlik yapan insanlarla iletişime geçin
Zamanınızı ve paranızı bir kodlama eğitim kampına ayıracaksanız, bir öğrenci, öğretmen veya çalışan ile birebir iletişime geçin.

3. İş garantisi
Bazı eğitim kampları, tamamlandıktan sonra bir iş bulma konusunda yardım sunar. Bunu kariyer koçluğu yoluyla veya profesyonel bağlantılar sağlayarak yapabilirler. Ancak, birçok eğitim kampı bu yardımı sağlamaz. Bir eğitim kampına katılmak her zaman bir işi garanti etmez. Bu yüzden potansiyel bir öğrenci olarak eğitim kampı sağlayıcısından mezuniyet başarı oranlarına ilişkin verileri sorabilirsiniz. Bazı eğitim kampları, mezun olduktan sonraki altı ay içinde kodlamayla ilgili bir iş kazanan mezunların yüzdesi hakkında veri sunar.

4. Öğrenme biçiminize karar verin
Bootcamp’lar birkaç öğrenme formatına sahiptir. Biçim, ne kadar iyi performans gösterdiğinizi belirleyebilir. En iyi biçim, öğrenme stilinize, tercihlerinize ve programınıza bağlıdır.

Bazı eğitim kampları, çevrimiçi kendi hızınızda bir format izler. Esnekliği tercih eden optimal zaman yönetimi becerilerine sahip öğrenciler bu formattan keyif alabilir. Daha fazla hesap verebilirlik isteyen kişiler, yüz yüze bir eğitim kampını tercih edebilir. Tam zamanlı işlerde çalışanlar, yarı zamanlı bir programa devam etmek isteyebilir. Bu noktada hızlı bir şekilde bitirmek isteyen öğrenciler tam zamanlı programları düşünmelidir.

5. Günlük işinizi bırakmayın
Bir eğitim kampına katılmaya karar verdiğinizde, diğer sorumluluklardan vazgeçmek cazip gelebilir. Ancak, mevcut işinizden ayrılmanın zararları olabilir. Temel bir eğitim kampına başladığınızda, mevcut mesleğinizi kodlamadan daha çok sevdiğinizi keşfedebilirsiniz. Fakat pek çok eğitim kampı, programlarını tam zamanlı işlere sahip öğrenciler için tasarlar.

6. LinkedIn üzerinden kontrol sağlayın
Birçok eğitim kampı sağlayıcısının LinkedIn profilleri vardır. Bu profillere bakmak, eğitim kampı hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olur. Hatta bazı eğitim kampı sağlayıcıları bu platformda ilgi çekici makaleler yayınlar. Premium LinkedIn aboneliği, şirket hakkında daha fazla bilgi görmenizi sağlar.

Eğitim kampı mezunlarının profillerine bakmak, insanların bir eğitim kampını bitirdikten sonra hangi işleri alabileceklerini anlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca yeni mezunlarla bağlantı kurarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bootcamp’ler Ücretsiz Mi?
Bootcamp’ler hem ücretli hem de ücretsiz olarak sunulabilir. Ücretli bootcamplar genellikle belirli bir süre veya yoğunlukta eğitim sunarak katılımcılara iş garantisi ve ileri düzey mesleki beceriler sunar. Ücret, bootcampın süresine, içeriğine ve sağladığı kaynaklara bağlı olarak değişebilir.

Aynı Anda Kaç Tane Bootcamp’e Başvurabilirim?
Tek seferde başvurabileceğiniz bootcamp sayısı, ayırabileceğiniz zaman, mali kaynaklar ve her bir eğitim kampının uygulama gereksinimleri gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Aynı anda başvurabileceğiniz bootcamp’lerin sayısında belirli bir sınır olmasa da, eğitim kampları yoğun olabilir ve önemli ölçüde zaman ve çaba gerektirir. Bu noktada öğrenme deneyiminizin kalitesinden ödün vermeden birden çok eğitim kampının iş yükünü ve taahhütlerini aynı anda yönetip yönetemeyeceğinizi düşünün.

Bootcampler İş Bulmama Yardımcı Olabilir mi?
Evet, çoğu bootcamp, aday öğrencilere kursun sonunda bir iş garantisi sunar. Bu teklifi sunan bir temel eğitim kampı sağlayıcısına kaydolmak, kursu tamamladığınızda bir iş bulma konusunda yardım alacağınızdan emin olmanın harika bir yoludur.

En İyi 3 Bootcamp
Aşağıdaki listede en iyi bootcamp programlarını bulabilirsiniz:

1. Altcademy
Maliyet: 1.090$-1.670$
Programın Uzunluğu: 12 ila 50 hafta
Haftalık Taahhüt: 5-10 saat/hafta (yarı zamanlı)
Altcademy, kodlamaya odaklanan üç kurs sunar: full-stack, front-end ve back-end web development. Bu programların tümü yeni başlayanlar için tasarlanmıştır ve tamamen kendi hızınızdadır. Full-stack web geliştirme programı, öğrencilere HTML, CSS, JavaScript, Ruby on Rails, jQuery ve daha fazlasının temellerini öğretir. Bu kursun maliyeti 1.090 dolardır, ancak öğrenciler ek 560 dolar karşılığında kariyer desteği sağlar.

2. Udacity
Maliyet: Dört ay için 1.596$
Programın Süresi: Dört ay+
Haftalık Taahhüt: 10 saat/hafta
Udacity aracılığıyla verilen kursların tamamlanması bir günden dört aya kadar sürebilir. Udacity’de kodlama ve web geliştirmeye odaklanan birçok kurs vardır. Yeni başlayanlar için Udacity, HTML, CSS, Python, JavaScript ve SQL’in temellerini kapsayan bir programlamaya giriş kursu sunar. Bununla birlikte, kodlama dilleri hakkında biraz çalışma bilgisine sahip öğrenciler, full-stack, front-end ve back-end programları tercih edebilir. Ek olarak, öğrencilerin özel bir soru-cevap forumuna, kişiselleştirilmiş geri bildirime ve teknik danışmanlardan desteğe erişimi vardır.

Dört aylık kurslar, tam ödeme için küçük bir indirim ile 1.596$’dır. Ancak, öğrenciler kursu dört ay içinde tamamlamalı veya ek aylık erişim için daha fazla ödeme yapma riskini almalıdır.

3. Web3 Bootcamp
Maliyet: ücretsiz
Programın Uzunluğu: 4 hafta
Haftalık Taahhüt: 40 saat
Bootcamp tamamladığında 40 saat Web3 eğitimi almış, bu alanda bir proje yapmış olacaksınız. Eğitim 4 hafta toplamda 40 saat sürecek. Bu kamp kapsamında hafta içi 3 gün ve hafta sonu 1 gün ders alacaksın. Fakat derslere %80 devam zorunluluğu vardır.