cPanel Linux

cPanel: MySQL Veritabanlarını SSH ile Yedekleme veya Geri Yükleme

sunucu cpanel
Share

Bu makale, Sanal Sunucu veya fiziksel sunucu hizmeti kullanan bir çok müşterimizin sormuş olduğu soru olduğundan dolayı bugün itibariyle bilgi bankamıza eklenmiştir.

cPanel/WHM çalıştıran Linux sunucuları ve VPS örnekleri için geçerlidir. cPanel sunucunuzdaki komut satırı (SSH) aracılığıyla bir veritabanını yedeklemeniz, boşaltmanız veya geri yüklemeniz gerekiyorsa okumaya devam edin.

MySQL Veritabanını Geri Yüklemek

Bir MySQL veritabanının mevcut bir .sql yedeğini geri yüklemek için, aşağıdaki mysql komutunu root veya yükseltilmiş ayrıcalıklara sahip bir kullanıcı olarak çalıştırın.

mysql db_name < db_name.sql

“db_name” yerine geri yüklemek istediğiniz veritabanının adını yazmalısınız, örneğin “wp_myblog”.
Birkaç veritabanının birleşik bir .sql dökümüne sahip olmanız durumunda, sözdizimi ile geri yüklenecek tek veritabanını belirtin:

mysql --one-database db_name < multidbs.sql

MySQL Veritabanı Yedekleme

mysqldump komutu , MySQL veritabanlarının metin dosyası dışa aktarımını oluşturur. Ortaya çıkan .sql dosyaları, daha sonra çoğaltma veya geri yükleme için veritabanının bir görüntüsünü oluşturmak için kullanılabilir. Tek bir veritabanını boşaltmak için, veritabanını boşaltmak üzere aşağıdaki komutu çalıştırın ve çıktı metnini bir .sql dosyasına yazın:

mysqldump db_name > db_name.sql

Aynı .sql dökümüne birden çok veritabanını da aktarabilirsiniz. Bu komutta “db_name1” ve “db_name2” birlikte dışa aktarılacak bireysel veritabanlarının adlarıdır.

mysqldump --databases db_name1 db_name2 > databases.sql