Linux

Disklerde Maksimum ve Sürekli Performans Arasındaki Fark Nedir?

sunucu linux kernel
Share

Okuma ve Yazma Hızları nelerdir?

Herhangi bir depolama ürünü araştırırken mutlaka Okuma ve Yazma hızlarına dikkat ederiz. Bunlar tipik olarak, yanında saniyede bir miktar veri ölçümü bulunan iki sayıdır. Peki bu 2 sayı aslında ne anlama geliyor?

Okuma / Yazma hızları, depolama aygıtlarındaki performansın bir ölçümüdür. Okuma hızı, bir aygıtta bir dosyayı açmanın ne kadar sürdüğünün bir ölçüsüdür ve yazma hızı tam tersidir ve bir şeyi bir depolama aygıtına kaydetmenin ne kadar sürdüğünü ölçer.

Maksimum ve Sürekli (Sustained) Performans

Okuma / yazma hızları içinde iki farklı ölçüm vardır, bunlar maksimum ve sürekli performanstır. Bu performans ölçümleri, ortam yürütme performansınızın kararlılığı ve öngörülebilirliği hakkında bir fikir verir.

Peki, maksimum ve sürekli performans arasındaki fark nedir?

  • Maksimum performans: Bu, sürücünün kısa bir süre için çalışabileceği en yüksek hızdır. Bu sayı oldukça yükselebilir, ancak mesele sürdürülemez olmasıdır.
  • (Sustained) Sürekli Performans:  Bu daha öngörülebilir bir ölçümdür, sürekli performans size bir sürücünün daha uzun bir süre boyunca çalışacağı ortalama hız hakkında bir fikir verir.

Maksimum ve sürekli spesifikasyonlar nasıl belirlenir?

Harddisk araştırırken, sürekli veya maksimum performans özelliklerine bakıp bakmadığınızı söylemek için kendinize sormanız gereken birkaç soru var.

  1. Okuma ve Yazma Hızı makul geliyor mu?: Çeşitli depolama satıcılarının özellik sayfalarını etiketlemenin farklı yolları vardır. Bazıları size sadece maksimum performansı gösterecektir, çünkü kağıt üzerinde harika görünür. 4.000 MB / sn’nin üzerinde bir performans spesifikasyonu görmek sanırım hepimizi heyecanlandırır? Sorun şu ki, depolama endüstrisinde ortalama sürekli hızlar 1.000-1.200 MB / s civarında çalışıyor. Bu nedenle, Usain Bolt‘un sprint hızına benzeyen maksimum sürüş hızları heyecan verici olsa da, gerçek sürekli performansınız muhtemelen NFL yan hakeminin hızına daha yakın olacaktır.
  2. Nasıl etiketlenir ?:  Spesifikasyon sayfasına bakarken, performans hızlarının nasıl etiketlendiğine dikkat edin. “Sürekli” veya “akış” hızları yazan bir şey görürseniz muhtemelen günlük işlerinizi yürütmek için güvenebileceğiniz numaraya bakıyorsunuzdur. Birçok video odaklı tedarikçi de bunları “Akış Sayımları” olarak bildirecektir. Sabit disk tabanlı bir sistem için, bunlar genellikle 8 sürücülü 1.000-1.200 MB / s aralığında ve 16 sürücülü 1.500-2.000 aralığında olacaktır.

Maksimum hızların harika görünmesine ve ses çıkarmasına rağmen, sürekli hızların işlemlerinizi temel alarak güvenilir bir ölçüm olduğunu unutmayın.

Okuma / yazma hızlarını artırabilir misiniz?

Bunun basit cevabı evet, ancak bunun sadece hızlı bir patlama için olduğunu fark etmelisiniz. Küçük dosyaları gülünç derecede hızlı bir şekilde taşımak için Flash Depolama veya önbellekleme gibi bazı şeyler ekleyebilirsiniz, ancak daha büyük bir dosya aktarımı boyunca bunu sürdüremezsiniz ve önbelleğinizi oldukça hızlı bir şekilde patlatma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.