Blog

E-DEVLET şifresi nasıl alınır ?

Ekran goruntusu 2024 01 21 000909
Share

 

 

 

Teknolojinin hızlı gelişimiyle birlikte, devlet hizmetlerine online olarak erişim sağlamak için geliştirilen e-Devlet sistemi, vatandaşlara birçok kolaylık sunuyor. Ancak, bu hizmetlerden yararlanabilmek için öncelikle e-Devlet şifresine ihtiyaç duyuluyor. İşte, e-Devlet şifresini almanın basit adımları:

1. PTT Şubesine Ziyaret:

e-Devlet şifresi almak için ilk adımınız, size en yakın PTT şubesine gitmek olmalı. PTT şubeleri, e-Devlet şifresi hizmetini sunan yerlerdir. Şubede görevli personelden e-Devlet şifresi talep edeceksiniz.

2. TC Kimlik Numaranızı ve Ücreti Hazırlayın:

PTT şubesine giderken TC Kimlik numaranızı yanınızda bulundurun. e-Devlet şifresi almak için genellikle bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bu ücreti de hazır bulundurmanızda fayda var.

3. Kimlik Doğrulama İşlemi:

PTT görevlisi, sizden TC Kimlik numaranızı teyit edecek ve kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirecektir. Kimliğinizi doğruladıktan sonra e-Devlet şifresi için başvurunuzu yapabilirsiniz.

4. e-Devlet Şifresi Alımı:

Kimlik doğrulama işleminden sonra, PTT görevlisi tarafından size verilen şifre kağıdını alacaksınız. Bu kağıdın üzerinde e-Devlet şifreniz yer alacak. Şifreyi korumak ve güvenliğini sağlamak için şifre kağıdınızı güvenli bir yerde saklamayı unutmayın.

5. e-Devlet Kapısından Giriş:

Artık e-Devlet şifrenizle www.turkiye.gov.tr adresinden e-Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Şifrenizi girdikten sonra birçok kamu kurumuna ait hizmetlere kolayca erişebilir, işlemlerinizi online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Unutmayın, e-Devlet şifresi almak oldukça basit bir süreçtir. Bu şifre, devlet hizmetlerine erişim sağlamanın yanı sıra, kişisel güvenliğinizi de artırır. Şifrenizi kimseyle paylaşmamaya ve güvenli bir şekilde saklamaya özen gösterin.

Eğer bir e-devlet hesabınız varsa ve şifresini unuttuysanız şu adımları izleyebilirsiniz ;

1. E-Devlet Şifresi Sıfırlama:

E-Devlet şifresini hatırlamayan kişiler, e-Devlet şifresini sıfırlayabilirler. Bunun için www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır ve e-Devlet şifresi ile giriş yap seçeneğine tıklanır. Ardından, “Şifremi Unuttum” veya benzeri bir seçenek bulunur ve ilgili adımları takip ederek yeni bir şifre oluşturulabilir. Bu süreç genellikle telefon numarası veya e-posta adresi doğrulaması üzerinden gerçekleştirilir.

2. PTT Şubelerinden Yeni Şifre Talebi:

Eğer e-Devlet şifresi sıfırlama işlemi yapılamıyorsa veya bu yöntemi tercih etmiyorsanız, PTT şubelerinden yeni bir e-Devlet şifresi talep edebilirsiniz. PTT şubesine giderek kimlik doğrulama işlemini yaptıktan sonra, yeni bir şifre alabilirsiniz. Bu işlem genellikle ücretlidir.

3. Mobil İmza veya e-İmza Kullanımı:

Eğer daha önce mobil imza veya e-İmza hizmetini almışsanız, bu yöntemleri kullanarak e-Devlet sistemine giriş yapabilir ve şifre sorunu yaşamazsınız.

4. Çağrı Merkezi ile İletişim:

Eğer yukarıdaki yöntemlerle çözüm bulamıyorsanız, 181 numaralı çağrı merkezi üzerinden Türkiye Cumhuriyeti İletişim Merkezi (CİMER) ile iletişime geçebilir ve yaşadığınız sorunu bildirebilirsiniz. Uzman bir temsilci size rehberlik edebilir ve çözüm bulmanıza yardımcı olabilir.

E-Devlet şifresi unutma durumu sıkça karşılaşılan bir durumdur ve yukarıda belirtilen yöntemlerle genellikle sorun kolayca çözülebilir.

Yani e-devlet şifresini sıfırlamak için ptt şubesine gitmenize gerek yoktur eğer mobil uygulama kullanıyorsanız uygulamadaki “şifremi unuttum” kısmına tıklayarak gerekli bilgileri girdikten sonra tekrar yeni şifre belirleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer E-DEVLET mobil uygulamasını telefonunuza indirmek isterseniz aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz ;

Android İçin:

 1. Google Play Store’u açın.
 2. Arama çubuğuna “e-Devlet” yazın ve arama yapın.
 3. Arama sonuçlarından “e-Devlet” uygulamasını seçin.
 4. “Yükle” düğmesine tıklayarak uygulamayı indirin ve yükleyin.
 5. İndirme ve kurulum işlemi tamamlandıktan sonra uygulamayı açın.
 6. Açılan e-Devlet uygulamasında giriş yapmak için T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle oturum açabilirsiniz.

iOS İçin:

 1. App Store‘u açın.
 2. Arama sekmesine gidin ve “e-Devlet” yazın.
 3. Arama sonuçlarından “e-Devlet” uygulamasını seçin.
 4. “İndir” düğmesine tıklayarak uygulamayı indirin ve yükleyin.
 5. İndirme ve kurulum işlemi tamamlandıktan sonra uygulamayı açın.
 6. Açılan e-Devlet uygulamasında giriş yapmak için T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle oturum açabilirsiniz.
E-DEVLET şifrenizi alıp hesabınıza giriş yaptıktan sonra dilerseniz CİMER’e dilekçe vererek sorun ve görüşlerinizi iletebilirsiniz , CİMER’e nasıl dilekçe vereceğinizi bilmiyorsanız  aşağıdaki bağlantıdan makalemize ulaşıp nasıl dilekçe verileceği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz 🙂