SEO

E-Ticaret Hosting Nedir?

sunucu linux kernel
Share

E-ticaret hosting kısaca internet sitesi üzerinden ürün satışı yapacak olan kişilerin ihtiyacını karşılamaya yönelik ortaya çıkmış bir hosting türüdür. Bu hosting seçeneğinde klasik hosting seçeneklerinden farklı fonksiyonlar ve özellikler yer almaktadır. Bu özellikler bir işletmenin internette satış yapabilmesi ya da kullanıcı bilgilerini toplayabilmesi için gerekli olan özelliklerdir. Ayrıca ticaret sitelerinde SSL sertifikaları, ödeme işleme yöntemleri, alışveriş sepeti yazılımları ve çok daha fazlası yer almaktadır. Güvenlik ve alışveriş özelliklerinin dışında işletmelerin ürünlerini internetten satabilmesi için çeşitli farklı noktalarda bulunmaktadır. Online kataloglar, stok takibi ve yönetimi ya da sayfa tasarımı gibi şeyler bunlardan bazılarıdır. Kısacası e-ticaret hosting kullanıcıları web hosting kullanıcılarından farklı ihtiyaçlara sahiptir ve e-ticaret hosting bu ihtiyaçları gidermeye yönelik olarak geliştirilmektedir. E-ticaret hostingin yanı sıra kullanılan platformlara göre de bazı hosting paketleri oluşturulabilmektedir. Bunların en büyük örneği WooCommcerce hostingdir. 2017 yılında dünyada internet üzerinden yapılan satış hacmi 2.3 trilyon dolar civarındaydı ve uzmanlar her yıl bu sayının büyümeye devam edeceğini ön görmektedir. Bu nedenle artık küçük işletmeler de ürün veya hizmetlerini internet üzerinden satmaktadır.

E-Ticaret Hosting Ne İşe Yarar?

Bir e-ticaret sitesinin yapısı ve özellikleri diğer sitelerden çok daha farklıdır ve bu nedenle farklı ihtiyaçları da bulunmaktadır. E-ticaret hosting paketleri bu ihtiyaçları karşılamaya yönelik olarak hazırlanmaktadır. E-ticaret sitesi büyüdükçe ve daha çok müşteriye ulaştıkça ihtiyaçlarının buna göre ölçeklendirilebilmesi gerekmektedir ve e-ticaret hosting paketlerinde bu ölçeklendirilebilme diğer paketlere göre daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

E-Ticaret Hosting Seçimi Neden Önemli?

E-ticaret sitesinin başarılı olabilmesi için kullanıcı güveni oluşturulması gerekmektedir. Günümüzde internet kullanıcılarını daha önce terk ettikleri bir platforma getirmek, yeni bir platformda getirmekten daha zor ve daha maliyetlidir. Bu nedenle e-ticaret hosting seçimi yaparken kullanıcıların dikkat etmesi gerekmektedir.

E-Ticaret Hosting Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

E-ticaret hosting seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar vardır bee bu notların tamamı bir araya geldiğinde sitenin performansını, başarısı ve kullanıcıların deneyimini belirlemektedir.

1. Yüksek Güvenlik Önlemleri

E-ticaret siteleri kullanıcı kimlik bilgilerinin, adres bilgilerinin ve ödeme bilgilerinin saklandığı bir internet sitesidir ve bu nedenle güvenlik önlemlerinin son derece yüksek ve eksiksiz olması gerekmektedir. SSL koruması sağlayan ve HTTPS sunan paketleri tercih etmek gerekmektedir. Şifreli transfer özellikle kullanıcıların kendi bilgilerini siteye gönderdiği sayfalarda çok önemlidir.

2. Yüksek Performans

E-ticaret siteleri trafiğin yüksek olduğu sitelerdir ve bu nedenle hosting planınında buna ayak uydurması gerekmektedir. Sitenin özellikle hızlı yüklenmesi gerekmektedir. İnsanlar yüklenmesi 3 saniyeden uzun süren e-ticaret sitelerinden daha az alışveriş yapmayı tercih etmektedir. Bu nedenle hız e-ticaret sitesi için vazgeçilmez şeylerden birisidir.

3. Güçlü Veritabanı Performansı

İlk başta e-ticaret siteleri için veritabanı performansı çok gerekli değil gibi görünebilmektedir. Ancak kullanıcılar sadece ürün sayfalarında gezmemekte aynı zamanda site içerisinde arama ya da filtreleme yapmaktadır. Sitede satılan tüm ürün sayfaları ve bilgileri veritabanında yer almaktadır ve bu nedenle veritabanı performansı önemlidir. Ayrıca bazı siteler beklediklerinden daha hızlı büyümektedir ve bu nedenle seçtikleri plan yetersiz kalabilmektedir. Bu problemleri yaşamamak için seçim aşamasında dikkatli olmak gerekmektedir.

4. Uptime (Çalışma Süresi)

E-ticaret sitesi kullanıcılar tarafından erişilemez olduğunda para kaybetmektedir. Uptime ya da çalışma süresi internet sitesinin ne kadar süredir açık ve erişilebilir olduğunu belirtmektedir. Sunucuların sadece önceden belirlenmiş bakıcılar için erişime kapanması gerekmektedir. Bu nedenle e-ticaret hosting satın almadan önce %99 uptime garantisi veren ve 7/24 izleme yapan servisleri tercih etmek gerekmektedir. Uptime süresi aynı zamanda üçün parti yazılımlar ile de kontrol edilebilmektedir.

5. CMS Desteği

Güzel görünen bir site önemlidir ancak kolay bir arayüz ve akılda kalıcı bir isim daha önemlidir. WordPress ya da Magneto gibi içerik yönetim servisleri kullanıcıların işlerini önemli ölçüde kolaylaştırmaktadır. Ancak bazı durumlarda hosting planı CMS ya da e-ticaret altyapısı desteklememektedir. Zencart gibi e-ticaret altyapısı ya da WordPress gibi bir CMS kullanacak olan kişilerin hosting planını satın almadan önce bu platformları desteklediğinden emin olması gerekmektedir.

6. Teknik Destek Seçenekleri

E-ticaret sitesinin çalışmadığı her dakika para kaybı demektedir. Bu nedenle bir problem meydana geldiğinde hızlı bir şekilde çözülmesi gerekmektedir. İyi bir hosting firmasının farklı destek seçeneklerini 7/24 sunması gerekmektedir. Bu sayede bir problem meydana geldiğinde hızlı bir şekilde müdahale edebilmek mümkün olmaktadır. Her destek ekibinin arkasında tecrübeli geliştiricilerin olması gerekmektedir. Eğer hosting altyapısı ve sunucuları iyi bir şekilde kurulduysa bu aynı zamanda geliştirme ya da destek ekibinin de kolay ve detaylı bir şekilde destek olabileceğinin bir göstergesidir. Destek iletişiminin yolu da son derece önemlidir. Hosting tercih ederken hem telefon desteği hem canlı chat desteği hem de e-posta desteği gibi birden fazla destek kanalına sahip hostingi seçmek her imana en yararlısı olarak kabul edilmektedir.