Haberler

Evrim Ağacı’nın Hazırladığı Detaylı Deprem Haritası “Sismik Harita” Yayınlandı

Evrim Ağacı
Share

Evrim Ağacı tarafından hazırlanan ve hem ülkemizdeki hem de çevresindeki tüm depremleri takip edebileceğiniz Sismik Harita yayınlandı.
Son dönemde ülkemizde depreme olan duyarlılık oldukça artmış durumda. Pek çok Sivil Toplum Kuruluşu, birey ve oluşum da vatandaşları bilinçlendirmek ve 6 Şubat tarihinde yaşanan felaketin tekrarlanmaması için elinden geleni yapıyor.

Türkiye’nin en kapsamlı ve en popüler kültür ve bilim oluşumlarından Evrim Ağacı da ülkemiz ve çevresindeki tüm depremleri görebileceğiniz ve detaylı şekilde inceleyebileceğiniz “Sismik Harita” isimli bir internet sitesi hazırlamıştı. Bugün ise beta sürecinin tamamlandığı ve sitenin yayın hayatına başladığı bilgisi paylaşıldı.

İrili ufaklı tüm depremleri ve fay hatlarını inceleyebilirsiniz

Sismik Harita, Türkiye ve çevresindeki tüm depremleri Kandilli Rasathanesi, Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (ESMC) ve ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS) tarafından yapılan ölçümlerler birlikte kullanıcılara sunuyor. Harita üzerinde depremlerin tam konumlarını, derinliklerini ve gerçekleşme saatlerini görebiliyorsunuz.

Evrim Ağacı

Evrim Ağacı

Sitede sol alt tarafta bulunan ”Bilgi Al’ sekmesine tıkladığınızdaysa afet durumuna hazırlık, toplanma alanları ve deprem çantasında bulunması gerekenler gibi deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında hayat kurtarabilecek önemli bilgiler de yer almakta.

Sismik Harita sistemine ulaşmak içinse burada bulunan bağlantıyı kullanabilirsiniz.