fbpx
Muhteşem İndirim Kampanyası
  • 23 Saat
  • 59 Dakika
  • 32 Saniye

Tüm Hosting Planlarında %80'e varan indirim

gift box gift box circle circle not found not found gift box dots shape
not found
  • 30 Gün
  • 23 Saat
  • 59 Dakika
  • 32 Saniye
Hemen Faydalan!
Fiziksel Sunucu Aylık 5.000 TL

2.500 TL/Ay

Paketlere Bak
WordPress Hosting Aylık 39.99 TL

19.99 TL/Ay

Paketlere Bak
Bulut Sunucu Aylık 199.99 TL

99.99 TL/Ay

Paketlere Bak
Sanal Sunucu Aylık 189.99 TL

89.99 TL/Ay

Paketlere Bak

Contact Info

+90 (850) 885 0656

[email protected]

Google, Arama Konsolu’na HTTPS raporunu ekliyor
Category
SEO
Posted on
Eylül 15, 2022

Google, Arama Konsolu’na HTTPS raporunu ekliyor

Google, web site yöneticilerinin daha fazla kontrole sahip olması adına HTTPS raporunu Google Arama Konsolu’na ekleyeceğini duyurdu. Yeni özellik, HTTPS kontrolünü ve güvenli olmayan olarak dizine eklenen sayfaların kontrol edilmesini sağlayacak.

Google blog sayfası üzerinden yapılan açıklamada, “Sizden duyduğumuz yaygın isteklerden biri, sitenin HTTPS durumu hakkında daha fazla bilgi sağlamak ve hangi sayfaların HTTPS üzerinden sunulmadığını ve sorunları anlamayı kolaylaştırmaktı” denildi. Kullanıcılardan gelen taleplere karşılık HTTPS raporunu geliştirmek isteyen Google, 1-2 ay içerisinde bu özelliğin devreye alınacağını açıkladı.

HTTP ile HTTPS arasındaki farklar nelerdir?

HTTPS raporu neler sunacak?

Search Console ya da Türkiye’deki yaygın adıyla arama konsoluna eklenecek HTTPS raporu, sitedeki URL’lerin kontrol edilmesini sağlayacak. Bu kapsamda ise dizine eklenen sitelerin kaç tanesinin HTTP ve kaç tanesinin HTTPS olarak eklendiği raporda gösterilecek.

HTTP ve HTTPS protokolleri benzer olsa da Google için arada büyük fark var. Zira HTTPS, istekleri ve yanıtları şifrelemek ve imzalamak için TLS kullanıyor. Bu da onu daha güvenli bir seçenek haline getiriyor. Sitelerde HTTPS kullanılmasını öneren Google, bu rapor sayesinde HTTPS, HTTP kontrollerini de kolaylaştırmış olacak. Son raporlara göre Google genelindeki trafiğin %95’i HTTPS üzerinden sağlanıyor. Bu sayı, HTTPS’in önem kazanmaya başladığı 2014 yılından bu yana istikrarlı bir şekilde arttı.

HTTPS raporunda kontrolün yanı sıra HTTPS gösterimlerini engelleyen sorunların da öğrenilmesini sağlayacak. SSL sertifika sorunları, güvenlik olmayan üçüncü taraf kaynakları gibi hataları görebilecek olan site yöneticileri, bu sorunu öğrendikten sonra buna yönelik çözümler geliştirebilecek.

HTTPS, onaylanmış bir Google sıralama sinyali olduğundan, dijital pazarlamacılar ve SEO uzmanları için bu yeni rapor değerli bilgiler sunacak.

Share this Post
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
%d blogcu bunu beğendi: