Linux

Hosting Nedir ?

sunucu linux kernel
Share

Hosting Nedir ?

Sık kullandığınız bir internet sitesini düşünün. Ne zaman o siteye girmek isteseniz orada bir yerlerde sanki sizi bekliyormuş gibi her seferinde saniyeler içinde önünüze gelir. Peki orada bir yerlerde deyip geçtiğimiz yer neresi? Soruyu şöyle de sorabiliriz; bu internet sitesi nerede?

Bir biçimiyle bu internet sitesinin hostingde olduğunu söyleyebiliriz. Hosting; Türkçe karşılığıyla barındıma hizmeti ziyaret ettiğiniz sitedeki verileri depolayan ve siz istediğinizde size sunan bir tarla gibidir.

Şimdi de sizin bir internet siteniz olduğunu düşünelim. Bu site de aynı şekilde bir hostingde depolanmak zorunda. Kullanıcılar sizin sitenizi ziyaret etmek istediğinizde; onlara sunacağınız verileri kaliteli bir hostingde barındırmanız yani depolamanız gerekir ki her bir tekil kullanıcı aynı anda o verileri temin edebilsin. Hosting hizmetinin var olmadığını düşünsenize, nasıl olurdu biliyor musunuz? İnternet sitenize her defasında tek bir kullanıcı girebilirdi. Siz, yani internet siteniz; bir kullanıcıyla veri alış verişine girdiğinde doğrudan bir iletişim kursalardı eğer; ikinci bir kullanıcı o anda o siteyi ziyaret edemezdi çünkü siz verilerinizi doğrudan o tekil kullanıcıya yönlendirmiş, iletmiş olurdunuz.

Yani bir sitenin birden fazla kullanıcıya aynı anda veri transferi yapabilmesinin yolu hosting sağlayıcısından geçer. İnternet siteniz için kullanacağınız hosting’in sitenizin sayfalarını ne hızda kullanıcılara ulaştırdığı oldukça önemli bir konudur. Eğer hostinginiz yeterince hızlı değilse kullanıcılarınızı çileden çıkartabilir. Buna dikkat etmekte yarar var.

Aynı şekilde hostinginiz, internet siteniz için size belirli oranda bir alan sağlar. Bu alanı doldurursanız; sitenize tek bir fotoğraf dahi yükleyemezsiniz. Çünkü alan dolmuştur! Bu sebeple hostingin size ne kadar alan sağladığına da dikkat etmeniz gerekir. Sonuçta bu hostinge aylık ya da yıllık olmak üzere belli oranlarda bir kira ödemesi gerçekleştireceksiniz ve alacağınız hizmetin de adam akıllı olmasını istemek en doğal hakkınız. İşte bu sebeple hostinginizin size ne kadar depolama alanı sağlayacağını iyi araştırmanız gerekiyor.

Eğer bir hostingle çalışmaya ihtiyacınız varsa, bir internet sitesi kurmayı düşünüyorsanız; firmamızla iletişime geçin. Firmamız size uygun bir bir teklif hazırlayacaktır ve sizin en iyi hosting hizmetinden faydalanmanız için çalışacaktır.