SEO

Instagram’dan önerilen içerik oluşturmak isteyenlere 3 öneri

instagram
Share

Instagram’da büyük tartışmalara yol açsa da önerilen içerikler, daha fazla etkileşime girilmesini sağlıyor. Peki, içeriklerin önerilen içerik olarak Instagram tarafından öne çıkarılmasında neler etkili? Instagram tarafından yayınlanan son blog yazısında içerik oluşturuculara 3 öneri sunuldu ve bu öneriler ile içeriklerin önerilme ihtimalinin daha yüksek olduğu belirtildi.

“Hizmetlerimizi kullanan kişilerin yeni topluluklar ve içerikler keşfetmesine yardımcı olmak için önerilerde bulunuruz. Hem Facebook hem de Instagram, kişilerin takip etmediği içerik, hesap ve varlıkları önerebilir. Instagram Keşfet, Beğenebileceğin Hesaplar ve Reels sekmesi, tavsiye deneyimlerimize yönelik örneklerden birkaçıdır.” denilerek açıklanan önerilen içerik durumu, hemen hemen tüm Instagram kullanıcılarını ilgilendiriyor. Özellikle sosyal ağda takipçi sayısını ve etkileşimini arttırmak isteyenler için bu önerilenler yeniliği çok daha önemli.

Instagram, önerileri için hangi temel standartları kullanıyor?

Instagram’da, önerilen içeriklerle ilgili diğer tüm özelliklerde olduğu gibi belirli kriterler takip ediliyor. Düşük kaliteli, uygunsuz, hassas içerikler ya da gençler için uygunsuz örnek yaratabilecek içerikler Instagram tarafından her zaman göz ardı ediliyor.

Topluluk kurallarına uyumluluğunun yanı sıra öneriler için yeni bir kılavuz hazırlayan Instagram, bu kriterleri doğrultusunda içerikleri milyonlarca kullanıcıya servis ediyor. Instagram’ın açıklamalarına göre bu sistemin geliştirilmesi adına 50’yi aşkın uzman ile görüşme sağlanmış ve bir dizi testler yapılmış. Bu kapsamda Instagram’da öne çıkmak isteyenlerin aşağıdaki içerik türlerinden uzak durması gerekiyor;

 • Kendine zarar vermeye, intihara veya yeme bozukluklarına ilişkin içerikler
 • Şiddeti öne çıkaran içerikler
 • Transparan elbise giyen insanların fotoğrafları gibi müstehcen veya cinselliği çağrıştırabilecek içerikler.
 • Tütün veya elektronik sigara ürünleri
 • Cinsel ürün ve hizmetler
 • İlaçlar ya da benzer tıbbi ürünlere teşvik eden içerikler

İşte Instagram’dan “önerilen içerik” oluşturmak isteyenlere 3 öneri

Instragram’ın kullanıcılara 3 başlık altında sunduğu önerileri şöyle;

Orijinal içerik yayınlayın

Instagram için orijinal içerik kullanıcıların kendi çektiği ya da daha önce Instagram’da yayınlanmayan içeriği kapsamaktadır. Instagram’da yayınlanan içerikleri, Reels videoları yeniden yüklemek platformda öne çıkmak için yeterli olmayacağı gibi Instagram tarafından da önemsenmiyor. Birlikte çalışan ve ortak içerik oluşturan kullanıcılar için Instagram’ın önerisi ise her iki hesaptan tek gönderi ile ortak bir içerik oluşturmak.

Instagram hikayeye birden fazla görsel nasıl eklenir?

İlgi çekici içerikler oluşturun

Instagram’da öne çıkarılması gerekenler için en çok dikkat çeken öneri Reels oldu. Reels’in içerik stratejilerinin bir parçası olarak kullanılması gerektiğini söyleyen Instagram, bu içerikleri oluştururken aşağıdaki önerileri sıralıyor;

 • Video içeriğini tam ekran ve dikey olarak görüntülenecek şekilde optimize edin.
 • Metnin ekranın çoğunu kaplamadığından emin olun.
 • Kenarlıksız, yüksek çözünürlüklü, 9 x 16 dikey videolar kullanın.
 • İçeriğinizi kısa tutun ve 90 saniyeyi geçmeyin.
 • İyi bir ilk izlenim bırakın. İzleyiciyi ilk 3 saniye içinde etkilemeye çalışın.
 • Diğer uygulamalardan yayınlanan (filigran içeren vb.) gibi içerikler yayınlamayın.

Aramayı keşfedin

Instagram’da yapılan aramalarda sonuçlar metinlerle eşleştirilmektedir. Bu kapsamda ise alakalı anahtar kelimelerin içeriklerde yer alması, aramalarda içeriklerin daha fazla ön planda olmasını sağlamaktadır. Bu içeriklerin önerilenlerde yer alması da çok daha yüksek bir potansiyeldir. Aramayı keşfetmek ve Instagram’da önerilen içeriklerde olmak için deneyebilecekleriniz ise şöyle;

 • Gönderilerinizin içeriğiyle ilgili Instagram açıklaması yazın. Profil adınız da bu olabilir.
 • Biyografinizin kim olduğunuz ve profilinizin ne hakkında olduğunu anahtar kelimeler ile destekleyin.
 • Altyazılarda anahtar kelimeleri ve hashtag’leri kullanın.
 • Gönderinizin Arama’da bulunmasını sağlamak için, yorumlara değil, bu anahtar kelimeleri ve hashtag’leri başlığa koyun.

Kaynak : https://www.aramamotoru.com/instagramdan-onerilen-icerik-olusturmak-isteyenlere-3-oneri/