SEO

LinkedIn görsellere tıklanabilir linkler ekleme özelliğini getirdi

linkedin statistics.png
Share

Kullanıcıların tıklamasını kolaylaştırmak için metne bağlantılar eklemek, sosyal medya ağlarında oldukça yaygın bir kullanım şeklidir. Yakın zamanda LinkedIn, kullanıcıların fotoğraf gönderilerine bu tür tıklanabilir bağlantılar eklemesine izin vermeye başladı ve bağlantıların yalnızca içerik metinlerinde kalmasını önlemiş oldu. Bu güncellemeden önce, kullanıcılar yalnızca gönderilerinin açıklamasına bir bağlantı ekleyebiliyordu, ki bu durum, görselin içindeki bir URL’ye kıyasla bulunması ve tıklanması daha zordu. LinkedIn, yaptığı bu güncelleme sayesinde diğer rakip sosyal medya ağlarına bir adım daha yaklaşmayı başarmıştır.

LinkedIn yeni güncellemeyi kimlere açıyor?

300 milyondan fazla profesyonel, LinkedIn’i kariyer gelişimi, ağ oluşturma ve işle ilgili diğer amaçlar için kullanıyor. Dolayısıyla, bu gömülü bağlantılara yapılan tıklamalar oldukça değerli hale gelebilir. Bu özellik başlangıçta yalnızca LinkedIn’in 500’den fazla Influencer’dan oluşan belirli bir gruba sunulacak. Deneme süresinin sonunda tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir hale getirilebilir.

LinkedIn Kariyer Eksikliklerini Gidermek İçin Yeni Özellikler Ekliyor

Kurucusu ve CEO’su olan Reid Hoffman, Bloomberg BusinessWeek Tasarım Konferansında, LinkedIn’in platformunda içerik oluşturmaya daha fazla önem verdiğini, çünkü şirketin “insanların profesyonel etkinliklerini yalnızca özgeçmişlerini göndererek etkinleştiremeyeceğimizi” fark ettiğini söyledi. Bu özellik, işletmelerin veya tanınmış kişilerin yalnızca Facebook veya diğer platformlar yerine LinkedIn’de de içerik paylaşmaya teşvik edebileceği düşünülüyor.

LinkedIn görsele link ekleme özelliğinde neler barındırıyor?

İçeriğinizin görseline ekleyeceğiniz bağlantılar henüz deneme aşamasında olduğundan yeteri kadar özelliğe sahip değildir. LinkedIn bu alanda sunduğu seçenekler kısıtlı olsa da aslında yeni paylaşacağınız içerikler için son derece verimli olacaktır.

Son güncelleme ile gelen görsele link ekleme özelliği ne yazık ki masaüstünde kullanılamıyor. Ancak hem mobilden hem de masaüstünden görseldeki bağlantıya tıklanabilir.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere LinkedIn bu özelliği ilk etapta yalnızca belirli kullanıcılara açacak. Özelliğe sahipseniz, içerik oluştururken karşınıza bir “link ikonu” çıkacaktır. Buradan dilediğiniz bağlantıyı görselinize kolayca verebilirsiniz.

Görsele link eklerken dikkat edilmesi gereken SEO kuralları

Tüm içerik yazılarında olduğu gibi, yazıya eklenen linkin içerikle alakalı olması gerekir. Aksi takdirde alakasız bir linkleme çalışması yapılmış olur. LinkedIn sunduğu bu özellikle daha alakalı SEO çalışmaları yapma şansımız artıyor. Görsellere ekleyeceğiniz linklerin, paylaşılan içerikle alakalı olmasına dikkat edin. Alakasız bağlantılar hem içeriği hem de kullanıcıyı kötü etkileyebilir. SEO’nun, bu noktada alakalı ve özgün çalışmaları daima en öne çıkardığını unutmayalım.