Linux

Mailleriniz SPAM Kutusuna Düşmesin – DMARC Kaydı

sunucu linux kernel
Share

Merhabalar, bugün makalemizde  gönderilen e-postaların alıcı servisler tarafından spam olarak algılanmasına ilişkin DMARC kaydının öneminden ve DMARC kaydını gerçekleştirmekten bahsedeceğiz.
Şunu unutmayalım ki, bir e-postanın spam kutusuna düşmesinin yüzlerce farklı sebebi olabilir.

DMARC nedir?

İnternet devleri, sosyal medya ağları, bilişim güvenliği şirketleri ve büyük finans kuruluşlarını bir araya getiren DMARC girişimi, phishing yöntemi ve spam’le mücadelede önemli bir aşama olarak nitelendiriliyor. Girişim, “alan adı temelli mesaj doğrulama, raporlama ve uygunluk” sisteminin İngilizce kısaltmasından yola çıkılarak DMARC olarak adlandırıldı. DMARC, phishing ve spam’le mücadelede yeni yöntemler geliştirmeye çalışacak ve ortak politika ve standartlar getirecek.

Ben sitelerime DMARC kaydı eklemeyi nasıl yaptığımı anlatacağım bu işlemi yaparken 2 web sitesinden yardım aldım.
1. Site DMARC kaydını oluşturduğum site; https://www.unlocktheinbox.com/dmarcwizard/
Bu siteye girip önce alan adınızı yazıp start wizard diyoruz sonra aşağıda yer alan “Aggregate Email (RUA):” ve “Forensic Email (RUF):” bölümlerine dorğulama mailinizi giriyorsunuz sonra en alttan “Generate DMARC Record” tuşuna basıyoruz ve “Your DMARC Record” yerine kodumuz oluşuyor. Örnek kodumuz şöyle olmalı; ““v=DMARC1; p=none; sp=none; rua=mailto:mail@domainadi.com; ruf=mailto:mail@domainadi.com; rf=afrf; pct=100; ri=86400”” bundan sonra bu kodu dns kayıtlarımız TXT olarak eklemek kalıyor. Biz whm üzerinde bind dns sunucusu kullandığım ız için ona göre anlatıyorum.

Öncelikle Cpanel üzerinden “Advanced DNS Zone Editor” bölümüne giriyoruz. Örnek resim ekliyorum;

ZXpooG

alprbQ

JZNbgQ

Bu şekilde kayıt oluşturduktan sonra

2. Site https://dmarcian.com/dmarc-inspector/ bu siteden sorgulama yaparak kayıtların geçerli olup olmadığını görebilirsiniz. Eğer sorgulamada “Error regarding this record: No DMARC record.” diye bir hata alıyorsanız bir yerde hata yapmışsınız demektir. Ama hata almamış aşağıda kayıtları görebiliyorsanız kayıt tamamlanmış demektir.

Bu makale r10.net forumundan editabi nickli kullanıcının paylaşımıyla harmanlanmıştır.

İyi çalışmalar.