SEO

Meta’dan Facebook videoları için 4 öneri

meta
Share

Meta, videolarıyla Facebook’ta öne çıkmak isteyenler için rehber niteliği taşıyan yeni bir paylaşım yaptı. Paylaşımda, içerik oluşturucular için 4 öneriye yer veren Meta, uygunsuz durumları da açıkladı.

Facebook’ta video sıralamaları için özel algoritmalar kullanılıyor. Bu algoritmanın tam olarak neleri kapsadığı bilinmiyor. Ancak, Meta yaptığı yeni paylaşım ile 4 öneri sunarak, videolar için önemli detaylara değindi.  “Facebook’un video ekosistemi orijinal içeriğe değer veriyor, sadık tüketimi teşvik ediyor. Platformumuzdaki videoların, sıradan izleyicileri tutkulu hayranlara dönüştürebilecek özgün, kalıcı ve eğlenceli olmasını istiyoruz.” denilen açıklamada 4 kritere uyan videoların daha fazla etkileşim alabileceği vurgulandı.

Daha iyi sıralamalar için videoları optimize etmenin 9 yolu

İşte Meta’dan Facebook videoları için 4 öneri

1. Orijinallik

Facebook, içeriğin gerçek sahipleri tarafından oluşturulan videolara öncelik veriyor. Bunun yanı sıra orijinal olmayan videolara izleyenler için değerli ekler yapan videoların da öncelik alma şansı bulunuyor. Kullanıcıları videoların oluşturulmasında herhangi bir katkısı bulunmayan kişiler tarafından paylaşılan videoların çok fazla dikkate alınmayacağını belirterek, Facebook videolarda başarı yakalamak isteyenlere de öncelikli anahtar noktayı açıklıyor.

2. Kitleyi elde tutma

Bir videoda, izleyicileri sonuna kadar bir videoya bağlı tutmak, Facebook’taki içerik için güçlü sinyallerden bir diğeri.  “Elde tutma, içeriğin izleyiciler tarafından ne kadar değerli bulunduğunun göstergelerinden biridir. İzleyiciyi elde tutma grafiğindeki yavaş ve kademeli bir düşüş, videonun konusunun ve yapısının kitlenizin görmek istedikleriyle iyi bir şekilde eşleştiğini gösterebilir. İzlemeyi kısa sürede bırakma ise içeriğin izleyicinin beklediği gibi olmadığı anlamına gelebilir.” diyen Meta, videoların ilgi çekmesi ve hedef kitle ile uyması gerektiğini de vurguluyor.

3. Sadakat

Videolar için bir diğer sıralama sinyali ise kullanıcı sadakati. Sadakat, videoların izleyenlerin ilgili kanal ya da sayfada yeni içerik izlemek için ne sıklıkta geri geldiklerini ifade etmektedir. Her bir takipçinin profile yapacağı ziyaret, videolara yapacağı bakış Facebook için bir sinyal oluşturuyor. Bu nedenle sadakati sağlamak ve hedef kitle ile arayı sıcak tutmak da videoların daha fazla ön plana çıkmasına destek oluyor.

4. Etkileşim

Meta’nın son önerisi ise etkileşim. Yorumlar, paylaşımlarla desteklenen videolar iyi bir etkileşim alarak içeriğin kaliteli olduğuna işaret ediyor. Ancak Meta, algoritmaları aldatabilecek sahta etkileşimlerden uzak durulması gerektiğini de vurguluyor. Doğal ve organik bir büyüme, etkileşim Facebook için çok daha kıymetli.

Facebook’ta video için olumsuz sıralama sinyallerine de değinen Meta’nın videolarda arka planda kalınmaması için önerilerini şöyle sıralıyor;

  • Etkileşim tuzağı kurmayın ya da kullanıcıları bu yönde teşvik etmeyin.
  • İzleyicilerin elde etmek istediği bilgiyi vermek için onları videonun sonuna bırakmayın.
  • Clickbait yapmayın.

Kaynak : https://www.aramamotoru.com/metadan-facebook-videolari-icin-4-oneri/