Mikrotik

MikroTik Hız Testi Nasıl Yapılır?

MikroTik Hiz Testi Nasil Yapilir
Share

MikroTik kullanarak bant genişliğini test etmek için adım adım kılavuz.

Ağınızın bant genişliği, bağlantı hızı ve kalitesi için çok önemlidir. Bugün size MikroTik Bant Genişliği testi ve MikroTik hız testi ve gecikme gibi diğer ağ ölçümleri arasında küçük bir karşılaştırma hakkında bilmeniz gereken her şeyi sağlayacağız. Bunu takiben Mikrotik RouterOS’ta bir bant genişliği testinin nasıl yapılacağına dair kısa bir eğitim verilmiştir.

Teknik anlamda bant genişliği, bir ağ bağlantısının iletim kapasitesidir. Bir ağ veya internet bağlantısının kalitesini ve hızını belirlemede önemli bir rol oynar. Layman’ın terimleriyle, bir bağlantı üzerinden bir kerede iletilebilen veri hacmidir.

Bunu, bant genişliğinin yolun sahip olduğu şerit sayısı olduğu bir şehirlerarası otoyol olarak düşünün. Arabaların (veri paketlerinin) içinden geçebileceği hızı doğrudan etkilemese de, trafik olduğunda, aynı anda daha fazla araba hedefe varacaktır.

Bant genişliğinin ölçülebileceği birçok farklı yol vardır: mevcut veri akışının hesaplanması, maksimum veri akışının hesaplanması, tipik akış veya iyi akış.

Teknolojinin eski günlerinde, bant genişliği bps veya saniyede bit olarak ölçülürdü, ancak modern zamanlarda, çağdaş ağlar çok daha yüksek bant genişliğine sahip olduğundan, metrik önekler tipik olarak öne eklenir. Günümüzde, bant genişliğinin Mbps (yani, megabit/saniye), Gbps (yani, gigabit/saniye) ve hatta bazen Tbps (yani, terabit/saniye) olarak ifade edildiğini duyuyoruz.

Bant Genişliği ve Hız

Bant genişliği, her saniye ne kadar bilgi alabileceğiniz, hız ise bu bilgilerin ne kadar hızlı alındığı veya indirildiğidir. Bunu bir küveti doldurmakla karşılaştıralım. Küvet musluğunun geniş bir açıklığı varsa, borunun daha dar olmasına göre daha fazla su daha hızlı akabilir. Suyu bant genişliği ve suyun aktığı hız olarak düşünün.

Bant Genişliği ve Gecikme

Gecikme bazen gecikme veya ping hızı olarak adlandırılır. Bir şeyin yüklenmesini beklerken yaşadığınız gecikmedir. Bant genişliği saniyede gönderilen bilgi miktarıysa, gecikme, bu bilginin kaynağından size ulaşması için geçen süredir.

Bant Genişliği ve Verimlilik

Verimlilik, belirli bir süre içinde gerçekte ne kadar bilginin teslim edildiğidir. Dolayısıyla, bant genişliği maksimum veri miktarıysa, aktarım hızı, gecikme, ağ hızı, paket kaybı ve diğer faktörleri hesaba katarak bu verilerin ne kadarının hedefine ulaştığıdır.

MikroTik RouterOS, MikroTik RouterBoard donanımının işletim sistemidir. Ayrıca bir PC’ye de kurulabilir ve onu, yönlendirme, güvenlik duvarı, bant genişliği yönetimi, kablosuz erişim noktası, ana taşıyıcı bağlantı, etkin nokta ağ geçidi, VPN sunucusu ve daha fazlası gibi tüm gerekli özelliklere sahip bir yönlendiriciye dönüştürür.

RouterOS, Linux v2.6 çekirdeğine dayalı bağımsız bir işletim sistemidir ve burada MikroTik’teki amacımız, tüm bu özellikleri hızlı ve basit bir kurulum ve kullanımı kolay bir arayüz ile sunmaktır. RouterOS’u bugün deneyebilir, www.mikrotik.com adresine giderek  kurulum CD görüntüsünü indirebilirsiniz. Ücretsiz deneme, tüm özellikleri sınırlama olmaksızın sağlar.

MikroTik cihazlarında bağlı olduğunuz bant genişliğini test edebilirsiniz. Bant genişliğinin net ve güvenilir olduğunu test etmek ve sağlamak için bant genişliği testini çalıştırmak üzere aşağıda belirtilen adımları izleyin.

MikroTik Server’a giriş yaptıktan sonra  araçlar > Bandwidth test menüsüne gidiniz . Yeni açılan pencerede bazı seçenekler göreceksiniz:

  • Test Hedefi:  Bant genişliğini görmek istediğiniz hedef IP adresi.
  • Protokol:  UDP ve TCP gibi test protokolünü seçin.
  • Yön: bant genişliği testini gönder veya al seçeneğini seçin
  • Kullanıcı ve geçiş: hedef düğümün bir kullanıcı adı ve parolası varsa alanları girin.

MikroTik Hiz Testi Nasil Yapilir

Gerekli alanları doldurun ve Başlat’a tıklayın.