Mikrotik

Mikrotik’te NTP Sunucusu Nasıl Yapılandırılır? [Mikrotik NTP Sunucusu]

Mikrotikte NTP Sunucusu Nasil Yapilandirilir2
Share

Bu yazımızda size MikroTik NTP sunucusunun nasıl yapılandırılacağını göstereceğiz ve NTP’nin ne olduğunu anlatacağız.

Maksimum üretkenliğe ulaşmak için ağınızdaki tüm makinelerde zamanın senkronize olmasını istiyorsunuz. MikroTik yönlendirici donanımı kullanıyorsanız, MikroTik yönlendirici üzerinde, interneti kullanarak zamanını otomatik olarak güncelleyecek ve yönlendiriciye bağlı diğer cihazlarla paylaşacak bir NTP sunucusu kurmak en verimli yöntemdir. Bugün size tam olarak bunu nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

Ancak öğreticiye geçmeden önce, NTP’nin ne olduğunu ve neden ağınızda kullanmanız gerektiğini kısaca açıklayalım.

 

NTP, Ağ Zaman Protokolü anlamına gelir ve bir ağ içindeki bilgisayarlar arasında saat zaman senkronizasyonu amacıyla kullanılan bir protokoldür. Şaşırtıcı bir şekilde, NTP terimi hem protokolün kendisine hem de bilgisayarlarda çalıştırılan istemci-sunucu uygulamalarına uygulanabilir.

 

Her şeyden önce, biraz zaman hassasiyetine girelim. Dışarıda zamanı çok doğru bir şekilde söyleyebilen birçok mekanik saat olmasına rağmen, hiçbir şey bir atom saatinden daha kesin olamaz. Bu nedenle, uluslararası zaman tutma standardı (yani bir saniyenin uzunluğu) bir sezyum atomunun salınımına dayanır.

Peki, bunun bir NTP ile nasıl bir ilişkisi var? Bir veya daha fazla atomik saatten zaman sinyali alarak ve bunu ağa bağlı cihazlara dağıtarak farklı cihazlar arasında zamanı senkronize eder. Basitçe söylemek gerekirse, bir NTP sunucusu UTC zamanını atom saatlerinden alır ve farklı istemciler arasında dağıtır.

 

Bir atom saatine bağlanmak için özel bir alıcıya ihtiyaç vardır. Bu alıcılar ucuz değildir ve bu nedenle her bilgisayarı böyle bir cihazla donatmak çok uygun maliyetli ve verimsizdir. Bu nedenle, bu görevi gerçekleştirmek için özel sunucular (birincil zaman sunucuları) oluşturulur ve ağdaki tüm cihazları UTC kullanarak senkronize etmek için ağ zaman protokolünü kullanır.

UTC, Eşgüdümlü Evrensel Zaman anlamına gelir ve NTP tarafından bilgisayar saatini senkronize etmek için kullanılan standarttır. Bu sayede doğruluk inanılmaz derecede yüksektir: bir yerel alan ağı (yani, LAN) üzerinden tek bir milisaniyeye ve internette yalnızca onlarca milisaniyeye kadar. Bununla birlikte, NTP’nin saat dilimleriyle çalışmadığını, bunun yerine bunu yapmak için ana bilgisayara güvendiğini not etmek önemlidir.

 

Bir ağdaki tüm bilgisayarlar arasında doğru zamana sahip olmanın önemli olduğu birçok senaryo vardır. Örneğin, belirli dağıtılmış prosedürler, bir saniyenin kesirlerinde bile doğruluklarla senkronize edilmiş bilgisayar zamanlarına bağlıdır, aksi takdirde uygun olmayan bir sıralama meydana gelebilir. Bazı güvenlik mekanizmaları, bir ağ içinde tutarlı zaman işleyişine de bağlıdır.

 

Artık ağ zaman protokolünün ne olduğunu ve kurumsal bir ağda kullanılmasının neden önemli olduğunu bildiğinize göre, size MikroTik yönlendiricide NTP’yi nasıl yapılandıracağınızı gösterelim. Bu özelliği etkinleştirmek için 2 konfigürasyonu düzenlemeliyiz. İlk olarak, yönlendirici bir internet NTP sunucusundan tarih ve saatini güncellemelidir. Daha sonra yönlendiricinin bu tarih ve saati ağdaki diğer cihazlara yayınlamasını sağlamalıyız.

Adım 1: Sistem menüsüne tıklayın ve NTP istemcisini seçin.

Adım 2: Yeni açılan pencerede “Etkin” onay kutusunu işaretleyin ve kullanmak istediğiniz NTP sunucularının IP’lerini girin. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak yakındaki bir sunucuyu seçebilirsiniz: https://www.pool.ntp.org/en/

Mikrotikte NTP Sunucusu Nasil Yapilandirilir

3. Adım: Şimdi ağ üzerinden tarih ve saat paylaşımını etkinleştirmemiz gerekiyor. Bunu yapmak için sistem menüsüne tıklayın ve NTP Sunucusu’nu seçin.

Adım 4: Şimdi açılan pencerede “Etkin” ve “Çoklu Yayın” onay kutularını işaretleyin.

Mikrotikte NTP Sunucusu Nasil Yapilandirilir2

Artık diğer sistemlerde MikroTik IP’yi yönlendirici ile saat ve tarihi senkronize edecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Bu ayrıntılı makalenin yardımıyla, ağ zaman protokolü ve bunun bir bilgisayar ağındaki önemi hakkındaki bilginizi artırabileceğinizi umuyoruz. Aşağıdaki 4 adımlı eğitim, çeşitli çizimlerle birlikte MikroTik’te NTP’nin nasıl yapılandırılacağını tam olarak açıklamaktadır. Herhangi bir sorunuz veya öneriniz varsa, lütfen bunları aşağıdaki yorum bölümünde bırakın.