Linux

MySQL Veritabanını Otomatik ve Manuel Olarak Yedeklemenin 10 Yolu

Ubuntu Mysql ve Zabbix Kurulumu21
Share

MySQL, etkileşimli Web Sitelerinin geliştirilmesi için en popüler açık kaynaklı veritabanı yönetim sistemlerinden biridir.

Siteniz hassas verilerini bir MySQL veritabanında saklıyorsa, herhangi bir felaket durumunda geri yüklenebilmesi için kesinlikle bu bilgileri yedeklemek isteyeceksiniz (hepimiz oradaydık).

MySQL verilerini yedeklemenin birkaç yolu vardır. Bu yazımızda veritabanlarınızı farklı yöntemler kullanarak nasıl yedekleyeceğinize bakacağız, ayrıca süreci kolaylaştırmak için otomatik yedekleme çözümüne nasıl ulaşacağınızı öğreneceğiz. MySQL ile birlikte gelen mysqldump yardımcı programından başlayarak, veritabanınızın bir dosyaya, başka bir sunucuya ve hatta sıkıştırılmış bir gzip dosyasına yedeklenmesi dahil olmak üzere mysqldump kullanarak birkaç örneği inceleyeceğiz ve e-postanıza göndereceğiz.

1. MySQL veritabanını otomatik olarak Amazon S3’e yedekleyin

Çoğu kullanıcı, mysql veritabanlarını yedeklemek için Amazon S3’ü kullanır. İşte bir mysql veritabanının yedeğini alma ve ardından onu Amazon S3’e taşıma görevini yerine getiren otomatik bir betik.

2. Linux’ta MySQL Veritabanını otomatik olarak yedekleyin

15 2 * * * root mysqldump -u root -pPASSWORD --tüm veritabanları | gzip > /mnt/disk2/database_`data ' %m-%d-%Y'`.sql.gz 

Bu gönderi, bir linux kullanıcısıysanız, MySQL Veritabanını otomatik olarak nasıl yedekleyeceğinizi gösterecektir. MySQL veritabanınızı otomatik olarak yedeklemek için cron’u kullanabilirsiniz.”cron”, Unix/Linux
işletim sisteminde zamana dayalı bir zamanlama yardımcı programıdır.

3. MySQL Veritabanını AutoMySQLBackup ile otomatik olarak yedekleyin

AutoMySQLBackup’ın bazı harika özellikleri vardır: tek bir veritabanını, birden çok veritabanını veya sunucudaki tüm veritabanlarını yedekleme; her veritabanı, sıkıştırılabilen (gzip veya bzip2 ile) ayrı bir dosyaya kaydedilir; yedeklemeleri döndürecek ve sabit diskinizi doldurmalarına engel olacaktır (günlük yedeklemede normal olarak yalnızca son 7 günlük yedeklemeye sahip olacaksınız, etkinleştirildiyse haftalık yedekleme her hafta için bir yedeklemeye sahip olacaktır, vb.).

4. MySQLDump ile Yedekleyin

mysqldump ---kullanıcı [kullanıcı adı] ---şifre=[şifre]  
[veritabanı adı] > [döküm dosyası]

Bu yazıda, MySQL ile birlikte gelen mysqldump yardımcı programını kullanarak veritabanlarımızı nasıl yedekleyeceğimize bakacağız.
Veritabanınızın bir dosyaya, başka bir sunucuya ve hatta sıkıştırılmış bir gzip dosyasına yedeklenmesi dahil, mysqldump kullanılarak birkaç örnek incelenecektir .

5. PHP Kullanarak Bir XML Dosyasına Yedekleyin

XML, bir tabloyu geri yüklemek için en kolay biçim değildir, ancak okunması daha kolay olabilir.

6. Yedeklemek için PHP kullanın

PHP dosyasından bir veritabanı yedekleme sorgusu yürütün. Tablo yedeği oluşturmak için SELECT INTO OUTFILE sorgusunu kullanmanın bir örneği aşağıdadır:

<?php
'config.php'yi dahil edin;
'opendb.php'yi dahil edin;

$tableName = 'evcil hayvanım';
$backupFile = 'yedekleme/mypet.sql';
$query = "$tableName'DEN OUTFILE '$backupFile' İÇİNDE * SEÇİN";
$ sonuç = mysql_query($query);

'closedb.php'yi dahil edin;
?>

Yedeği geri yüklemek için, LOAD DATA INFILE sorgusunu şu şekilde çalıştırmanız yeterlidir:

<?php
'config.php'yi dahil edin;
'opendb.php'yi dahil edin;

$tableName = 'evcil hayvanım';
$backupFile = 'mypet.sql';
$query = "DATA DATA 'backupFile'ı TABLOYA YÜKLE $tableName";
$ sonuç = mysql_query($query);

'closedb.php'yi dahil edin;
?>

7. SSH ile Yedekleme

Büyük MySQL veritabanlarınızı SSH aracılığıyla yedeklemek için basit bir çözüm. SSH aracılığıyla sunucunuza giriş yapmak için Plesk kontrol panelinizden kabuk erişimini etkinleştirmeniz ve PuTTY gibi bir yardımcı program kullanmanız gerekecektir.

8. Ubuntu Linux Yedekleme MySQL Sunucu Kabuğu Komut Dosyası ile Yedekleme

If you have a dedicated VPS server running Ubuntu Linux. Here is how to backup all your mysql server databases to your ftp server

9. Backup MySQL database and web server files to an FTP server automatically

This is a simple backup solution for people who run their own web server and MySQL server on a dedicated box or VPS. The main advantage of using FTP or NAS backup is a protection from data loss.First you will need to backup each database with mysqldump command, Automating tasks of backup with tar, Setup a cron job and generate FTP backup script.

$ mysqldump -u root -h localhost -pmypassword faqs | gzip -9 > faqs-db.sql.gz

10. Backup MySQL Database with phpMyAdmin

You can easily create a dump file(export/backup) of a database used by your account. In order to do so you should access the phpMyAdmin tool available in your cPanel.

1. cPanel gibi web barındırma kontrol panelinizden phpMyAdmin’i açın.

2. phpMyAdmin’in kenar çubuğu gezinme panelinden veritabanını seçin.

3. Üst gezinti çubuğundan Dışa Aktar bağlantısını tıklayın.

4. Dışa Aktar sayfasında Özel seçeneğini belirleyin.

Dışa aktar sayfasında iki seçenek olacak; Hızlı ve Özel . Custom seçeneğini seçelim .

5. Yedeklemek istediğiniz tabloları seçin.

Custom seçeneğini seçtiğinizde sayfa bize yedeklerini almak istediğimiz tabloları seçme imkanı verecektir. Neyi seçeceğinizden emin değilseniz, olduğu gibi bırakın; tüm tablolar varsayılan olarak seçilidir.

6. Sıkıştırma için sıkıştırılmış seçeneği seçin ve gerisini olduğu gibi bırakın.

Bir sonraki adım sıkıştırmadır. Sayfanın ortasında bize çok zaman kazandıracak olan sıkıştırma seçeneğini göreceksiniz. Sıkıştırılmış seçeneği seçin ve gerisini olduğu gibi bırakın.

7. Git düğmesine tıklayın, ardından yedekleme dosyanız otomatik olarak indirilecektir.