fbpx
Muhteşem İndirim Kampanyası
  • 23 Saat
  • 59 Dakika
  • 32 Saniye

Tüm Hosting Planlarında %80'e varan indirim

gift box gift box circle circle not found not found gift box dots shape
not found
  • 30 Gün
  • 23 Saat
  • 59 Dakika
  • 32 Saniye
Hemen Faydalan!
Fiziksel Sunucu Aylık 5.000 TL

2.500 TL/Ay

Paketlere Bak
WordPress Hosting Aylık 39.99 TL

19.99 TL/Ay

Paketlere Bak
Bulut Sunucu Aylık 199.99 TL

99.99 TL/Ay

Paketlere Bak
Sanal Sunucu Aylık 189.99 TL

89.99 TL/Ay

Paketlere Bak

Contact Info

+90 (850) 885 0656

[email protected]

noindex Nedir? noindex Kullanmanın Faydaları Nedir?
Category
SEO
Posted on
Eylül 23, 2022

noindex Nedir? noindex Kullanmanın Faydaları Nedir?

Bazen sitemizdeki bazı sayfaları veya bütün siteyi arama motorlarının dizinine eklenmemesini isteriz. Bu tür durumlarda noindex etiketini kullanmamız gerekmektedir. Peki noindex nedir?

noindex Nedir?

Noindex meta kodu ise şöyledir:  <meta name=”robots” content=”noindex”>

Bu kodu koyduğunuz sayfa arama motorlarının tercihine kalarak arama motorları dizinine eklenmez. Büyük arama motorları bu Meta etiketlerine önem verir ve istemediğiniz sayfayı dizinine eklemez.

Robots Meta Etiketi Nedir?

Robots meta etiketleri Robots.txt dosyası içerisinde bulunarak sitemizin ana dizininde durur. Robots meta etiketlerini sadece bu dosya içerisinde değil aynı zamanda sayfaların içerisine kod olarakta yazabilirsiniz. Az sayıda sayfanın meta etiketini belirlemek istiyor iseniz robots.txt dosyasını düzenlemeniz çok anlamlı bir hareket olmadığı kesin. Meta etiketler hakkında daha detaylı bilgiye Robots.txt Dosyalarında Kullanılabilen Komutlar ve Detayları yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Arama Motoru Botu Engelleme Nasıl Yapılır?

Bazen bazı arama motorlarından spam trafik gelebilir ve alakasız girişler sebebi ile sitenizin trafiği artabilir. Bu dayanılmaz seviyelere geldiğinde yapılacak bir kaç çözümden birisi ise spam trafik yollayan arama motorundan sitenizi kaldırmak olacaktır. Meta etiketinde küçük bir değişiklik yaparak istediğiniz arama motorundan sitenizi kaldırabilirsiniz.

Örnek Kod: <meta name=”googlebot” content=”noindex”>  Bu kod sayesinde sitemizi Google arama motorundan kaldırabiliriz. Dikkatli şekilde kullanmanız gerekir bu etiketin sonucunda arama motorunda siteniz yok olacaktır.

noindex Etiketini Kullanırsam Sitem Arama Motorlarında Gözükmez Mi?

noindex kullanmak kesin çözüm değildir. Bu etiketleri kullandığımız zamna bu etiketleri dikkate alma seçeneği botlara kalmış bir şeydir. Google, Yandex ve Bing gibi büyük arama motorları bu etiketleri genellikle dikkate alır ve sitenizi dizininden tamamen kaldırır. Ancak küçük çaplı arama motorları bu etiketleri çoğu zaman görmez ve sitenizi dizinlerine eklemeye devam eder.

Siteme noindex Meta Etiketini Ekledim Ne Zaman Dizinden Silinir?

Sitenize eklediğiniz etiketin görülmesi durumunda dizinden siteniz silinmeye başlayacaktır. Burada önemli olan arama motoru botlarının bu etiketi görmesi. Sitenize haftada bir gelen googlebot sizin eklediğiniz etiketi belki bir hafta sonra görme olasılığı vardır. Güncel sitelerde bu etiket hızlı şekilde reaksiyon gösterirken güncel olmayan sitelerde daha yavaş şekilde reaksiyon gösterir.

Share this Post
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
%d blogcu bunu beğendi: