Linux

QUIC Nedir? Seo İçin Quick Önemli midir?

sunucu linux kernel
Share

Merhabalar, gün geçmiyor ki bizler yeni bir teknoloji ile karşılaşmayalım.  Bahsedeceğim teknoloji web dünyasında yeni bir teknoloji değil ancak son günlerde Google’ın QUIC protokolü (UDP üzerinden çalışan) http versiyon 3 (http/3) olarak kabul edilmesinin ardından ki http/2.0 henüz daha yeni bir teknoloji iken, siz değerli okuyucularımıza ve müşterilerimize genel bir bilgilendirme makalesi yayınlamak istedik.
Firmamız her zaman hız ve çözüm odaklı olmakla birlikte yeni çıkan teknolojileri yakından takip ederek siz değerli müşterilerimizin kullanıma hızlı bir şekilde sunmaktadır.

Quic Nedir?
QUIC, Google’ın UDP üzerinden gerçekleştirdiği düşük gecikmeli bir internet protokolüdür. Genellikle hızın önemli olduğu ve gecikmeye tahammülün olmadığı çevrimiçi video sunucuları, online oyunlar, VOIP hizmetleri gibi alanlarda UDP kullanılıyor. Google’ın geliştirdiği yeni iletişim kuralları dizisinin adı ise hızı anlatmak için kullanılan İngilizce’deki Quic ifadesinden geliyor.

UDP ve dolayısıyla QUIC, TCP protokolüne göre daha hafif bir şekilde dizayn edilmiş durumdadır.
Verileri, birbiri arasında bağlantı kurmadan yollayan UDP protokolleri, minimum protokol mekanizması ile paketin erişim garantisini istemeden, basit manada iletim için görev yapar. Bu, gönderici sunucunun, istemci sunucu ile döngülere girmeyeceği yani doğrulama yapamayacağı anlamına gelir. İşte UDP bu yüzden daha hafif bir platform ve bu yüzden özellikle çevrimiçi oyunlarda tercih ediliyor.
Web sitelerinde TCP bazlı gecikmeler bazen milisaniyeleri aşıp saniye bazına kadar ulaşıyor. Google’ın yeni protokolü QUIC ise işte tam olarak burada devreye giriyor.
UDP ve TCP iletişim kurallarının en faydalı ve en iyi özellikleri alınıp ortaya harmanlanmış, modern, güvenli bir araç çıktı.
Güvenli TCP bağlantıda bir web tarayıcı verileri almaya başlamadan önce genellikle iki veya üç döngü yürütülür.
QUIC ise hemen tarayıcının sunucu ile iletişim kurmaya başlamasını sağlıyor.
Ayrıca tıkanıklık kontrolü, otomatik yeniden iletim denemesi gibi yeni özellikler, QUIC’in elini UDP karşısında ciddi anlamda güçlendiriyor.

QUIC Ne kadar Performans Farkı Sağlar?

Google, bir süredir web testlerini optimize ederek iyileştirecek teknolojiler üzerinde çalışıyor.
Mesela webp formatı bugün Google’ın tüm sitelerindeki görsellerde etkin olarak kullanılıyor (Örneğin Google Play Store’a Chrome ile girdiğinizde görsellerin webp uzantılı olduğunu görebilirsiniz). QUIC de bu noktada önemli bir kilometre taşıdır. Yapılan testlerde Google arama motoru üzerinde %3 bir performans artışı elde edilmiş. %3 gözünüze çok küçük gelmesin zira dünyanın belki de en optimize web sayfası olan Google Search için bu rakam büyük önem taşıyor. Dğer sitelerdeki etki çok daha büyük olacaktır. Mesela YouTube’a QUIC ile bağlanıldığında, video izlerken ön bellek yenilemesi %30 daha düşük seviyede gerçekleşmiş. Ayrıca bazı düşük bağlantılarda web sayfaları ciddi manada daha hızlı yüklenmeye başlamıştır.QUIC ve HTTP/2 ile iyileştirilen erişim deneyimi çağımızın önemli bir gelişmesi olduğu gibi, Sunucu Çözümleri olarak bu protokolleri yakından takip edip, testlerini tamamladıktan sonra tüm müşterilerimizin kullanımına sunmaktayız. QUIC – HTTP/2 – SPDY gibi protokolleri kullanıp kullanmadığınızı HTTP/2 and SPDY indicator isimli chrome eklentisi ile görüntüleyebilirsiniz.

Bol trafikler dileriz.