SEO

SEO’da Regex (Regular Expressions) nedir? Nasıl çalışır?

coderpad regex the complete guide
Share

Regex, bir diğer adıyla Regular Expressions (Düzenli İfade), özellikle yazılımcılar için oldukça önemli ve zaman kazandıran bir arama yapısıdır. Metin içerisindeki sorguları yönetmeye yarayan bir yapıdır. Benzer veya tekrarlanan terimleri bulur ve zaman kaybına neden olabilecek arama sonuçlarından kullanıcıyı kurtarmış olur.

Regex aramalarında kullanılan sorgu karakterleri neler?

Regex kullanarak arama yapmak için bilmeniz gereken bazı karakterler var. Bunların her biri yapacağınız aramayı şekillendirir. Öte yandan her birinin bir hedefi vardır. İhtiyacınıza göre sorgu karakterlerini seçip o şekilde arama yapmalısınız.

Özellike SEO çalışmaları sırasında detaylı arama yapmak isterseniz aşağıdaki tablodan yola çıkarak kullanmanız gereken karakterleri bulabilirsiniz:

1 BmpF9a9q35zi VTf5 Arzg.jpeg

SEO çalışmalarında Regex nasıl çalışır?

Regex genellikle yazılımcılar tarafından sıklıkla kullanılır, ancak SEO uzmanlarının da bilmesinde fayda var. Bunun sebebi Regex yapısı Search Console gibi araçlarda da kullanılıyor olmasıdır. Saatlerce tek tek bütün sorguları veya anahtar kelimeleri aramaktansa Regex ile daha net filtrelenmiş bir şekilde arama yapılabilir. Özellikle Google Search Console üzerinden yapılan sayfa veya sorgu aramalarında Regex kullanarak tam anlamıyla hedeflediğiniz sonuca daha kolay yoldan ulaşabilirsiniz.

regex regular expressions nedir

Google Search Console panelinde Regex nasıl çalışır?

SEO uzmanlarının sıklıkla kullandığı bir araç olan Search Console, dilediğiniz web sitesinin anahtar kelime durumunu ve tıklanma oranlarını bizlere gösterir. Son derece kullanışlı ve kapsamlı veriler sunan bu araç ile sitelerin, daha SEO uyumlu bir hal alması için uzmanları yönlendirir. Regex ile yapılan anahtar kelime sorguları daha ayrıntılı ve hedeflenmiş bir şekilde karşımıza çıkar. Bu sayede dakikalarca anahtar kelimeler arasında dolaşmaktansa tam olarak dilediğimiz sonuçları Regex karşımıza sunar.

Bunun için yapmanız gereken adımlar oldukça basit. Google Search Console paneline girdikten sonra “+“ işaretine tıklayın ve görseldeki gibi çıkan menüden “Sorgu” seçeneğine tıklayın.

a

Ardından sorgular sekmesindeki seçeneklerden “Özel (regex)” yazan seçeneği seçin.

s

Son olarak çıkan sekmeye ihtiyacınıza göre dilediğiniz ifadeyi girebilirsiniz. Bu sayede Google Search Console panelinde Regex kullanarak arama yapmış olacaksınız.

d

Regex neden önemlidir?

Kapsamlı SEO çalışmalarında zaman kazanmak ve daha net aramalar yapmak için Regex önemli bir araçtır. Sadece SEO değil aynı zamanda yazılım dillerinde de oldukça kullanışlıdır. Pek çok artıya sahip olan bu yapı sayesinde daha doğru ve pratik çalışmalar yapılabilir.

Özellikle karışık ve büyük veri tabanlarında kolay ve kısa zamanda istenilen veriyi bulmanıza yardımcı olur. Kod yazarken daha düzenli ve anlaşılır olmasına yardımcı olur. Ek olarak sizi tekrarlanan aramalardan veya benzer sonuçlardan uzak tutar. Bu da oldukça zaman kazandıran bir diğer özelliğidir.

SEO uzmanlarının ve yazılımcıların sıkça kullandığı Regex, çalışmalarınızda hem zaman kazandıracak, hem de daha doğru ve güvenilir sonuçlar elde etmenize olanak tanıyacak.