Sophos

Sophos Firewall Fabrika Ayarlarına Sıfırlama

sophos firewall fabrika ayarlarına sıfırlama
Share

Sophos Firewall kullanıcılarının en çok sorduğu sorulardan birisi olan “Fabrika Ayarlarına Sıfırlama” sorusunun yanıtı için sizlere rehberlik edeceğiz. Öncelikle fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini 3 farklı yöntem ile yapabiliriz.

 1. Yöntem
  Eğer Fiziksel bir sophos cihazı kullanıyorsanız cihazda bulunan reset butonuna 5 saniye basarak sophos firewall’ı sıfırlayabilirsiniz.
 2.  Yöntem
  Putty ile sophos firewall’a login oluyoruz ve komut satırından reset komutunu yazarak enter diyoruz.

Bir konsol kablosu ve PuTTY veya Hyper terminali kullanarak Sophos Güvenlik Duvarına bağlanın. İstendiğinde RESET’i girin .

 • Tüm özel konfigürasyonları silmek ve varsayılan konfigürasyona sıfırlamak için seçenek 1’i seçin.
 • Tüm özel konfigürasyonu ve imzaları silmek ve varsayılan konfigürasyona sıfırlamak için seçenek 2’yi seçin.
 • Tüm özel konfigürasyonu, imzaları ve raporları silmek ve varsayılan konfigürasyona sıfırlamak için 3. seçeneği seçin.
 • Yönetici parolasını varsayılan parolaya sıfırlamak için 4. seçeneği seçin. Bu seçenek, yönetici parolayı unuttuğunda kullanışlıdır. Sophos Firewall bir HA kümesinin parçasıysa, bu yöntem kullanıldığında yalnızca bu cihazın şifresi sıfırlanır. Ayrıca kümedeki diğer güvenlik duvarındaki parolayı da sıfırlamanız gerekir.Bu yöntemi kullanarak her iki HA düğümündeki parolayı sıfırladıktan sonra, web yöneticisini kullanarak birincil HA düğümündeki parolayı yeni bir güvenli parolayla değiştirin. HA işlevselse, parola hemen yardımcı düğümle senkronize edilir.
 • 3. Yöntem
 • Sophos cihazımıza monitör bağlantısı yaparak konsol ekranında device manager seçeneğini seçiyoruz ve reset factory default seçeneğiyle devam ediyoruz.

İşlemler bu kadar.