Linux

TCP ve UDP Arasındaki Fark Nedir?

sunucu linux kernel
Share

Bir yönlendiricide bağlantı noktası iletmeyi ayarlarken veya güvenlik duvarı yazılımını yapılandırırken muhtemelen TCP ve UDP referansları görmüşsünüzdür. Bu iki protokol farklı veri türleri için kullanılır.

TCP/IP, cihazlar tarafından İnternet ve çoğu yerel ağ üzerinden iletişim kurmak için kullanılan bir protokoller paketidir. Adını iki orijinal protokolünden almıştır: İletim Kontrol Protokolü (TCP) ve İnternet Protokolü (IP). TCP, uygulamalara ağ üzerinden sıralı ve hata denetimli bilgi paketleri akışı sağlamak (ve almak) için bir yol sağlar. Kullanıcı Datagram Protokolü (UDP), uygulamalar tarafından hata kontrolünü ortadan kaldırarak daha hızlı bilgi akışı sağlamak için kullanılır. Bazı ağ donanımlarını veya yazılımlarını yapılandırırken aradaki farkı bilmeniz gerekebilir.

Ortak Neleri Var?

İLGİLİ: Özel ve Genel IP Adreslerinizi Nasıl Bulunur?

Hem TCP hem de UDP, İnternet üzerinden paketler olarak bilinen veri bitlerini göndermek için kullanılan protokollerdir. Her iki protokol de IP protokolünün üzerine inşa edilmiştir. Başka bir deyişle, ister TCP ister UDP üzerinden bir paket gönderiyor olun, bu paket bir IP adresine gönderilir . Bu paketler, bilgisayarınızdan aracı yönlendiricilere ve hedefe iletildikleri için benzer şekilde ele alınır.

TCP ve UDP, IP üzerinde çalışan tek protokol değildir. Ancak en yaygın olarak kullanılanlardır.

TCP Nasıl Çalışır?

TCP, İnternette en yaygın kullanılan protokoldür.

Tarayıcınızda bir web sayfası talep ettiğinizde, bilgisayarınız web sunucusunun adresine TCP paketleri göndererek web sayfasını size geri göndermesini ister. Web sunucusu, web tarayıcınızın web sayfasını oluşturmak için bir araya getirdiği bir TCP paketleri akışı göndererek yanıt verir. Bir bağlantıya tıkladığınızda, oturum açtığınızda, yorum gönderdiğinizde veya başka bir şey yaptığınızda, web tarayıcınız sunucuya TCP paketleri gönderir ve sunucu TCP paketlerini geri gönderir.

TCP tamamen güvenilirlikle ilgilidir; TCP ile gönderilen paketler izlenir, böylece aktarım sırasında hiçbir veri kaybolmaz veya bozulmaz. Bu nedenle, ağ kesintileri olsa bile dosya indirme işlemleri bozulmaz. Tabii ki, alıcı tamamen çevrimdışıysa, bilgisayarınız pes edecek ve uzaktaki ana bilgisayarla iletişim kuramadığını söyleyen bir hata mesajı göreceksiniz.

TCP bunu iki yolla başarır. İlk olarak, paketleri numaralandırarak sipariş eder. İkinci olarak, alıcının gönderene mesajı aldığını söyleyen bir yanıt göndermesini sağlayarak hata kontrolü yapar. Gönderici doğru bir yanıt alamazsa, alıcının onları doğru bir şekilde aldığından emin olmak için paketleri yeniden gönderebilir.

İşlem Gezgini ve diğer sistem yardımcı programları, bir işlemin yaptığı bağlantı türlerini gösterebilir; burada, çeşitli web sunucularına açık TCP bağlantıları olan Chrome tarayıcısını görebiliriz.

UDP Nasıl Çalışır?

İLGİLİ: Gecikme, Hızlı İnternet Bağlantılarını Bile Nasıl Yavaş Hissettirebilir?

UDP protokolü TCP’ye benzer şekilde çalışır, ancak tüm hata kontrollerini atar. Tüm ileri geri iletişim, gecikmeyi tanıtır ve işleri yavaşlatır.

Bir uygulama UDP kullandığında, paketler yalnızca alıcıya gönderilir. Gönderici, alıcının paketi aldığından emin olmak için beklemez, sadece sonraki paketleri göndermeye devam eder. Alıcı orada burada birkaç UDP paketini kaçırırsa, sadece kaybolurlar; gönderen onları yeniden göndermez. Tüm bu ek yükü kaybetmek, cihazların daha hızlı iletişim kurabileceği anlamına gelir.

UDP, hız istendiğinde ve hata düzeltmesi gerekli olmadığında kullanılır. Örneğin UDP, canlı yayınlar ve çevrimiçi oyunlar için sıklıkla kullanılır.

Örneğin, genellikle TCP yerine UDP kullanılarak yayınlanan bir canlı video akışı izlediğinizi varsayalım. Sunucu, izleyen bilgisayarlara sabit bir UDP paketi akışı gönderir. Bağlantınızı birkaç saniyeliğine kaybederseniz, video bir an donabilir veya gerginleşebilir ve ardından yayının geçerli bitine atlayabilir. Küçük paket kaybı yaşarsanız, video eksik veriler olmadan oynatılmaya devam ederken video veya ses bir an için bozulabilir.

Bu, çevrimiçi oyunlarda benzer şekilde çalışır. Bazı UDP paketlerini kaçırırsanız, siz daha yeni UDP paketlerini alırken oyuncu karakterleri harita üzerinde ışınlanıyor gibi görünebilir. Oyun sizsiz devam edeceğinden, kaçırdıysanız eski paketleri istemenin bir anlamı yok. Önemli olan tek şey oyun sunucusunda şu anda ne olduğudur – birkaç saniye önce ne olduğu değil. TCP’nin hata düzeltmesini devre dışı bırakmak, oyun bağlantısını hızlandırmaya ve gecikmeyi azaltmaya yardımcı olur.

Ne olmuş?

İLGİLİ: Paketleri Yakalamak, Filtrelemek ve İncelemek için Wireshark Nasıl Kullanılır

Bir uygulamanın TCP veya UDP kullanıp kullanmadığı geliştiricisine bağlıdır ve seçim, bir uygulamanın neye ihtiyacı olduğuna bağlıdır. Çoğu uygulama, TCP’nin hata düzeltmesine ve sağlamlığına ihtiyaç duyar, ancak bazı uygulamalar, UDP’nin hızına ve azaltılmış ek yüküne ihtiyaç duyar. Wireshark  gibi bir ağ analiz aracını çalıştırırsanız , ileri geri hareket eden farklı paket türlerini görebilirsiniz.

Bir ağ yöneticisi veya yazılım geliştiricisi değilseniz, bu sizi çok fazla etkilememelidir. Yönlendiricinizi veya güvenlik duvarı yazılımınızı yapılandırıyorsanız ve bir uygulamanın TCP veya UDP kullanıp kullanmadığından emin değilseniz, yönlendiricinizin veya güvenlik duvarınızın hem TCP hem de UDP trafiğine aynı kuralı uygulamasını sağlamak için genellikle “Her ikisi” seçeneğini seçebilirsiniz.