Ubuntu

Ubuntu 22.04’ü Kurtarma / Acil Durum Moduna Nasıl Önyüklersiniz – How to Boot Ubuntu 22.04 into Rescue / Emergency Mode

Ubuntu 22.04u Kurtarma
Share

Merhaba meraklılar, Ubuntu 22.04’ü (Jammy Jellyfish) kurtarma ve acil durum modunda başlatmak, unutulan kullanıcı parolasını sıfırlamaya, dosya sistemi hatalarını düzeltmeye ve önyükleme sırasında systemd hizmetini devre dışı bırakmaya veya etkinleştirmeye yardımcı olur.

Bu yazıda Ubuntu 22.04 LTS sistemini kurtarma ve acil durum moduna nasıl başlatacağımızı öğreneceğiz. Kurtarma modu, tüm sorun giderme adımlarının yürütüldüğü tek kullanıcı moduna benzer. Kurtarma modu, minimum ortamı yükler ve kök dosya sistemini bağlar.

Acil durum modunda ise, herhangi bir sistem hizmetini başlatmadan tek kullanıcı kabuğunu alıyoruz. Bu nedenle, sistemi kurtarma modunda başlatamadığımızda acil durum modu gereklidir.

Ubuntu 22.04’ü Kurtarma veya Tek Kullanıcı Modunda Başlatın

Kurtarma veya tek kullanıcı modunda başlatmak istediğiniz hedef sisteme gidin. Önyükleme sırasında grub önyükleyici ekranına girmek için ‘ SHIFT & ESC ‘ tuşuna basın.

Ubuntu 22.04u Kurtarma

İlk seçeneği Ubuntu’yu seçin ve düzenleme moduna girmek için ‘ e ‘ tuşuna basın.

Linux ile başlayan satırın sonuna gidin ve ‘ $vt_handoff ‘ dizesini silin ve ‘ systemd.unit=rescue.target ‘ dizesini ekleyin

Ubuntu 22.04u Kurtarma2

Değişiklikleri yaptıktan sonra kurtarma modunda başlatmak için Ctrl+x veya F10 tuşlarına basın,

Ubuntu 22.04u Kurtarma3

Kurtarma moduna girdikten sonra, tüm sorun giderme komutlarını çalıştırın ve sistemi yeniden başlatmak için ‘ systemctl restart ‘ komutunu çalıştırın.

Sistemi Kurtarma Moduna Açmanın Alternatif Yolu

Sistemi yeniden başlatın ve grub açılış ekranına gitmek için ‘ ESC & Shift’ Tuşuna basın.

2. seçeneği ‘ Ubuntu için Gelişmiş Seçenekler’ -> Kurtarma modu seçeneğini seçin ve enter tuşuna basın -> Kök Seçin (Kök kabuğuna bırak istemi) .

Örnek aşağıda gösterilmiştir

Ubuntu 22.04u Kurtarma4

Kök kabuğunuz olduğunda, sistem sorunlarını kurtarmak ve düzeltmek için komutları çalıştırın ve son olarak sistemi yeniden başlatmak için ‘ systemctl restart’ı kullanın .

Ubuntu 22.04’ü Acil Durum Modunda Başlatın

Sistemi acil durum moduna almak için önce grub ekranına gidin.

Ubuntu 22.04u Kurtarma5

İlk seçeneği ‘ Ubuntu ‘ olarak seçin ve düzenlemek için ‘ e ‘ tuşuna basın . Linux kelimesi ile başlayan satırı bulun , satırın sonuna gidin, $vt_handoff dizesini kaldırın ve ‘ systemd.unit=emergency.target ‘ dizesini ekleyin.

Ubuntu 22.04u Kurtarma6

Sistemi acil durum moduna almak için Ctrl +x veya F10 tuşlarına basın,

Ubuntu 22.04u Kurtarma7

Benzer şekilde kurtarma modunda, tüm sorun giderme işlemlerini bu modda gerçekleştirebilir ve bir kez yaptıktan sonra ‘ systemctl restart ‘ komutu ile sistemi yeniden başlatabilirsiniz.