Linux

VMware Tools Nedir ? Ne işe Yarar?

sunucu linux kernel
Share

Merhabalar, makalemiz de “VMware Tools Kurulumu” ve “VMware Tools Ne işe Yarar?” gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

VMware Tools Kurulumu

Her VDS sanal sunucu kurulumunda, sanal sunucunun düzgün çalışması, saat problemi oluşmaması ve performansı arttırması için vmwaretools kurulması gerekir. Bu kurulumu Windows da yapmak basittir. Sadece sanal sunucuya ters tıklayıp Guest sekmesine gelip Install/Upgrade VMware Tools’u seçiyorsunuz. Bunu yapınca sanal sunucuya bir CD yerleşiyor cd deki setup u çalıştırıp sadece Next butonlarına tıkayarak kurulumu basit bir şekilde yapabilirsiniz.

Linux sistemlerde ise öncelikle CD-Rom’u mount ederek içerisindeki tar.gz uzantılı dosyayı sunucuya kaydedip kurulum yapmak gerekir.Yine öncelikle sanal sunucuya ters tıklayıp Guest sekmesine gelip Install/Upgrade VMware Tools’u seçiyorsunuz.Daha sonrasında ise sunucuda aşağıdaki komutları çalıştırmamız gerekiyor.

 

mount -r /dev/cdrom /mnt/
cd /mnt
cp VMwareTools-9.0.0-782409.tar.gz /root/
cd
umount -l /mnt/
tar zxf VMwareTools-9.0.0-782409.tar.gz
cd vamware-tools-distrib
perl vmware-install.pl -d

VmwareTools sunucudaki kernel çekirdeğine yapılandığından, eğer bir sunucuda kernel update işlemi yapılırsa VMwaretools çalışmayı durdurur.Bu durumda yukarıdaki işlemlerdeki son komutu tekrar çalıştırmak vmwaretools’u tekrar kurmak için yeterli olacaktır.

Neden Vmware Tools Kurmamız Gerekir ?

  • Düşük çözünürlük
  • Yetersiz renk yoğunluğu/derinliği
  • Ağ durumunun yanlış gösterilmesi
  • Farenin kısıtlı hareketleri
  • Dosyaları kopyalama ve sürükleme sorunları
  • Ses kayıpları
  • Ekran görüntüsünün alınamaması
  • Saat Problemleri
  • Performans Sorunları

Vmware Tools Bileşenleri

ISO: Bu formattaki VMware Tools, yüklenecek işletim sistemi ile birlikte paketlenmiştir. VMware ürününe ve sanal makineye yüklenmiş işletim sistemine göre pek çok farklı yoldan yüklenebilir. VMware Tools; Windows, Linux, NetWare, Solaris ve Free BSD işletim sistemlerinin her biri için ayrı bir ISO formatında bulunabilir.

Operating System Specific Packages (OSP): Özellikle Linux kullanıcıları için bulunan OSP’ler, ESXi/ESX üzerinden komut satırı yoluyla indirilip kurulabilir. VMware Tools, her bir Linux sürümü ve VMware sürümü için ayrıca indirilip kurulabilir. OSP’ler, VMware Tools için kullanılan standart yükleme mekanizmasına bir alternatiftir ve sadece ESXi/ESX üzerinde çalışan Linux sürümlerinde kullanılabilir.