Haberler

VPS Nedir?

sanal sunucu vps
Share

VPS Nedir? VPS ile VDS aynı mıdır? VPS kullanılır mı?

Virtual Private Server yani VPS olarak bilinen sunucu türü nedir? Sanallaştırılmış özel sanal sunucu olarak bilinen bu sunucu türü günümüzde pek çok farklı internet alt yapısında tercih edilmektedir.

VPS olarak adlandırılan bu özel sunucular ne bir hosting kadar ucuz ne de bir fiziksel kiralık sunucu kadar pahalıdır. Yani fiyat olarak ve performans olarak tam ortada konumlanmışladır. Sıradan bir hosting hizmetini yıllık ödeyeceğiniz uygun bir ücret ile satın alırken VPS satın almak istediğinizde ödemeleriniz aylık olarak çıkacaktır.

Fiziksel bir sunucu içinde ayrılan özel alanlarda hizmet veren VPS sunucularının kendine ait belli Ram ve işlemci kullanma yetkileri vardır. Ayrılan kaynak limitleri doğrultusunda en iyi hizmeti sunmak için çalışan bu sistemler profesyonel bir şekilde en iyi hizmeti verebilmek için çalışır. VPS tercih etme sebepleriniz arasında pek çok farklı faktör olabilir.

Bunların en başında fazla hitli ziyaretçisi olan web siteler, pek çok farklı web siteyi tek bir server üzerinde barındırmak isteyen webmasterlar, paylaşımlı olan sunucuların güvenlik kısıtlamalarına takılı kalmadan özgür bir şekilde kendi sunucusunu kullanmak isteyen kişiler için VPS seçenekleri her zaman kurtarıcı pozisyonundadır.

VPS’ler bu konuda her zaman en iyi hizmeti sunmak için çalışan sanal sunucular olarak karşımıza çıkar. Gerek fiyat gerekse profesyonellik konusunda her zaman en iyisini size sunar.