SEO

Web Sitemi Google Search Console’a Nasıl Eklerim?

sunucu seo nedir
Share

Search Console’u kullanabilmek için doğal olarak, ilk yapmanız gereken şey, sitenizi Search Console’a eklemek!

Bu linkten “Şimdi Başla” butonunu tıklayarak, hesabınıza giriş yapın.

1. ADIM: Özellik Ekle

Google Search Console’a giriş yaptıktan sonra, özellik ekleme butonunu göreceksiniz. Yeni Search Console’da, sol üstte “Mülk Ekle” açılır menüsüyle karşılaşacaksınız. Burada bahsedilen mülk, aslında web sitenizin ta kendisi!

Örneğin; https://www.sunucucozumleri.com

Google Search Console’a Alan Adının Eklenmesi.

2. ADIM: Search Console Doğrulama ve Onaylama Süreci

“Mülk Ekle” kısmından sitenizi ekleyin. Ardından Google, sitenin size ait olup olmadığına dair bir onay isteyecektir. Sonuçta, başkalarının kendi web sitemizin Search Console paneline girmelerini istemeyiz.

Sitenizi Google’a onaylatmanın birkaç yolu var. Bunlardan en kolayı, kod ekleme! Google size, web sitenizin HTML kodları arasına yerleştirmeniz için bir kod verecektir.

Bu kodu, sitenizde iki <head> etiketi arasına yerleştirmeniz yeterli. Artık, Google sitenin size ait olduğunu doğrulamış demektir.

Eğer WordPress kullanıyorsanız, izlemeniz gereken adımlar: Görünüm / Düzenleyici / (Üst Kısım) Tema Üstbilgisi

Kopyaladığınız kodu bu alanda iki <head> etiketi arasında herhangi bir yere eklemeniz yeterli. Son olarak, “Güncelle” demeyi unutmayın.

Doğrulama Kodunun Yerleştirileceği HTML Kod Alanı.

3. ADIM: Tercih Edilen Etki Alanı Seçimi (Domain)

Bu noktada, Search Console ve Google Analytics entegrasyonu için yapmanız gereken önemli bir işlem var. O da, hangi domain adresini tercih ettiğinizi belirtmek. Bu neden önemli?

Google genellikle sitenizin aramalarda nasıl görünmesini istediğinizi bilir.

Örneğin; “www.sunucucozumleri.com” veya sadece “sunucucozumleri.com” gibi…

Yine de Google’a tercih ettiğiniz adresi belirtmenizde fayda var. Çünkü birisi sitenizi link gösterdiğinde, farklı bir görünüm tercih etmişse, bu durum Google tarafından eksik işlem görebilir.

Örneğin, tercihinizin “seocu.com” olduğunu düşünelim. Google, site isminizi tercihiniz her ne ise o şekilde indeksler. Ama başka bir site sizi link gösterirken www.seocu.com gibi bir görünüm kullanmışsa, bu link Google tarafından işleme dahil edilmez!

Bu önemli tercih ayarı için Google Search Console’da ayarlar sekmesine gidin (dişli işareti). Buradan “Site Ayarları” kısmına devam edin. Google size bu alanda tercih ettiğiniz domain görünümünü soracaktır.
Tercihinizi işaretleyip kaydedin.
Site Ayarları Tercih Edilen Etki Alanı.

Bol Trafikler;