Windows

Windows 10 veya 11 PATH ortam değişkenine Python yolu ekleme

Windows 10 veya 11 PATH ortam değişkenine Python yolu ekleme
Share

Python, çok yönlülüğü ve kullanıcı dostu sözdizimi sayesinde en popüler programlama dillerinden biri olmaya devam ediyor. Python kodu ve varlıkları , macOS, Linux ve Windows gibi büyük masaüstü işletim sistemlerinde sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

Windows makinesi kullanan istekli bir Python geliştiricisiyseniz, Python’a sisteminizdeki herhangi bir yerden kolayca erişilebilmesini sağlamak çok önemlidir. Bunu başarmak için Windows 10 veya 11 PATH ortam değişkeninin eklenmesi gerekir; bu değişken, sisteminizin geçerli dizinden bağımsız olarak Python komutlarını tanımasına ve yürütmesine olanak tanır. Windows 10 PATH veya Windows 11 PATH ortam değişkenine Python yolunu eklemeyi inceleyelim.

Python dünyasına ilk kez adım atan yeni başlayanlar da dahil olmak üzere, tüm deneyim seviyelerindeki tüm kullanıcılara yönelik talimatlar sağlanacaktır. Prosedürü derinlemesine incelemeden önce, PATH değişkeninin bazı temel yönlerini en yeni Windows tabanlı işletim sistemleri bağlamında inceleyeceğiz.

Bu makalede bulunan önemli noktalar
Bu web sayfasındaki içeriği okuduğunuzda, aşağıdaki çıkarımlar en belirgin olanlardır:

PATH’i, Python kitaplıklarının konumunu ve Windows’taki kurulum gereksinimlerini belirtmek için kullanılan temel bir işletim sistemi ortam değişkeni olarak anlamak.
Windows işletim sistemi için PATH’deki yürütülebilir dosya sırasını ve bunun önemini bilmek.
Python’u yükleyiciyle otomatik olarak Windows PATH’e ekleme.
Gerektiğinde Python’u Windows PATH’e manuel olarak ekleme.
Gerekirse Windows sistem özelliklerini Python yolu ayrıntılarını içerecek şekilde değiştirme.
Python’un başlatılmasıyla PATH’in Windows’a hatasız bir şekilde eklendiğinin doğrulanması.

PATH nedir?

Python bağlamında PATH, gerekli tüm Python kitaplıklarının sistem konumunu tanımlamak için kullanılan ve sistemin Python komutlarını yürütmesine olanak tanıyan bir ortam değişkenini ifade eder. PATH genellikle işletim sisteminin bilgisayarda Python komutlarını çalıştırırken aradığı birkaç dizinden oluşur.

Bir kullanıcı Terminal’de (macOS ve Linux için) veya PowerShell’de (Windows için) bir komut girdiğinde, işletim sistemi, kullanıcının girdiği komutla hangisinin ilişkili olduğunu belirlemek için PATH değişkeninde listelenen dizinleri tarar.

PATH’te düzenin önemi

PATH’deki sıralama çok önemlidir, çünkü bir komut girildiğinde ilk önce hangi yürütülebilir dosyaya erişileceğini belirler. Daha önce de belirtildiği gibi, Terminal veya PowerShell’de bir komut çalıştırdığınızda, işletim sisteminiz PATH ortam değişkeninde listelenen dizinlerde karşılık gelen yürütülebilir dosyayı arayacaktır. İlk bulunan ilgili yürütülebilir dosya yürütülecektir.

İlgili yürütülebilir dosya bulunamazsa sisteminiz bir hata mesajı görüntüleyecektir. Bir kullanıcı aynı programın farklı sürümlerini çalıştırdığında veya belirli yürütülebilir dosyalara diğerlerine göre öncelik vermek istediğinizde PATH sırası daha da önemlidir. Bu durumda kullanıcının, belirli bir komutu çalıştırdığında işletim sistemine programın hangi sürümünün ilk önce çalıştırılacağını bildirmek için PATH değişkenindeki dizinleri yeniden düzenlemesi gerekir.

Artık PATH’in ne anlama geldiğini bildiğinize göre, Windows 10 PATH’inize Python yolu eklemenin iki farklı yöntemini burada bulabilirsiniz.

Yöntem 1. En yeni yükleyiciden Python’u Windows PATH’e ekleyin

Windows için en son Python yükleyicisi, yükleme işlemi sırasında seçilirse sistem ortamı değişken yolunu otomatik olarak ayarlayabilir . Bu aslında Python’u Windows PATH ortam değişkenine eklemenin en kolay yöntemidir. Python’u kurarken, Python’u PATH’e otomatik olarak ekleme seçeneğini göreceksiniz. Tek yapmanız gereken, aşağıdaki resimde işaretlenmemiş durumda gösterildiği gibi Python 3.5’i PATH’e Ekle onay kutusunu seçmektir:

Resmi Python web sitesini ziyaret edip İndirilenler bölümüne giderek en yeni Python yükleyicisini edinebilirsiniz . Bu sayfadayken mevcut en son sürümü indirdiğinizden emin olun.

Yükleyiciyi indirdikten sonra çalıştırın ve Python yolunuzun Windows 10 PATH’e eklenmesini sağlamak için yukarıdaki seçeneği seçmeyi unutmayın. Aynı işlem Windows 11 kullanıyorsanız da işe yarar.

Yöntem #2. Python’u Windows PATH’e manuel olarak ekleme

Diğer bir alternatif ise Python’u Windows PATH’e manuel olarak eklemektir. Bu yöntemin yalnızca ilk yöntemin işi bitirememesi durumunda kullanılması önerilir. Bu yöntem, mevcut bir Python kurulumunun yolunun değiştirilmesini içerir. Ayrıca Python yol ayarının doğru veya güncel olup olmadığını doğrulamak için de kullanılabilir. Python’u Windows 10 PATH’e manuel olarak eklemek için, aşağıdaki bölümlerde listelenen Adım 2.1’den Adım 2.7’ye kadar olan bölümlerdeki adımları izleyin.

Adım 2.1. Windows 10 veya 11 PATH sistem ortamı değişkenine Python yolunun eklendiğini doğrulayın

Öncelikle herhangi bir şey yapmadan önce Python yolunuzun Windows 10 PATH’e eklendiğini doğrulamanız gerekir. Bunu yapmak için komut istemini veya PowerShell’i kullanmanız gerekir. Başlat’a tıklayarak, Windows Sistemi’ne gidip Komut İstemi’ni seçerek komut istemini yönetici olarak açın. Sağ tıklayıp Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğini seçmelisiniz. PowerShell’i Yönetici olarak açmak için aynı işlemi kullanabilirsiniz:

Adım 2.2. Python’u Yönetici Komut İstemi veya PowerShell aracılığıyla başlatın

Komut isteminde veya PowerShell’de python kelimesini yazın ve Enter tuşuna basın. Python yolunuz doğru bir şekilde eklendiyse Python hemen başlatılmalıdır. Ancak Python’un yolu sistem ortam değişkenlerinde ayarlanmamışsa büyük olasılıkla bir hata alırsınız. Bu sorunu düzeltmek için bir sonraki adıma geçin.

Sistem değişkeni yolu doğru ayarlanmışsa ve komut istemini kullandıysanız, aşağıda gösterilene benzer bir çıktı almanız gerekir:

PowerShell kullanıyorsanız çıktınızın nasıl görüneceği aşağıdadır:

Python komutunun bilinmediğini belirten bir hata görülürse ancak Python’un kurulu olduğunu ve kendi dizini içinden başlatılabileceğini doğruladık, sistem ortam değişkenlerine Python yolunu eklememiz gerekecek. Bu kurulumu gerçekleştirmek için bir sonraki adıma geçin.

Adım 2.3. Sistem Özellikleri iletişim kutusu aracılığıyla gerekli değişiklikleri yapın

Sistem Özellikleri kullanıcı arayüzü üzerinden bazı değişiklikler yaparak başlayacaksınız. Sistem Özellikleri iletişim kutusunu açmak için önce Çalıştır iletişim kutusunu açmak üzere Win+R tuşlarına basın. Sysdm.cpl metin dizesini girin ve Enter tuşuna basın. Sistem Özellikleri iletişim kutusu açıldığında, Sistem Özellikleri iletişim kutusunun üst kısmında bulunan Gelişmiş sekmesine tıklayın. Son olarak kutunun altındaki Ortam Değişkenleri düğmesini tıklayın:

Adım 2.4. Ortam Değişkenleri iletişim kutusunda kullanıcı ve sistem değişkenlerini bulun

Yukarıdaki adımlar doğru şekilde yapıldıysa, artık Ortam Değişkenleri iletişim kutusunda Yönetici ve Sistem Değişkenleri için Kullanıcı Değişkenleri bölümlerini görmelisiniz. Bir sonraki adıma geçin:

Adım 2.5. Yöneticiler için Kullanıcı Değişkenleri bölümünden yeni bir kullanıcı değişkeni oluşturun

Artık bir kullanıcı değişkeni oluşturmanız gerekecek. Bunu yapmak için Yöneticiler için Kullanıcı Değişkenleri bölümünün altındaki Yeni düğmesini tıklayın:
Yeni bir pencere açılacak ve aşağıdaki bilgileri girmelisiniz:

Değişken Adı: Python
Değişken Değer: C:\Users\***kullanıcı adı***\AppData\Local\Programs\Python\Python38
Yukarıdakiyle aynı olmayabileceğinden, gerçek Python kurulum yolunuzla eşleşecek şekilde kullanılan gerçek Değişken Değer girişini değiştirdiğinizden emin olun:

Adım 2.6. Sistem Değişkenleri bölümünde Yol girişini düzenleyin

Sistem Değişkeni bölümünde Yol girişini bulun, vurgulayın ve ardından sonraki bölümde gösterilen iletişim kutusunu açmak için Düzenle düğmesini kullanın:

Yeni bir iletişim kutusu açılacaktır ve önceki adımdaki Yol değişkeniyle eşleşen yeni bir giriş oluşturmanız gerekir. Ancak girişin sonuna Komut Dosyaları\ eklemeniz gerekecektir . Yani bu bölümdeki girişiniz şöyle görünmelidir:

C:\Kullanıcı adınız\AppData\Local\Programs\Python\Python38\Scripts \

Adım 2.7. Python’u hatasız başlatmak için PATH’in Windows’a doğru şekilde eklendiğini doğrulayın

Önceki adımda girişi girdikten sonra, yapılan değişiklikleri kaydetmek için açık olan üç pencerenin tamamında Tamam düğmesine tıklayın.

Son olarak, komut istemini yönetici olarak açıp python komutunu çalıştırarak PATH’in doğru şekilde eklendiğini doğrulamanız gerekir . Doğru şekilde eklenmişse Python’un hatasız başlaması gerekir:

Yukarıda gösterilene benzer bir yanıt alacaksınız. Bu hızlı adımları izleyerek Python’a herhangi bir komut isteminden erişebileceksiniz.

Python, ölçeklenebilir ve her tür proje için okunabilir ve anlaşılır kodlar kullanan güçlü bir programlama dilidir. Günümüzün en popüler programlama dillerinden biridir. Bu nedenle Python, çeşitli işletim sistemlerinde de mevcuttur ve bu da onu geliştiriciler için popüler bir seçim haline getirir. Windows işletim sisteminizde Python kullanıyorsanız sunucunuzda Python kullanımını kolaylaştırmak için sistem ortamı değişkenlerinizi ayarlamanız gerekebilir. Bu makale, Windows 11’de de çalışacak olan Python yolunun Windows 10’a nasıl ekleneceğini kapsıyordu.