Windows

Windows 10’da Linux Nasıl Kurulur ve Kullanılır?

Windows 10da Linux Nasil Kurulur ve Kullanilir
Share

Yıldönümü Güncellemesinde tanıtılan Linux için Windows Alt Sistemi , Fall Creators Güncellemesinde kararlı bir özellik haline geldi . Artık Ubuntu’yu, openSUSE’yi, Fedora’nın bir remiksini ve daha birçok Linux dağıtımını yakında Windows’ta çalıştırabilirsiniz.

Windows 10’un Bash Kabuğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Linux 1 için Windows Alt Sistemi (WSL1) Nasıl Çalışır?

Windows 10, Linux yazılımını çalıştırmak için Linux’a (WSL) yönelik eksiksiz bir Windows Alt Sistemi sunar. Bu, Windows için derlenmiş bir sanal sunucu, kapsayıcı veya Linux yazılımı değildir ( Cygwin gibi ). Microsoft’un Windows’ta Android uygulamalarını çalıştırmak için terk edilmiş Project Astoria çalışmasına dayanmaktadır.

Bunu Wine’ın tersi olarak düşünün . Wine, Windows uygulamalarını doğrudan Linux üzerinde çalıştırmanıza izin verirken, Linux için Windows Alt Sistemi, Linux uygulamalarını doğrudan Windows üzerinde çalıştırmanıza izin verir.

Microsoft, bu alt sistemin üzerinde çalışan tam bir Ubuntu tabanlı Bash kabuk ortamı sunmak için Canonical ile birlikte çalıştı. Teknik olarak, bu hiç Linux değil. Linux, temel alınan işletim sistemi çekirdeğidir ve bu burada mevcut değildir. Bunun yerine, bu, Bash kabuğunu ve normalde Ubuntu Linux’ta çalıştırdığınız aynı ikili dosyaları çalıştırmanıza izin verir. Özgür yazılım uzmanları, genellikle Linux çekirdeğinde çalışan çok sayıda GNU yazılımı olduğundan , ortalama Linux işletim sisteminin “GNU/Linux” olarak adlandırılması gerektiğini tartışırlar. Alacağınız Bash kabuğu, gerçekten sadece tüm bu GNU yardımcı programları ve diğer yazılımlardır.

Bu özellik başlangıçta “Windows’ta Ubuntu’da Bash” olarak adlandırılsa da, Zsh ve diğer komut satırı kabuklarını çalıştırmanıza da olanak tanır . Artık diğer Linux dağıtımlarını da destekliyor. Ubuntu yerine openSUSE Leap veya SUSE Enterprise Server’ı seçebilirsiniz ve Fedora’nın bir remiksi mevcuttur.

Burada bazı sınırlamalar var. Resmi olarak grafik Linux masaüstü uygulamalarıyla çalışmayacaktır . Özellik mükemmel olmadığı için her komut satırı uygulaması da çalışmaz.

Linux 2 için Windows Alt Sistemi (WSL2) Nasıl Çalışır?

Linux 2 için Windows Alt Sistemi (WSL2), önceki sürümle tamamen aynı kullanıcı deneyimini sağlamak üzere tasarlanmıştır, ancak benzerlikler çoğunlukla burada sona ermektedir.

WSL2, son derece verimli bir sanal makinede tam bir Linux Çekirdeği çalıştırır . Tıpkı WSL1 gibi, WSL2 de Ubuntu, Debian, Kali, openSUSE, Fedora ve diğerleri dahil olmak üzere bir dizi farklı Linux Dağıtımı kullanmanıza izin verir. Bu aynı zamanda çoğu Linux uygulamasının, paketinin veya komutunun sorunsuz çalışacağı anlamına gelir.

Not: WSL2, Windows 11’de GUI uygulamalarını destekler.

Windows 10’a Linux Nasıl Kurulur

Bu özellik, Windows 10’un 32 bit sürümünde çalışmadığından, Windows’un 64 bit sürümünü kullandığınızdan emin olun . Yine de 32 bit sürümünü kullanıyorsanız Windows 10’un 64 bit sürümüne geçmenin zamanı geldi .

64 bit Windows’unuz olduğunu varsayarak başlamak için Denetim Masası > Programlar > Windows Özelliklerini Açın veya Kapatın’a gidin. Listede “Linux için Windows Alt Sistemi” seçeneğini etkinleştirin ve ardından “Tamam” düğmesine tıklayın.

Windows 10da Linux Nasil Kurulur ve Kullanilir2

Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istendiğinde “Şimdi yeniden başlat”ı tıklayın. Bu özellik, siz yeniden başlatana kadar çalışmayacaktır.

Not: Fall Creators Güncellemesinden başlayarak, bu özelliği kullanmak için artık Ayarlar uygulamasında Geliştirici Modunu etkinleştirmeniz gerekmez. Windows Özellikleri penceresinden yüklemeniz yeterlidir .

Alternatif olarak, PowerShell kullanarak da yükleyebilirsiniz. PowerShell’i Yönetici olarak başlatın , ardından şunu girin:

wsl --kurulum

Gerekli tüm bileşenlerin indirilmesi ve kurulması birkaç dakika sürecektir – bunu yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.

Windows 10da Linux Nasil Kurulur ve Kullanilir3

Bilgisayarınız yeniden başlatıldıktan sonra Başlat menüsünden Microsoft Store’u açın ve mağazada “Linux”u arayın.

Not: Fall Creators Güncellemesinden başlayarak, artık “bash” komutunu çalıştırarak Ubuntu’yu kuramazsınız. wsl --install -d <Distribution>Bunun yerine, Store uygulamasından veya komutu kullanarak Ubuntu veya başka bir Linux dağıtımını yüklemeniz gerekir .

Windows 10da Linux Nasil Kurulur ve Kullanilir4

Şu anda Windows Mağazasında bulunan her Linux dağıtımının bir listesini göreceksiniz. Fall Creators Güncellemesinden itibaren buna Ubuntu, openSUSE Leap ve openSUSE Enterprise dahildir ve Fedora’nın yakında geleceği sözü verilir.

Güncelleme: Debian , Kali ve Fedora’nın bir remiksi artık Mağaza’da mevcut. Bunları bulmak ve kurmak için “Debian Linux”, “Kali Linux” veya “Fedora Linux” arayın.

Bir Linux dağıtımı kurmak için, üzerine tıklayın ve ardından diğer herhangi bir Mağaza uygulaması gibi kurmak için “Al” veya “Yükle” düğmesine tıklayın.

Hangi Linux ortamını kuracağınızdan emin değilseniz, Ubuntu’yu öneririz. Bu popüler Linux dağıtımı daha önce mevcut olan tek seçenekti, ancak artık daha özel ihtiyaçları olan insanlar için diğer Linux sistemleri de mevcut.

Windows 10da Linux Nasil Kurulur ve Kullanilir5

Ayrıca birden fazla Linux dağıtımı yükleyebilirsiniz ve her biri kendi benzersiz kısayollarına sahip olur. Hatta farklı pencerelerde aynı anda birden çok farklı Linux dağıtımını çalıştırabilirsiniz.

Bash Shell Nasıl Kullanılır ve Linux Yazılımı Nasıl Kurulur

İLGİLİ: Windows 10’un Ubuntu Bash Kabuğunda Linux Yazılımı Nasıl Kurulur

Artık Ubuntu’ya veya yüklediğiniz diğer Linux dağıtımlarına dayalı tam bir komut satırı bash kabuğunuz var.

Aynı ikili dosyalar olduklarından, Ubuntu kullanıyorsanız Ubuntu’nun depolarından yazılım yüklemek için Ubuntu’nun apt veya apt-get komutunu kullanabilirsiniz. Normalde o Linux dağıtımında hangi komutu kullanırsanız kullanın. Bazı uygulamalar henüz mükemmel şekilde çalışmasa da, oradaki tüm Linux komut satırı yazılımlarına erişiminiz olacak.

Yüklediğiniz Linux ortamını açmak için Başlat menüsünü açın ve yüklediğiniz dağıtımı arayın. Örneğin, Ubuntu’yu kurduysanız, Ubuntu kısayolunu başlatın.

Daha kolay erişim için bu uygulama kısayolunu Başlat menünüze, görev çubuğunuza veya masaüstünüze sabitleyebilirsiniz.

Windows 10da Linux Nasil Kurulur ve Kullanilir6

Linux ortamını ilk başlattığınızda, bir UNIX kullanıcı adı ve parolası girmeniz istenir. Bunların Windows kullanıcı adı ve parolanızla eşleşmesi gerekmez, ancak Linux ortamında kullanılacaktır.

Örneğin, kimlik bilgileriniz olarak “bob” ve “letmein” girerseniz, Linux ortamındaki kullanıcı adınız “bob” olur ve Linux ortamında kullandığınız parola, Windows kullanıcı adınız ve şifre vardır.

Windows 10da Linux Nasil Kurulur ve Kullanilir7

wslKomutu çalıştırarak kurulu Linux ortamınızı başlatabilirsiniz . Yüklü birden çok Linux dağıtımınız varsa, bu komutun başlattığı varsayılan Linux ortamını seçebilirsiniz .

ubuntuUbuntu’nuz kuruluysa, yüklemek için komutu da çalıştırabilirsiniz . openSUSE Leap 42 için  opensuse-42. SUSE Linux Enterprise Sever 12 için sles-12. Bu komutlar, her Linux dağıtımının Windows Mağazası’ndaki sayfasında listelenir.

Komutu çalıştırarak varsayılan Linux ortamınızı yine de başlatabilirsiniz bash, ancak Microsoft bunun kullanımdan kaldırıldığını söylüyor. Bu, bashkomutun gelecekte çalışmayı durdurabileceği anlamına gelir.

 

 

Windows 10da Linux Nasil Kurulur ve Kullanilir8

Linux, Mac OS X veya diğer platformlarda Bash kabuğu kullanma konusunda deneyimliyseniz, evde olacaksınız.

Ubuntu’da, bir komutu  kök izinleriyle çalıştırmaksudo için önek eklemeniz gerekir . UNIX platformlarındaki “kök” kullanıcı, Windows’taki “Yönetici” kullanıcı gibi tam sistem erişimine sahiptir. Windows dosya sisteminiz Bash kabuk ortamında bulunur./mnt/c

Dolaşmak için kullanacağınız aynı Linux terminal komutlarını kullanın. DOS komutlarıyla birlikte standart Windows Komut İstemi’ne alışkınsanız, burada hem Bash hem de Windows için ortak olan birkaç temel komut vardır:

 • Dizini Değiştir: cdBash’de cdveya  chdirDOS’ta
 • Dizin İçeriğini Listele:  lsBash’de, dirDOS’ta
 • Dosyayı Taşıma veya Yeniden Adlandırma: mvBash’te moveve  renameDOS’ta
 • Bir Dosyayı Kopyala: cpBash’de,  copyDOS’ta
 • Bir Dosyayı Sil: rmBash’de  delveya eraseDOS’ta
 • Bir Dizin Oluşturun:  mkdirBash’de, mkdirDOS’ta
 • Bir Metin Düzenleyici kullanın: viveya nanoBash’de,  editDOS’ta

Windows’un aksine, Bash kabuğunun ve Linux’u taklit eden ortamının büyük/küçük harfe duyarlı olduğunu hatırlamak önemlidir. Başka bir deyişle, büyük harfli “File.txt”, büyük harf içermeyen “file.txt” den farklıdır.

Daha fazla talimat için, Linux komut satırı başlangıç ​​kılavuzumuza ve Bash kabuğu, Ubuntu komut satırı ve çevrimiçi Linux terminali ile ilgili diğer benzer tanıtımlara bakın.Windows 10da Linux Nasil Kurulur ve Kullanilir9

Ubuntu ortamının yazılımını kurmak ve güncellemek için apt komutunu kullanmanız gerekecek . Bu komutları ön ek olarak eklediğinizden emin olun sudo, bu da onları root olarak çalıştırır – Yönetici’nin Linux eşdeğeri. İşte bilmeniz gereken apt-get komutları:

 • Mevcut Paketler Hakkında Güncellenmiş Bilgileri İndirin:sudo apt update
 • Bir Uygulama Paketi Kurun:  sudo apt install packagename(“Paket adını” paketin adıyla değiştirin.)
 • Bir Uygulama Paketini Kaldırın:  sudo apt remove packagename(“paket adını” paketin adıyla değiştirin.)
 • Mevcut Paketleri Ara:  sudo apt search word(“Kelime” yerine paket adlarını ve açıklamalarını aramak istediğiniz bir kelime girin.)
 • Kurulu Paketlerinizin En Son Sürümlerini İndirin ve Kurun:sudo apt upgrade

Bir SUSE Linux dağıtımı yüklediyseniz, bunun yerine yazılımı yüklemek için zypper komutunu kullanabilirsiniz.

Bir uygulamayı indirip yükledikten sonra, istemde adını yazabilir ve ardından çalıştırmak için Enter’a basabilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için söz konusu uygulamanın belgelerine bakın.

Windows 10da Linux Nasil Kurulur ve Kullanilir10

Bonus: Gerçek Bir Ubuntu Deneyimi için Ubuntu Yazı Tipini Kurun

Windows 10’da daha doğru bir Ubuntu deneyimi istiyorsanız, Ubuntu yazı tiplerini de yükleyebilir ve bunları terminalde etkinleştirebilirsiniz. Varsayılan Windows komut istemi yazı tipi bize oldukça iyi göründüğü için bunu yapmanız gerekmez, ancak bu bir seçenektir.

İşte nasıl göründüğü:

Windows 10da Linux Nasil Kurulur ve Kullanilir11

Yazı tipini yüklemek için önce Ubuntu’nun web sitesinden Ubuntu Yazı Tipi Ailesini indirin. İndirilen .zip dosyasını açın ve “UbuntuMono-R.ttf” dosyasını bulun. Bu, terminalde kullanılan tek Ubuntu monospace yazı tipidir. Yüklemeniz gereken tek yazı tipi budur.

Windows 10da Linux Nasil Kurulur ve Kullanilir12

“UbuntuMono-R.ttf” dosyasına çift tıklayın ve yazı tipinin bir önizlemesini göreceksiniz. Sisteminize kurmak için “Yükle”ye tıklayın.

Windows 10da Linux Nasil Kurulur ve Kullanilir13

Ubuntu monospace yazı tipini konsolda bir seçenek haline getirmek için Windows kayıt defterine bir ayar eklemeniz gerekir .

Klavyenizde Windows+R tuşlarına basarak, yazıp regeditEnter tuşuna basarak bir kayıt defteri düzenleyicisi açın. Aşağıdaki anahtara gidin veya kopyalayıp Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nin adres çubuğuna yapıştırın:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Console\TrueTypeFont

Windows 10da Linux Nasil Kurulur ve Kullanilir14

Sağ bölmede sağ tıklayın ve Yeni > Dize Değeri’ni seçin. Yeni değeri adlandırın  000.

Yeni oluşturduğunuz “000” dizesine çift tıklayın ve ardından Ubuntu Monodeğer verisi olarak girin.

Windows 10da Linux Nasil Kurulur ve Kullanilir15

Bir Ubuntu penceresi açın, başlık çubuğuna sağ tıklayın ve ardından “Özellikler” komutunu seçin. “Yazı Tipi” sekmesine tıklayın ve ardından yazı tipi listesinden “Ubuntu Mono”yu seçin.

Windows 10da Linux Nasil Kurulur ve Kullanilir16

Bash kabuğuna yüklediğiniz yazılım, Bash kabuğuyla sınırlıdır. Bu programlara Komut İstemi’nden, PowerShell’den veya Windows’un başka bir yerinden erişebilirsiniz, ancak yalnızca komutu çalıştırırsanızbash -c .