Haberler

Windows Wowza Media Server Kurulumu ve İlk Canlı Video Yayını Yapmak

haberler sunucucozumleri.com
Share

Merhabalar,

Bugün makalemizde, Wowza Media Server kurulumunu nasıl yapabiliriz ve nasıl yayın gerçekleştirebiliriz gibi konulara değineceğiz.

Wowza Media Server Nedir?

Wowza Medya Sunucusu, canlı ve isteğe bağlı video/ses akışı, video/ses/metin sohbeti ve kayıt için birleştirilmiş, endüstriyel olarak güçlü bir medya sunucusudur. H.264 içeriğinizi herhangi bir ekrana (masaüstü, mobil ve oturma odası) tüm popüler medya platformlarına taşıyabilir. Wowza, videoyu işleyip yayınlayacak Java diliyle yazılmış bir streaming motorudur. Kullanıcıların canlı akış(yayın) isteğini karşılamak için birçok cihaz dijital cihazlar tarafından desteklenmektedir. David Stubenvoll ve Charlie Good tarafından 2005 yılında kurulan Wowza, Java tabanlı platformda geliştirilen birçok ürüne ve çözüme sahiptir. Canlı yayınlar için mükemmel bir çözüm olduğundan kullanıcı Wowza Engine Server’ı bilgisayarına kurarak,Wowza Engine Server Manager ile kullanabilir ve istenirse bir web sitesine de entegre edilebilir.

Developer’lar için özel API’ı mevcuttur ve sistemin arka planındaki servisleri yönetme şansı sağlamaktadır.. Ürünün avantajlarından birisi, bir çok streaming formatını destekliyor olmasıdır. Java API yapısı sayesinde streaming servis yönetimi de basittir.

Wowza Media Server Kurulum ve Ayarları

Üyelik sayfasından üyelik oluşturulduktan sonra çıkan sayfadan veya Wowza’nın gönderdiği mail’deki linkten kullanılan işletim sistemine uygun kurulum dosyasını indirilir. Windows Linux Mac Wowza’nın gönderdiği mail’deki lisans anahtarı ile kurulum gerçekleştirilir. Kurulum bittikten sonra http://localhost:8088/enginemanager/login.htm adresine gidilir. Açılan sayfada kurulum aşağıdaki gibi gerçekleştirilir.

Sonrasında linkteki Application.xml dosyası /wowza/media/server/kurulum/dizini/conf/live/ klasörüne kopyalanır.