Windows

Windows’ta Kapatma ve Yeniden Başlatma Olay Günlükleri Nasıl Okunur – Windows Sunucu Açılış Ve Kapanış Logları

Windowsta Kapatma ve Yeniden Baslatma Olay Gunlukleri Nasil Okunur4
Share

Kapatma (güç kesintisi) veya yeniden başlatmanın neden olduğu tüm kapatma olaylarının tarihini, saatini ve kullanıcı ayrıntılarını görüntülemek için Olay Görüntüleyici’yi
kullanabilirsiniz. Aşağıdaki olay kimlikleri size bu ayrıntıları gösterecektir.

Olay Kimliği Tanım
41 Sistem, önce temiz bir şekilde kapatılmadan yeniden başlatıldı. Bu hata, sistemin yanıt vermemesi, çökmesi veya beklenmedik bir şekilde güç kaybetmesi durumunda ortaya çıkabilir.
1074 Bir uygulama (ör. Windows Update) sistemin yeniden başlatılmasına neden olduğunda veya bir kullanıcı yeniden başlatma veya kapatma başlattığında günlüğe kaydedilir.
6006 Temiz bir kapatma olarak günlüğe kaydedildi. “Olay günlüğü hizmeti durduruldu” mesajını veriyor.
6008 Kirli bir kapatma olarak günlüğe kaydedildi. “Tarihte önceki sistem kapanması beklenmeyen bir durumdu” mesajını veriyor.

Bu makale, Windows 7 , Windows 8, Windows 10, windows server 2016, windows server 2022, windows server 2019’da tüm kapatma ve yeniden başlatma olay günlüklerinin tarihini, saatini ve kullanıcı ayrıntılarını nasıl görüntüleyeceğinizi gösterecektir.

Peki Sunucunun Loglarını Nasıl Görebiliriz?

Çalıştır’ı açmak için Win+ tuşlarına basın, Çalıştır’a eventvwr.msc yazın ve Olay Görüntüleyiciyi açmak için Tamam’a tıklayın/dokunun .R

2 Olay Görüntüleyicinin sol bölmesinde, Windows Günlükleri ve Sistem öğesini açın, Sistem öğesine sağ tıklayın veya basılı tutun ve Geçerli Günlüğü Filtrele öğesine tıklayın/dokunun . (aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın)

Windowsta Kapatma ve Yeniden Baslatma Olay Gunlukleri Nasil Okunur1

3 Aşağıdaki olay kimliklerini <Tüm Olay Kimlikleri> alanına girin ve Tamam ‘a tıklayın/dokunun . (aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın)

41, 1074, 6006, 6008
Windowsta Kapatma ve Yeniden Baslatma Olay Gunlukleri Nasil Okunur2
Artık bu olay kimlikleri tarafından filtrelenen bu kapatma olay günlüklerinin ayrıntılarını görüntüleyebilirsiniz. (aşağıdaki ekran görüntülerine bakın)
Windowsta Kapatma ve Yeniden Baslatma Olay Gunlukleri Nasil Okunur3
Windowsta Kapatma ve Yeniden Baslatma Olay Gunlukleri Nasil Okunur4
Günlük ayrıntılarını görüntülemeyi bitirdiğinizde, isterseniz Olay Görüntüleyiciyi kapatabilirsiniz.