Wordpress

WordPress wp-cron devre dışı bırakmak – Zamanlanmış görev iptali

sunucu linux kernel
Share

Merhabalar, Bugün makalemizde sizler için WordPress Kaynak Tüketimini düşürmek için sıklıkla yapılan işlemlerden olan wp-cron.php dosyasını nasıl devre dışı bırakabilirizi anlatacağız.

Wp-cron.php Dosyası Ne İşe Yarar?

WordPress, wp-cron.php adlı bir dosyayı sanal bir cron işi olarak veya planlanan gönderileri yayınlama, eklenti veya tema güncellemelerini kontrol etme, e-posta bildirimleri gönderme ve daha fazlasını yapma gibi işlemleri otomatik hale getirmek için zamanlanmış bir görev olarak kullanır. Varsayılan olarak WordPress, bir zamanlanmış bir görev olduğunda WordPress web sitenizi ziyaret ettiğinde, her seferinde “Birşey yapmam lazım mı?” Diye sormak için wp-cron.php’yi çağırmaktadır. Düşük trafikli sitelerde bu durum farkedilmese de site ziyaretçileriniz artmaya başladığında, planlanan görevler için birden fazla kez kontrol etmek çok verimsiz olabilir ve sunucu için kaynak kullanımı sorunlarına yol açabilir, bu da web sitenizin daha yavaş yüklenmesini sağlar.

wp-cron.php davranışını devre dışı bırakmak
Wp-config.php dosyasına aşağıdaki komutu ekleyerek WordPress’e artık wp-cron.php dosyasını es geç diyebiliriz.

define ('DISABLE_WP_CRON', 'true');

Artık sitenizin yeni bir ziyaretçi alması durumunda WordPress, wp-cron.php komut dosyasını otomatik olarak çalıştırmayacaktır.

Wp-cron.php Dosyasını Manual Çalıştırmak

Aşağıdaki komutu cPanel veya Plesk panelde web sitenizin kök dizinine göre düzenleyerek zamanlanmış görevlere ekleyebilirsiniz.

cPanel İçin

php -q /home/sunucucozumleri/public_html/wp-cron.php

Plesk Panel İçin

php -q /var/www/vhosts/sunucucozumleri.com/httpdocs/wp-cron.php

Cpanel bölümünde “sunucucozumleri” yazan kısımda cPanel kullanıcı adını yazmanız gerekmektedir.

Plesk bölümünde ise “sunucucozumleri.com” yazan kısıma web sitenizin adresini yazmanız gerekmektedir.

Bol trafikler