Linux

504 Gateway Timeout Nginx Hatasının Çözümü

sunucu linux kernel
Share

Merhabalar,
Bugün makalemizde sıkça karşılaşılabilen veya karşılaşma ihtimaliniz yüksek olabileceği “504 Gateway Timeout error”  hatadan bahsedeceğiz.

İlgili hatayı almanıza sebep olan ilk sebep kullanmış olduğunuz Yazılım.

Peki hata sunucu tarafından dönüyor nasıl yazılım ile ilgili olabilir der gibisiniz.

Evet 502,503 ve 504 hataları sunucu tarafından erişim yapan kullanıcıya gönderilir.

Nedeni ise, o an veya daha önceden yazılımın istekte bulunduğu bir veya birden fazla kod parçacığında sonlanmayan bir işlem olduğundan dolayı Nginx servisi ilgili kod yazılımı çalıştırmaya devam eder, kod veya betik sonlanmadığından dolayı nginx servisinin şişmesinden dolayı bu hatayı alırsınız.

Peki sunucu tarafında bu hata için yapılması gerekenler var mıdır ?

Evet – Ancak %100 fixleme gibi bir durum söz konusu olmayabiliyor bunun nedeni ise, kullanmış olduğunuz yazılımda ki kod hataları

İlgili hatayı giderebilmek için sunucu tarafında yapılması gereken konfigürasyon aşağıdaki gibidir.

php.ini dosyamızda bulunan max_execution_time değerini aşağıdaki gibi 300 olarak değişelim. pre> max_execution_time = 300
Nginx konfigürasyon (nginx.conf) dosyamızda ise aşağıdaki işlemleri gerçekleştirelim.

 proxy_connect_timeout    600;
 proxy_send_timeout     600;
 proxy_read_timeout     600;
 send_timeout        600;

nginx servisini yeniden başlatalım.

service nginx reload

Eğer ilgili hata halen devam ediyorsa, yazılımda bulunan kod hatalarını gidermeniz gerekmektedir.
WordPress kullanıyorsanız öncelikle kullanmış olduğunuz eklentileri devre dışı bırakarak süreci takip edebilirsiniz. Eğer aynı hatayı almaya devam ediyorsanız, Kuvvetle muhtemel kullanmış olduğunuz tema da hatalı sorgulamalar veya sonlanmayan veya hatalı kod bulunmaktadır.

Genellikle sorulan sorular veya yanlış düşünülen durumlar, 

Daha önce anlık 5000 kişide problem olmuyordu şimdi 50 kişide 504 hatası alıyorum. Evet daha önceden de bahsetmiş olduğumuz gibi sonlanmayan veya hatalı kod’un nerede olduğunu bilmediğinizden dolayı 5000 kişi örnek olarak haber sayfanıza gelmiştir sorun olmamıştır ama sorun video sayfasındadır 10 kişi girdiğinde sorun yaşayabilirsiniz.

Ekstra çözüm yolu olarak, LiteSpeed web server tercih edebilirsiniz. Litespeed ücretli lisansa sahip olduğu gibi sunucu özelliklerine göre lisans ücretleri değişkenlik göstermektedir.

Bol Trafikli Günler Dileriz.