Windows

Windows 10’da Linux ile Neler Yapabiliriz?

Windows 10da Linux ile Neler Yapabiliriz
Share

Windows 10’un Yıldönümü Güncellemesi , 2016’da Windows 10’a Linux ortamları için destek ekledi. Ancak aldanmayın: bu sadece bir Bash kabuğundan daha fazlasıdır. Windows’ta Linux uygulamalarını çalıştırmak için tam bir uyumluluk katmanıdır. Daha önce sizler için yayınlamış olduğumuz Windows 10’da Linux Nasıl Kurulur ve Kullanılır? makalemize göz atabilirsiniz.

Windows 10’un yeni Bash kabuğunda yapabileceğiniz birçok şeyi ele aldık, bu yüzden size kolaylık sağlamak için tüm bu kılavuzları burada tek bir mega listede topladık.

Windows’ta Linux’a Başlarken

Windows 10da Linux Nasil Kurulur ve Kullanilir2

Windows 10 Home dahil olmak üzere Windows 10’un herhangi bir sürümüne bir Linux ortamı ve Bash kabuğu yükleyebilirsiniz . Ancak, Windows 10’un 64 bit sürümünü gerektirir. Linux için Windows Alt Sistemi özelliğini etkinleştirmeniz ve ardından Windows Mağazasından seçtiğiniz Linux dağıtımını (örneğin Ubuntu) yüklemeniz yeterlidir.

2017’nin sonundaki Fall Creators Update’ten  itibaren artık Windows’ta geliştirici modunu etkinleştirmeniz gerekmiyor ve bu özellik artık beta değil.

Linux Yazılımını Yükleyin

Windows 10da Linux ile Neler Yapabiliriz2

Ubuntu (veya Debian) ortamınıza Linux yazılımını kurmanın en kolay yolu apt-getkomutudur . ( aptKomut da çalışır.) Bu komut, Ubuntu’nun yazılım havuzlarından yazılımı indirir ve kurar. Tek bir komutla bir veya daha fazla uygulamayı indirebilir ve kurabilirsiniz.

Bu, aşağı yukarı tam bir Ubuntu kullanıcı alanı ortamı olduğundan, yazılımı başka yollarla da yükleyebilirsiniz. Örneğin, bir Linux dağıtımında yaptığınız gibi, kaynak koddan yazılım derleyebilir ve yükleyebilirsiniz.

Başka bir Linux dağıtımı yüklediyseniz, bunun yerine o dağıtıma yazılım yüklemek için komutları kullanın. Örneğin, openSUSE zypperkomutunu kullanın.

Birden Çok Linux Dağıtımı Çalıştırın

Windows 10da Linux ile Neler Yapabiliriz3

Fall Creators Update, daha önce yalnızca Ubuntu’nun mevcut olduğu birden çok Linux dağıtımı için de destek sağladı. Başlangıçta Ubuntu, openSUSE Leap, SUSE Linux Enterprise Server , Debian GNU/Linux veya Kali Linux’u kurabilirsiniz. Fedora da yolda ve muhtemelen gelecekte sunulan daha fazla Linux dağıtımı göreceğiz.

Birden çok Linux dağıtımı kurabilirsiniz ve hatta aynı anda birden çok farklı Linux ortamını çalıştırabilirsiniz.

Hangisini kuracağınızdan emin değilseniz, Ubuntu’yu öneririz. Ancak, belirli bir Linux dağıtımına ihtiyacınız varsa—belki SUSE Linux Enterprise Server veya Debian çalıştıran bir sunucuda çalışacak yazılımı test ediyorsunuz veya Kali Linux’ta güvenlik testi araçları istiyorsanız—bunlar Mağaza’da Ubuntu ile birlikte bulunabilir. .

Bash’te Windows Dosyalarına ve Windows’ta Bash Dosyalarına Erişin

Windows 10da Linux ile Neler Yapabiliriz4

Linux dosyalarınız ve Windows dosyalarınız normalde ayrılır, ancak Linux dosyalarınıza Windows’tan ve Windows dosyalarınıza Linux ortamından erişmenin yolları vardır .

Kurduğunuz Linux dağıtımları, o Linux ortamında kullanılan tüm dosyaların depolandığı gizli bir klasör oluşturur. Linux dosyalarını Windows araçlarıyla görüntülemek ve yedeklemek istiyorsanız bu klasöre Windows’tan erişebilirsiniz, ancak Microsoft, bu Linux dosyalarını Windows araçlarıyla değiştirmemeniz veya burada Windows uygulamalarıyla yeni dosyalar oluşturmamanız gerektiği konusunda uyarıyor.

Linux ortamındayken, Windows sürücülerinize /mnt/ klasörü altından erişebilirsiniz. Örneğin, C: sürücünüz /mnt/c konumunda ve D: sürücünüz /mnt/d konumunda bulunuyor. Linux ve Windows ortamlarından dosyalarla çalışmak istiyorsanız, bunları Windows dosya sisteminizde bir yere yerleştirin ve /mnt/ klasöründen erişin.

Çıkarılabilir Sürücüleri ve Ağ Konumlarını Monte Edin

Windows 10da Linux ile Neler Yapabiliriz 5

Linux için Windows Alt Sistemi, sabit dahili sürücüleri /mnt/ klasörü altına otomatik olarak bağlar, ancak USB sürücüler ve optik diskler gibi çıkarılabilir sürücüleri otomatik olarak bağlamaz. Ayrıca, PC’nizde eşlenebilecek herhangi bir ağ sürücüsünü otomatik olarak bağlamaz.

Ancak bunları kendiniz mount edebilir ve drvfs dosya sisteminden yararlanan özel bir mount komutuyla Linux ortamında bunlara erişebilirsiniz.

Bash Yerine Zsh (veya Başka Bir Kabuğa) Geçin

Windows 10da Linux ile Neler Yapabiliriz 6

Microsoft başlangıçta bu özelliği bir “Bash kabuğu” ortamı olarak tanıtırken, aslında Linux yazılımını Windows’ta çalıştırmanıza izin veren temel bir uyumluluk katmanıdır. Bu, isterseniz Bash yerine başka mermileri çalıştırabileceğiniz anlamına gelir.

Örneğin, Bash yerine Zsh kabuğunu kullanabilirsiniz . Hatta Başlat menünüzde Linux kabuğu kısayolunu açtığınızda standart Bash kabuğunun otomatik olarak Zsh kabuğuna geçmesini sağlayabilirsiniz.

Windows’ta Bash Komut Dosyalarını Kullanın

Windows 10da Linux ile Neler Yapabiliriz 7

Bu ortam sayesinde, Windows’ta bir Bash kabuk betiği yazıp çalıştırmak aslında mümkün. Bash betiğiniz /mnt klasörü altında depolanan Windows dosyalarınıza erişebilir, böylece normal Windows dosyalarınız üzerinde çalışmak için Linux komutlarını ve betiklerini kullanabilirsiniz. Windows komutlarını Bash betiği içinden de çalıştırabilirsiniz.

Bash komutlarını , oldukça kullanışlı olan bir Batch betiğine veya PowerShell betiğine dahil edebilirsiniz. Tüm bunlar ve daha fazlası için Windows 10’da komut dosyalarını bash kılavuzumuza bakın .

Linux Komutlarını Linux Kabuğunun Dışından Çalıştırın

Windows 10da Linux ile Neler Yapabiliriz 8

Yalnızca bir programı hızlı bir şekilde başlatmak, bir komut yürütmek veya bir komut dosyası çalıştırmak istiyorsanız, önce Bash ortamını başlatmanız bile gerekmez. Linux kabuğunun dışından bir Linux komutu yürütmekbash -c için veya wslkomutunu kullanabilirsiniz . Linux ortamı sadece komutu çalıştırır ve ardından çıkar. Bu komutu bir Komut İstemi veya PowerShell penceresinden çalıştırırsanız, komut çıktısını Komut İstemi veya PowerShell konsollarına yazdırır.

bash -cveya ile çok şey yapabilirsiniz wsl. Linux programlarını başlatmak için masaüstü kısayolları oluşturabilir, bunları toplu iş veya PowerShell komut dosyalarına entegre edebilir veya bir Windows programını çalıştırdığınız herhangi bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

Windows Programlarını Bash’den Çalıştırın

Windows 10da Linux ile Neler Yapabiliriz 9

(  Bahar 2017’de çıkan) Creators Update’ten itibaren, Windows programlarını Linux ortamından çalıştırabilirsiniz . Bu, Windows komutlarını bir Bash betiğinde Linux komutlarıyla birlikte entegre edebileceğiniz veya halihazırda kullanmakta olabileceğiniz standart Bash veya Zsh kabuğundan Windows komutlarını çalıştırabileceğiniz anlamına gelir.

Bir Windows programını çalıştırmak için bir .exe dosyasının yolunu yazın ve Enter’a basın. Yüklü Windows programlarınızı Bash ortamında /mnt/c klasörü altında bulacaksınız. Unutmayın, komut büyük/küçük harf duyarlıdır, bu nedenle “Example.exe” Linux’taki “example.exe”den farklıdır.

Grafiksel Linux Masaüstü Programlarını Çalıştırın

Windows 10da Linux ile Neler Yapabiliriz 10

Microsoft, Windows’ta grafiksel Linux yazılımını resmi olarak desteklemez. Linux için Windows Alt Sistemi özelliği, geliştiricilerin ihtiyaç duyabileceği komut satırı programlarını çalıştırmak için tasarlanmıştır. Ancak bu özelliği kullanarak Windows üzerinde grafiksel Linux masaüstü programlarını çalıştırmak aslında mümkündür.

Ancak bu varsayılan olarak çalışmayacaktır. DISPLAYWindows masaüstünüzde grafiksel Linux masaüstü programları çalıştırılmadan önce bir X sunucusu kurmanız ve değişkeni ayarlamanız gerekecek. Uygulama ne kadar basit olursa, iyi çalışması o kadar olasıdır. Uygulama ne kadar karmaşıksa, Microsoft’un temel aldığı Linux için Windows Alt Sisteminin henüz desteklemediği bir şeyi yapmaya çalışması da o kadar olasıdır. Yapabileceğiniz tek şey, bu talimatlarla bir şans vermek ve en iyisini ummak.

Varsayılan Linux Ortamınızı Seçin

Windows 10da Linux ile Neler Yapabiliriz 11

Yüklü birden çok Linux dağıtımınız varsa, varsayılan yüklemenizi seçebilirsiniz. Bu, Linux dağıtımını bashveya wslkomutuyla başlattığınızda veya Windows’un başka bir yerinden bir Linux komutunu çalıştırmak için bash -cveya komutlarını kullandığınızda kullanılan dağıtımdır. wsl

Yüklü birden fazla Linux dağıtımınız olsa bile, ubuntuveya gibi bir komut çalıştırarak bunları doğrudan başlatabilirsiniz opensuse-42. İhtiyacınız olan tam komut, her Linux dağıtımının Microsoft Store’daki indirme sayfasında belirtilmiştir.

Bash’i Dosya Gezgini’nden Hızla Başlatın

Windows 10da Linux ile Neler Yapabiliriz 12

Linux kabuğunu kısayol simgesinden başlatmanız gerekmez. Adres çubuğuna “bash” yazıp Enter tuşuna basarak Dosya Gezgini içinden hızlı bir şekilde başlatabilirsiniz . Varsayılan Linux dağıtımınızın Bash kabuğu görünecek ve mevcut çalışma dizini, Dosya Gezgini’nde açtığınız dizin olacaktır.

Bu makale aynı zamanda Windows Kayıt Defterini düzenleyerek Dosya Gezgini’ne “Burada Bash kabuğunu aç” seçeneği eklemek için talimatlar sağlar ve size “Burada PowerShell penceresini aç” veya “Burada Komut İstemi Aç” seçeneklerine benzer şekilde çalışan uygun bir bağlam menüsü seçeneği sunar. .

UNIX Kullanıcı Hesabınızı Değiştirin

Windows 10da Linux ile Neler Yapabiliriz 13

Bash’i ilk kurduğunuzda, bir UNIX kullanıcı hesabı oluşturmanız ve bir parola belirlemeniz istenir. Bash penceresini her açtığınızda bu hesapla otomatik olarak oturum açarsınız. UNIX kullanıcı hesabınızı değiştirmek veya kabukta varsayılan hesabınız olarak kök hesabı kullanmak istiyorsanız , varsayılan kullanıcı hesabınızı değiştirmek için gizli bir komut vardır .

Bir Linux Ortamını Kaldırın ve Yeniden Yükleyin

Windows 10da Linux ile Neler Yapabiliriz 14

Bazı programları yükledikten veya bazı ayarları değiştirdikten sonra, Ubuntu’yu veya başka bir Linux dağıtımını yeniden kurmak ve yeni bir Linux ortamı elde etmek isteyebilirsiniz. Bu daha önce biraz karmaşıktı, ancak şimdi başka herhangi bir uygulamada yaptığınız gibi Linux dağıtımını kaldırarak ve ardından Mağaza’dan yeniden yükleyerek yapabilirsiniz.

Linux dağıtımını yeniden indirmeden yeni bir sistem elde etmek için, bir Windows Komut İstemi veya PowerShell konsolundan dağıtımın komutunu “temiz” seçeneğiyle birlikte çalıştırabilirsiniz. Örneğin, Ubuntu’yu yeniden indirmeden sıfırlamak için ubuntu clean.

Hala daha eski bir Linux ortamınız varsa (Fall Creators Update’ten önce kurulmuştu), onu yine de lxrun komutuyla kaldırabilirsiniz .

Ubuntu Ortamınızı Yükseltin

Windows 10da Linux ile Neler Yapabiliriz 15

Windows 10’un Fall Creators Güncellemesinden sonra, şimdi Mağaza’dan Ubuntu ve diğer Linux ortamlarını yüklemeniz gerekiyor. Bunu yaptığınızda, herhangi bir özel komut olmadan otomatik olarak en son sürümlere güncellenirler.

Ancak, Windows’un daha eski bir sürümünde bir Bash ortamı oluşturduysanız, daha eski bir Ubuntu ortamına sahip olursunuz . Mağazayı açabilir ve yükseltmek için Windows Mağazasından en yeni Ubuntu’yu yükleyebilirsiniz.