SEO

2022’de İnternet Sitesi Kurma Maliyeti Ne Kadar? Web Sitesi Fiyatları Karşılaştırması

sunucu seo nedir
Share

Eğer bir internet sitesi kurmak için planlar yapıyorsanız büyük ihtimalle aklınızda birkaç soru vardır. En önce aklınıza gelen elbette internet sitesi kurma maliyeti ne kadar olacaktır.

İnternet sitesi açmak için bazı ücretler gerekir ancak bu ne çeşit bir web sitesi kurmak istediğinize bağlıdır. Örneğin hiçbir ücret ödemeden blog açabilirsiniz ancak daha profesyonel görünen veya tamamen profesyonel siteler için ücret oranları değişmektedir..

Kısaca cevaplamak gerekirse, bir web sitesi oluşturmak yılda 600 ila birkaç bin TL arasında bir fiyata mal olabilir. Bu yazıda, bir web sitesi oluşturma seçeneklerini ve bunların tahmini maliyetlerini inceleyeceğiz.

Ayrıca, bir web sitesi kurmanın ne kadara mal olduğunu ve web sitesi geliştirmeyle ilgili diğer önemli soruları yanıtlamak için kapsamlı bir şekilde araştırılmış bir karşılaştırma tablosu hazırladık.

Bu makalede bir site kurmak için ne kadar harcama yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Web Sitesi Kurma Fiyatları Nelerden Etkilenir?

Her web sitesinin, web sitesi oluşturma maliyetine ek olarak başka masrafları da olur. Bazıları temel özelliklerle gayet iyi işlerken diğerleri özel ve genellikle pahalı özellikler ister.

İhtiyaçlarınızı hesapladıktan sonra web sitesi kurma ve hosting fiyatları çok yüksek gelirse, bunun iki nedeni olabilir: Web sitenizin ortalamadan daha fazla kaynağa ihtiyacı vardır veya gereğinden  fazla harcama yapıyorsunuzdur.

Etkili bir şekilde bütçe oluşturmak için web sitenizin ihtiyaçlarını belirlemeniz gerekir. Bu kılavuzda, onları altı kategoriye ayıracağız:

  1. Web sitesinin temel ihtiyaçları. Bunlar, bir  alan adı, bir web sitesi hosting planı ve bir SSL sertifikası gibi bir web sitesi oluşturmak için temel gereksinimleri kapsar. Alan adı, web sitenizin özel adresidir (ör. siteniz.com) ve web hosting planı, web sitenizi depolamak için kiralanabilir bir sunucu alanıdır. Öte yandan, bir SSL sertifikası sitenizdeki verileri şifreler ve çok daha güvenli hale getirir.
  2. Web sitesi tasarımı. Web sitenizin görünümü, ziyaretçilerinizin kullanıcı deneyimini önemli ölçüde etkileyebilir. Web sitesi tasarım maliyetinizi hesaplarken bir temayı, şablonu veya web tasarımcısını göz önünde bulundurmanız gerekir. Bir web tasarımı ne kadar karmaşık ve benzersiz olursa, web sitenizin maliyeti o kadar yüksek olur.
  3. E-ticaret işlevselliği. Stok yönetimi, ödeme seçenekleri, nakliye seçenekleri ve ürün sayfaları gibi özellikler genellikle ticari operasyonları desteklemek için gereklidir. Bir sanal mağazanın web sitesi maliyeti, bu karmaşık özellikler nedeniyle genellikle daha yüksektir. E-ticaret nedir rehberimize ayrıntılı bilgi için bakabilirsiniz.
  4. Eklentiler. Bunlar, ekstra özellikler ekleyerek bir web sitesini daha işlevsel hale getirir. Premium eklentiler, ek bir ücret karşılığında gelişmiş özellikler sunar. İhtiyacınız olan daha fazla özellik, web sitesi geliştirme için daha fazla harcama yapmanız gerekecektir.
  5. Pazarlama ve SEO. Web sitenizin başarılı olduğundan emin olmak için çevrimiçi varlığınızı yükselten stratejilere yatırım yapmanız gerekir. Dijital pazarlama ve arama motoru optimizasyonu (SEO) tekniklerini öğrenmek ve doğru araçları satın almak için zaman, enerji ve para ayırabilirsiniz. Alternatif olarak, profesyonel pazarlamacılar ve SEO uzmanları tutabilirsiniz. Karmaşık çok kanallı pazarlama ve SEO’yu tercih edersiniz, web sitenizin maliyeti daha yüksek olacaktır.
  6. Bakım. Bir web sitesi tek seferlik bir proje değildir. Site bakımını otomatikleştirmek için ücretsiz ve ücretli araçları kullanabilir veya işi sizin yerinize yapması için bir uzman tutabilirsiniz. Rutininiz ne kadar ayrıntılı olursa, o kadar fazla para harcamanız gerekecek.

Artık bir web sitesi fiyatlarını etkileyen faktörleri biliyorsunuz.