SEO

Google Search Console Nedir?

sunucu seo nedir
Share

Google Search Console Nedir?

Google Search Console, site sahiplerine, web sitelerinin performansını izleyebilecekleri birçok farklı araç sunar. Diğer taraftan, kullanıcıların Google aramalarında sitenizi ne şekilde gördüğünü (değerlendirdiğini) de rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Bu rehberi okuduğunuzda Google Search Console kurulumunuzu hatasız bir şekilde tamamlayabileceksiniz. Google Search Console doğru yapılandırıldığında size çok önemli SEO avantajları sağlayacaktır!

Ne tür aramalar veya hangi anahtar kelimeler sitenize daha çok trafik sağlıyor? İçerikleriniz hangi aramalarda öne çıkıyor? Mobil sitenizin genel performansı ne durumda? Tüm bu soruların yanıtlarına Search Console ile ulaşabilmeniz mümkün!

Google Search Console Nedir? Search Console’a Neden İhtiyacınmz Var?

Eski Adıyla Google Webmaster Tools, yeni adıyla Google Search Console, Google tarafından site sahiplerine sunulmuş ücretsiz bir araçtır. Bu aracı kullanarak, sitenizin Google aramalarında nasıl bir performans sergilediğini kolaylıkla analiz edebilirsiniz

Daha da önemlisi; web siteniz hangi aramalarda öne çıkıyor, backlink’ler, site trafiği gibi birçok konuda önemli verilere de ulaşabilmeniz mümkün.

Kısacası, sitenizin hangi noktalarda yüksek performans gösterdiğini kolaylıkla görebilirsiniz. Bu da çok daha başarılı SEO iyileştirmeleri yapabilmek anlamına geliyor.

Bunun dışında web siteniz Google aramalarında belirli hatalar veriyor olabilir. Search Console ile bu hataları tespit etmek de bir o kadar kolaydır. Böylece sitenizle ilgili teknik hataları Google Analytics, Google Trends ve Google Ads ile de entegre bir şekilde tespit ederek düzeltebilirsiniz.