Linux

LiteSpeed Web Server Neden Daha Hızlıdır?

sunucu linux kernel
Share

PHP işlemesi alanında rakiplerinden çok daha hızlı olan web server, teknik özellikleri ile kullanıcı deneyimini iyileştirir. En iyi performans için LiteSpeed Web Server’ın stabil şekilde cPanel/WHM üzerinde kullanımı önerilir. Sunucu yükü azalırken site performansı otomatik olarak yükselişe geçer. Daha az CPU kullanımı neticesinde hız kendiliğinden artar.

ModSecurty desteği vardır. Bu sayede, güvenlik duvarı ve kuralları minimum kaynak ihtiyacıyla güncellenir. Sunucu yüksek koruma altındayken minimum sistem kaynağı kullanılır. LSCache eklentisi, WordPress sitelerde hızın sırrıdır. Gelen sorgu ve talepler %80’e varan oranda önbellekten karşılanır. Bu da 10 kata kadar daha hızlı site açılışı anlamına gelir.

HTTP 2 protokolü desteği LiteSpeed’in avantajları arasında sıralanabilir. Http 2 protokolü, sitelerin CSS ve JS dosyaları üzerinden yüklenme hızını mümkün olduğunca hızlandırır. Ağ kullanımı, kaynak kullanımı minimumda kalarak tek bağlantı yapısıyla hız kazanılır. Güncel Http 2 protokolü, Http 1.1 versiyonuna göre %66’ya varan oranda daha fazla hız sunar.

Yazılım, organik trafik üzerinden siteye ulaşan kullanıcıların en güncel sayfalarla karşılaşması için arka planda hızla çalışır. Önbellekte biriken eski ve güncel olmayan sayfaları otomatik olarak süpürür ve güncel sayfayı çağırır. En güncel form önbelleğe geçirilerek ziyaretçinin önbellekteki eski kopya ile karşılaşması engellenir. Otomatik işlemler ziyaretçiye konfor, siteye hız kazandırır.

Üstelik hangi sayfanın önbelleğe alınacağına LiteSpeed ayarları, üzerinden kullanıcı karar verebilir. Masaüstü veya mobil üzerinden siteye ulaşan kullanıcılara farklı gösterimler ayarlanabilir, trafik arasında ayrım yapılabilir. Özelleştirmeye açık bir yazılım olan LiteSpeed siteye özel beklentilere de yanıt verir. Dilenirse cache kapanabilir ancak bu özelliği devre dışı bırakmak tavsiye edilmez.

Web sunucularında yer alan verilerin saklanmasını ve yayınlanmasını sağlayan LiteSpeed Hosting, farklı avantajlarla kullanıcıların en iyi deneyimi sunmasına yardımcı olur. Güvenilirlik, işlem önceliği, önbellek kullanımı, kişiselleştirme gibi avantajlarla öne çıkan hizmet, hosting sunucusu üzerinde LiteSpeed kurulu olmasına bağlıdır.