Linux

LiteSpeed Web Server Nedir?

sunucu linux kernel
Share

LiteSpeed, internet dünyasının hızla geliştiği günümüzde kullanıcılarına hızlı ve güvenli yeni bir deneyimin kapılarını aralar. Web dünyasında, etkileşimin, yorumlama imkanlarının, paylaşımların artmasıyla sunucuların hizmeti daha fazla önem kazanır. İnternet sunucuları, zaman zaman gelen yoğun trafik, etkileşim ve tepkilere yanıt vermekte zorlanabilir. Bu sırada beklentileri LiteSpeed web server yazılım karşılar.

Ziyaretçi sayısı ve kaynak tüketimi üst düzeyde olan sunucular için kullanılan web server, en güvenli ve sağlıklı server türleri arasında sayılır. Ücretli olan yazılım, özellikle yüksek performans gerektiren siteler için lüks değil bir zorunluluk halindedir. Onların performans için vazgeçilmezlerinden olan web server; Direct Admin, Plesk Panel ve cPanel üzerine kurularak çalıştırılabilir.

LiteSpeed Nedir?

Litespeed ​​technologies tarafından 2003 yılında piyasaya sürülmüş yazılımdır. CloudLinux, Centos, Red Hat, Fedora, Debian işletim sistemleri ile uyum içinde çalışan bir web sunucudur. Linux sunucular için en iyi web sunucu olarak gösterilir. Web sitesinin görsel özelliklerini, fonksiyonlarını geliştirmek için ihtiyaç duyulan teknik desteği sağlar.

LiteSpeed teknolojisi, sunucunun yükünü azaltmaya odaklı çalışır. LiteSpeed alırken kullanıcılar sunucularının ihtiyaçlarını, sitelerinin trafiğini, kaynak kullanımını hesaplar. Sunucuya uygun versiyon seçilerek kolaylıkla kurulur ve kullanıcılar siteleri için sunucuya destek olan LiteSpeed web server yazılımını hemen kullanmaya başlayabilir.

Farklı altyapılı siteler için LiteSpeed kurulumu yapılabilir. WordPressJoomla veya Drupal gibi farklı altyapılı web sitelerine uyumla çalışır. Yüksek güvenlik performansı ve hız vadeden yazılım, daha önce Apache web server gibi farklı destekler kullananları da yormaz. Herhangi bir değişikliğe gerek olmadan, tamamen uyumla, web sunucusuna destek olur.

LiteSpeed Web Server Kaynak Kullanımı ve Performans

LiteSpeed, sunucuda yoğun işlem olsa dahi minimum bellek CPU kullanımı sağlar. Bu sayede, sitede donma, yavaşlama, geç açılma, sayfalar arası geçişte zorlanma ve hata verme sorunları görülmez. Ziyaretçiler hız sorunu yaşamadan sitede gezinebilir, yorum bırakabilir, tepki verebilir. Memnun ziyaretçilerin siteyi yeniden ziyaret etme oranı bu sayede artar.

LiteSpeed desteği, dolaylı olarak siteden çıkma süresini uzatır. Sayfalar arasında rahatlıkla dolaşan ziyaretçiler, siteden hata aldıklarında çıkma eğilimi gösterir. Bu da sitenin arama motoru sıralamalarında düşüşe neden olur. Oysa hata vermeyen, yavaşlamayan, hıza hız katan internet deneyimi sayfanın ziyaretçilerden tam not almasına yardımcı olur.

Yazılım, sahip olduğu anti-Ddos sistemi sayesinde IP üzerinden bağlantı, trafik gibi verilerin detaylarını sunar. Site sahipleri sitelerini kolaylıkla analiz ederek geliştirmeler yapabilir. Ziyaretçilerin davranışı, site içi hareket ve organik trafik hakkında kaydedilen veriler raporlanarak benzersiz bir kaynak oluşturur. Site analizleri onunla kolaylaşır ve pratik hale gelir.

LiteSpeed Web Server Nedir?

LiteSpeed teknoloji markası sektördeki en yakın rakibine fark atarak alanının lider konumuna gelmiştir. Rakipleri, açık kaynak kodlu ve ücretsizken LiteSpeed lisans ücretlidir. İlk bakışta dezavantaj gibi görünen bu durum, özel anlaşmalarla kullanıcılara avantaj olarak dönebilir. Bazı hosting paketlerinde LiteSpeed server üzerine web barınma seçenekleri ücretsiz sunulabilir.

LiteSpeed lisans seçenekleri arasında farklı bellek, domain ve ücret aralıklarında alternatifler bulunabilir. Farklı ayarlar ve avantajlarla en uygun lisans seçilerek kullanılabilir. LiteSpeed kurulumu yapılan sitelerde performans yaklaşık %60 oranında yükselmiştir. Özellikle kaynak tüketimi ve site trafiği yüksek olan siteler için bir başarıyı ifade eden bu performans değişimi LiteSpeed’in tercih edilmesinin nedenidir.

Endüstri 4.0 geliştirmeleri ile yazılımlar, daha az sistem kaynağı kullanarak daha etkili sonuç vermeye çalışır. LiteSpeed web sunucusu yazılımı, bu hedefe ulaşmanın en güvenli ve hızlı yollarından biridir. Performans, güvenlik, verim ve LiteSpeed cache arabirimleri sayesinde LiteSpeed web server mükemmel bir çözüm ortağıdır. Geleneksel ve ücretsiz çözümlerin sağlayamadığı hız ve performans onunla yakalanır.

Önceliği müşteri memnuniyeti, ziyaretçi konforu, verim, hız ve performans olan site sahipleri, LiteSpeed desteği sunan hosting paketlerini tercih ederek bir adım öne çıkar. Büyük ölçekteki web siteleri kullanıcı deneyimini en iyi hale getirmek için ondan yardım alır. LiteSpeed teknolojileri, günümüzde Google ve Facebook gibi %60’tan fazla site sahibinin tercihi olarak pazarının liderliğini sürdürmektedir.

Yazılımın en önemli avantajlarından biri güvenliktir. Üst düzey tedbirler sunulur. IP başına bağlantı, istek ve bant genişliği konularında özenle tedbirler alınmıştır. Olası durumlarda IP adresleri engellenerek saldırıların önüne geçilir. Ölçeklendirilebilir sunucu, hem düşük hem de yoğun trafiğin yönetilebilmesine yardım eder. Web sitelerinin yayını güvenlik önlemleri alınırken hiçbir şekilde aksamaz, olağan işleyiş devam eder.