Mikrotik

MikroTik Router Şifresi Nasıl Değiştirilir?

MikroTik Tarih ve Saati Nasil Ayarlanir2
Share

Bu eğitim, MikroTik Yönlendirici Şifresinin Nasıl Değiştirileceğine odaklanmaktadır. Kimlik bilgilerinin nasıl değiştirileceği konusunda iki farklı yöntem sunuyoruz.

Yetkisiz erişime sahip olmak için bilgisayar korsanlarının bir sisteme sızmak için temel bilgilere sahip olmaları gerekir. İşletim sistemi, kullanıcı adı, sisteme farklı erişimler dahil ancak bunlarla sınırlı değildir.

İşletim sistemi, bilgisayar korsanının bakış açısından pek gizlenemez. Ancak varsayılan olarak değerleri olan kullanıcı adı ve bağlantı noktaları gibi şeyler değiştirilebilir, bu da MikroTik’e (veya diğer sistemlere) girmeyi karmaşık hale getirir.

Varsayılan olarak, MikroTik yöneticinin adını kullanır ve bu, bilgisayar korsanının en basit durumda kaba kuvvet parolasını başlatmasını kolaylaştırır. Yani MikroTik VPS Server’da kullanıcı adı ve şifrenizi değiştirmekgüvenliği artırmak için yapabileceğiniz ilk şeylerden biri olacaktır. Daha önce Microsoft’un brute force’u kırmasını önlemek için bir eğitim yayınlamıştık, şimdi MikroTik’te kullanıcı adı ve şifre nasıl değiştirilir. 

1. Önce kazanma kutunuzu açın ve mikroişlemci yönlendiricinize bağlanın.

2. Soldaki menüden sistem ve Kullanıcılar bölümüne gidin.

3. Bu bölümde, mikrobilgisayarınızda varsayılan olarak yerleşik farklı kullanıcılar göreceksiniz, admin adında sadece bir kullanıcı olacaktır.

4. Ayarlarını açmak için yönetici adına çift tıklayın.

5. Burada kullanıcı adınızı ve şifrenizi değiştirme olanağına sahip olacaksınız.

İpucu: 8 karakterden uzun ve karmaşık bir parola kullanın. ( Güvenli bir şifre nasıl seçilir )

Artık Win Box aracılığıyla kullanıcı adınızı ve şifrenizi nasıl değiştireceğinizi biliyorsunuz. Aşağıda MikroTik terminalini kullanarak kimlik bilgilerinizi nasıl değiştireceğinizi göreceksiniz.

1. MikroTik-terminalinize bağlanın.

2. MikroTik bilgisayarınızdaki tüm kullanıcıları görüntülemek için aşağıdaki komutu giriniz.

/ user print

Yalnızca bir yöneticiniz varsa, çıktı aynı olacaktır.

3. Şimdi, oturum açma kimlik bilgilerinizi değiştirmek için ‘mono’ kelimesi yerine aşağıdaki komutu girin, adınızı girin.

/ user set 0 name = mono Admin adı şimdi yeni isimle değiştirildi, elbette ikinci adım komutunu kullanabilirsiniz. 4. Kullanıcı adını değiştirdikten sonra şifreyi değiştirmek için aşağıdaki komutu girin ve ‘sırrım’ yerine şifreyi girin. / user set 0 password = “my secret” Aşağıdaki komut ile de şifrenizi değiştirebileceksiniz. / şifre

Tebrikler! Daha güvenli bir MikroTik deneyimine doğru bir adım olan giriş bilgilerinizi değiştirdiniz.