Haberler

NAKIVO Yedekleme ve Çoğaltma v10.7 GA yeni özellikler yayınladı

nakivo10.7
Share

Yeni NAKIVO Yedekleme ve Çoğaltma v10.7 Beta sürümü hakkında yazalı ancak Temmuz ayının son bölümünden bu yana oldu. Yeni NAKIVO v10.7 şimdi GA olarak piyasaya sürüldü ve her yerde dikkat edilmesi gereken birçok harika özellik sunuyor. NAKIVO, özelliklerini ve yeteneklerini güçlendirerek, daha da fazla bulut yeteneği ve bulut depolama ile birlikte çalışabilirlik ekliyor. Ayrıca NAKIVO, Microsoft 365 hizmetlerini ve çözümlerini yedeklemek için çözümünü oluşturmaya devam ediyor. NAKIVO Backup & Replication v10.7’de, v10.7’nin GA sürümüyle birlikte özellikler listesine eklenen beta makalesinde ele almadığım yeni bir özellik de var. Artık fiziksel sunucularınızı kolaylıkla nakivo ile yedekleyebilirsiniz.

NAKIVO çok yönlü ve esnek bir çözüm sunar

Bir çözüm olarak NAKIVO’nun muazzam güçlü yönlerinden biri, esnekliği ve çok yönlülüğüdür. NAKIVO’nun, kritik yedeklemelerinizi çalıştıran bağımsız bir yedekleme aygıtına sahip olmanızı sağlayan NAS cihazlarına yükleme yeteneğini seviyorum.

Uzun süredir laboratuvar ortamımın büyük bir bölümünü yedeklemek için Synology NAS’ımda NAKIVO kullanıyorum ve kusursuz çalıştı.

NAKIVO Backup Replication loaded on a Synology NAS device

NAKIVO tarafından sağlanan sanal cihaz kurulumu da inanılmaz derecede hafiftir ve çözümü sanal bir makine olarak çalışan ortamınıza yerleştirmek için kolay bir yol sağlar.

Bu yaklaşım tipik olarak, çözümü laboratuvar ortamında test ederek yeni beta ve GA sürümlerinin tanıtımını nasıl yaptığımdır. NAKIVO’yu kurmak için geniş olasılık yelpazesi ve hafif ayak izi, çözümün güçlü yönleridir.

Installation options with NAKIVO Backup Replication v10.7

NAKIVO Yedekleme ve Çoğaltma v10.7 GA yeni özellikler yayınladı

Yeni NAKIVO Backup & Replication v10.7 GA sürümü yeni özelliklerle doludur. Bu geliştirmeler, yönetim kurulu genelinde güçlü bulut yetenekleri sağlar. NAKIVO, fidye yazılımı koruma özelliklerini de güçlendiriyor. Yedekleme sağlayıcılarının fidye yazılımı tehdidini ciddiye aldığını ve iş açısından kritik verileri saldırılara karşı korumak için gereken araçları ve yetenekleri sağladığını görmek harika.

Bu son sürümde bulunan aşağıdaki yeni özelliklere dikkat edin:

 • Microsoft Ekipleri Yedekleme
 • Azure Blob’a Yedekleme
 • BackBlaze B2’ye Yedekleme
 • Wasabi Değişmezliği
 • Yerel Microsoft 365 Değişiklik İzleme
 • Genel Bakış Gösterge Tablosu

Bu yeni özelliklerin her birine derinlemesine dalalım ve NAKIVO Yedekleme ve Çoğaltma v10.7 GA’yı daha da ileriye taşımaya nasıl yardımcı olduklarını görelim.

Microsoft’a Yedekleme

Kuşkusuz, dünya çapındaki kuruluşlar, Microsoft 365 gibi Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) çözümlerini giderek daha fazla kullanıyor. Küresel salgının başlaması, birçok işletme için bulut hizmetlerine geçişi önemli ölçüde hızlandırdı.

Microsoft 365 gibi Bulut SaaS çözümleri, şirketlerin hibrit iş gücü için gereken işbirliği, üretkenlik ve iletişim araçlarını sağlamasına olanak tanır. Microsoft Teams, kuruluşta büyük ölçüde benimsenen bir SaaS çözümüdür. İşletmelerin bulut tabanlı hizmetlere hızla geçiş yapmalarını sağladı ve geleneksel olarak yeni yazılım ve hizmet sunumlarının gerektirdiği sunucu donanımına önemli bir yatırım yapmadan modern özellikler ve yetenekler sağladı.

Bunun yerine işletmeler bir kredi kartı numarası girebilir ve herhangi bir donanımı tedarik etmeden, yapılandırmadan ve yönetmeden Microsoft Teams gibi hizmetlerden ve çözümlerden hemen yararlanabilir.

NAKIVO Yedekleme ve Çoğaltma v10.7 GA’daki yenilik, Microsoft Teams’i yedekleme yeteneğidir. NAKIVO, çeşitli ürün sürümlerine agresif bir şekilde yeni Microsoft 365 yedekleme özellikleri ekledi.

NAKIVO Backup & Replication v10.7 GA’da bulunan Microsoft Teams Backup’ın aşağıdaki özelliklerine dikkat edin:

 • Microsoft Teams verilerinin, veri kaybını ve iletişim ve işbirliği kesintilerini önleyecek şekilde akıllı yedeklemeleri
 • NAKIVO Yedekleme ve Çoğaltma v10.7’de bulunan Microsoft Teams yedekleri artımlıdır, yani yalnızca son yedekleme yinelemesinden bu yana verilerdeki değişiklikleri verimli bir şekilde kopyalarlar.
 • Ekipler, kanallar, gönderiler, dosyalar ve sekmeler dahil olmak üzere temel Microsoft Teams kaynaklarının tüm kritik kısımlarını orijinal konuma veya tamamen farklı bir takıma kurtarabilirsiniz.

Azure Blob’a Yedekleme

Bulut nesnesi depolama, kuruluşların genel bulut ortamlarına yönelik cazibelerinden biri olmuştur. Büyük miktarda yapılandırılmamış veriyi depolamak için yüksek düzeyde optimize edilmiş ucuz ve derin depolama sağlar. Azure Blob depolama, Microsoft’un aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok kullanım örneğinin karşılanmasına yardımcı olabilecek nesne depolama uygulamasıdır:

 • Yedekleme, geri yükleme, olağanüstü durum kurtarma ve arşivleme için verileri depolama
 • Veri analizi için verilerin saklanması
 • Video ve ses akışı
 • Dağıtılmış erişim için dosyaları depolama
 • Görüntüleri veya belgeleri bir tarayıcıda sunma
 • Azure Blob Storage repository in NAKIVO Backup Replication v10.7

Backblaze B2’ye Yedekleme

Backblaze, uygulamalar oluşturmak, verileri korumak ve diğer kullanım durumları için yapılmış basit ve performanslı bulut nesnesi depolaması sağlar. Backblaze B2 teklifi, Yedekleme ve Arşiv’i depolamanın birincil kullanım durumlarından biri olarak listeler.

Backblaze’e göre fiyatın 1/4’üne yüksek performanslı, S3 uyumlu bulut nesnesi depolaması sağlar. NAKIVO Backup & Replication v10.7 sürümü ile NAKIVO, Backblaze B2 depolamasına yedekleme yeteneği ekliyor. Bu yeni teklif, halihazırda Backblaze ile uyumlu olanlar veya kritik yedekleme verilerini depolamak için bulut depolama çözümlerinden yararlanmak isteyenler için harika bir özellik olacak.

Backblaze B2 cloud storage in NAKIVO Backup Replication v10.7

NAKIVO ve Backblaze B2 arasında hangi özellikler ve yetenekler uyumludur?

 • Yedekleri ve yedek kopyaları doğrudan Backblaze deposuna gönderebilirsiniz.
 • Gerektiğinde kritik iş yüklerini anında kurtarabilirsiniz
 • Değişmezlik bayrağını Backblaze B2’de depolanan verileri yedeklemek için de ayarlayabilirsiniz . Değişmezlik, yedekleri fidye yazılımı tehdidinden korumaya, yanlışlıkla silmeleri önlemeye ve yasal kısıtlamalara uygunluğu sağlamaya yardımcı olan harika bir yeni özelliktir.

Wasabi Yedekleme

Değişmezlik özelliği, NAKIVO Yedekleme ve Çoğaltma v10.7 sürümü boyunca ortak bir iş parçacığıdır. NAKIVO Backup & Replication v10.7 sürümündeki yenilikler, Wasabi Hot Cloud Storage ile değişmezliği etkinleştirme yeteneğidir. Yine, değişmez depolama, yanlışlıkla silme, fidye yazılımı, kasıtlı bozulma veya yedeklemeleri işe yaramaz hale getirecek diğer değişikliklerden etkilenmez.

Ancak, Wasabi bulut depolaması için değişmezlik bayrağı ayarlanmış olmasına rağmen, bir felaket sırasında gerektiğinde kurtarma için geri yükleme noktaları hala kullanılabilir.

Wasabi cloud repository with NAKIVO Backup Replication v10.7

Yerel Microsoft 365 değişiklik izleme

Değişiklik izleme, birkaç yıldır sanallaştırma alanında adını duyduğumuz bir teknolojidir. Modern yedekleme satıcıları , sanal makine her yedeklendiğinde tüm veri kümesini kopyalamak yerine, bir yedekleme çalışmasında yalnızca değiştirilen verilerin kopyalanmasını sağlamak için sanal makineleri yedeklerken değişiklik izlemeyi kullanır .

Değiştirilen izleme yaklaşımı, tam yedekleme gerçekleştirmeye kıyasla çok daha verimlidir. Bulut Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) çözümlerini yedeklerken, çoğu kuruluşun bulut SaaS ortamlarında depoladığı veri miktarıyla benzer bir konsept kullanmak mantıklıdır.

Yine, bir yedekleme her çalıştığında OneDrive İş hesabındaki tüm mevcut verileri kopyalamak yerine, yalnızca değiştirilen veriler kopyalanır. Tam yedeklemelerden çok daha verimli bir SaaS veri yedekleme yaklaşımı sağlar.

NAKIVO Yedekleme ve Çoğaltma v10.7 ile NAKIVO, daha da hızlı bulut SaaS yedeklemeleri için yerel Microsoft 365 değişiklik izlemeyi sunar. v10.7 sürümüyle birlikte aşağıdakilere dikkat edin:

 • Microsoft’un yerel değişiklik izleme işlevi delta sorgusu ile entegrasyondan yararlanır
 • NAKIVO Backup & Replication v10.7 ile değişiklik takibinden yararlanan NAKIVO, yedeklemeleri daha kısa sürede, ağ üzerinde daha az yük ile ve daha kısa yedekleme pencereleri ile gerçekleştirebilir.
 • Yerel Microsoft API’lerini kullanarak, performans için hayati önem taşıyan kaynak verileri tam olarak okumadan değişiklikler hızla tanımlanır

Genel Bakış Gösterge Tablosu

NAKIVO Yedekleme ve Çoğaltma v10.7 ile NAKIVO, yeni bir Genel Bakış Panosu sunuyor. Yeni Genel Bakış Panosu, NAKIVO ortamının tek pencereden görünümünü ve iş durumları, havuzlar, taşıyıcılar, izlenen öğeler ve özelleştirilebilir widget’lar dahil olmak üzere yedekleme ortamınızın birçok yönüne ilişkin görünürlük sağlar.

Özellikler şunları içerir:

 • Yedekleme etkinliklerinize ilişkin daha iyi görünürlük ve öngörüler
 • Yedekleme ortamınızın tüm yönlerinin durumunu izleyin
 • Sorunları proaktif olarak çözmeye yardımcı olacak bir özet çubuğu ve widget’ları görüntüleyin

New NAKIVO Backup Replication Overview dashboard in v10.7 2048x1153 1

NAKIVO Yedekleme ve Çoğaltma v10.7 SSS

NAKIVO Yedekleme ve Çoğaltma ücretsiz mi? NAKIVO Backup & Replication’ın ücretsiz sürümü, sanal, fiziksel, bulut ve SaaS ortamları için ücretsiz veri koruması sunar. Bir yıl boyunca 10 adede kadar iş yükünü ve 5 Microsoft 365 kullanıcısını koruyabilir ve 10 VMware vSphere VM’si için BT izlemesi alabilirsiniz.

NAKIVO Backup & Replication’ı nelere kurabilirsiniz? NAKIVO, birçok farklı kurulum olanağı ile piyasadaki en çok yönlü veri koruma çözümlerinden biridir. NAKIVO’yu Windows, Linux üzerinde bir VMware sanal cihazı, Nutanix AHV sanal cihazı, NAS yükleyicisi, Raspberry Pi ve AWS EC2 için Amazon Machine Image olarak kurabilirsiniz.

Yedeklemelerde değişiklik takibi nedir? Değişiklik izleme, veri koruma çözümlerinin, her bir yedekleme yinelemesinde tam veri kümesini kopyalamaya gerek kalmadan veri kaynağından değiştirilen verileri daha verimli bir şekilde kopyalamasına olanak tanıyan bir mekanizmadır. Bu, yedekleme pencerelerinin azaltılmasına, ağın daha verimli kullanılmasına ve çok daha verimli bir çözüm sağlanmasına yardımcı olur. NAKIVO Yedekleme ve Çoğaltma, uzun süredir sanal makine yedekleriyle birlikte değişiklik bloğu izlemeyi içeriyor. NAKIVO Yedekleme ve Çoğaltma v10.7, bunları daha verimli hale getirmek için Microsoft 365 Teams yedeklemeleriyle yerel değişiklik izleme desteği ekler.

Değişmezlik fidye yazılımlarına karşı nasıl koruma sağlar? Değişmezlik, bulut nesne depolama ile tanıtıldı ve verileri belirli bir süre için değiştirilemez hale getiren özel bir bayraktır. Bu özel bayrak, kritik verilerin fidye yazılımlarından ve diğer kötü niyetli işlemlerden veya vicdansız kullanıcılardan kaynaklanan silinmeye veya değişikliğe karşı korunmasına yardımcı olur. NAKIVO, yedeklemeleri kötü amaçlı fidye yazılımı süreçlerinden vb. kaynaklanan değişikliklerden korumaya yardımcı olmak için özel değişmezlik bayraklarından yararlanabilir.

Son olarak;

NAKIVO Yedekleme ve Çoğaltma v10.7 GA, işletmelerin hibrit iş yüklerini nerede olursa olsun, şirket içinde veya bulutta daha fazla korumalarına olanak tanıyan birçok önemli yeni yeteneğe sahiptir. NAKIVO Yedekleme ve Çoğaltma ile işletmeler, yedeklemelerini yıkıcı, kötü niyetli süreçlerden (değişmezlik) korumaya yardımcı olacak daha fazla yetenek ve araca ve kuruluşların şu anda kullandıklarıyla uyum sağlamak için daha fazla bulut depolama konumuna sahiptir. NAKIVO, hibrit kurumsal veri merkezinin zorluklarını ele almak için iyi donanımlı, çok yönlü bir kurumsal veri koruma çözümü olarak olgunlaşmaya devam ediyor.

NAKIVO Yedekleme ve Çoğaltma hakkında daha fazla bilgi edinmek ve ücretsiz deneme sürümünü indirmek için burayı ziyaret edin: