SEO

Sanal Sunucu Kiralama Fiyatları Ne Kadar? Sanal Sunucu Kiralama Nedir?

indir
Share

Sanal Sunucu Kiralama Nedir?

Sanal Sunucu kiralama; Bir sunucu sahibi olmanız gerekmeksizin hizmet aldığınız web hosting ya da veri merkezine ait sunucuları, kaynak özelliklerine göre dönemsel ödeme yaparak kullanmanızdır. Dedicated server, cloud sunucu, vds sunucu ve vps sunucu şeklinde farklı sunucu çeşitleri bulunmaktadır.

 

VDS Sunucu : Vds sunucular, bir fiziksel sunucunun sanallaştırılması ile elde edilirler ve eğer bu sanallaştırma donanım seviyesinde yapılmış ise ismi VDS olarak tanımlanmaktadır. Virtual Dedicated Sunucu olarak adlandırılırlar. Buradaki dedicated ifadesi virtual ile birlikte kullanıldığında bir sanal sunucu olduğunu ama diğer sanal sunucuların Size ayrılan kaynaklara erişemeyeceğini ya da müdahale edemeyeceğini ifade etmektedir. Vps sunucularak göre daha stabil sunuculardır.

VPS Sunucu : Vps sunucular en uygun maliyetli sanal sunuculardır ve yine fiziksel sunucuların sanallaştırılması ile oluşturulurlar. Ancak burada VDS’in aksine, sanallaştırma işlemi donanım seviyesinde değilde işletim sistemi seviyesinde yapılır ve bunu daha anlaşılır şekilde açıklamak gerekirse yazılımsal bir sanallaştırmadan söz edebiliriz. Yine kaynaklar sanal sunuculara pay edilirler ancak burada monitoring işleminin daha dikkatli yapılması gerekir çünkü kaynaklarını zorlayan bir sanal sunucu yeterince iyi izlenmez ise diğer sanal sunucuların çalışmasını olumsuz anlamda etkileyebilir.

 

Sanal Sunucu Kiralama Fiyatları Ne Kadar?

Belirlemiş olduğunuz özelliklere / kaynak ihtiyacınıza göre ve sunucu lokasyonuna göre fiyatlandırmalar değişmektedir.

Örneğin; 1Gb RAM ile 12GB Ram arasında fiyat farkları oluşmaktadır.