fbpx
Muhteşem İndirim Kampanyası
  • 23 Saat
  • 59 Dakika
  • 32 Saniye

Tüm Hosting Planlarında %80'e varan indirim

gift box gift box circle circle not found not found gift box dots shape
not found
  • 30 Gün
  • 23 Saat
  • 59 Dakika
  • 32 Saniye
Hemen Faydalan!
Fiziksel Sunucu Aylık 5.000 TL

2.500 TL/Ay

Paketlere Bak
WordPress Hosting Aylık 39.99 TL

19.99 TL/Ay

Paketlere Bak
Bulut Sunucu Aylık 199.99 TL

99.99 TL/Ay

Paketlere Bak
Sanal Sunucu Aylık 189.99 TL

89.99 TL/Ay

Paketlere Bak

Contact Info

+90 (850) 885 0656

[email protected]

Tarama derinliği (Crawl Depth) nedir?
Category
SEO
Posted on
Eylül 11, 2022

Tarama derinliği (Crawl Depth) nedir?

Crawl depth ya da Türkiye’de bilinen adıyla tarama derinliği, arama motorlarının siteyi endekslemesini içermektedir.

Birbiriyle bağlanan sayfalar, yazı içindeki linkler ve sitedeki yapılan tüm yönlendirmeler, tarama derinliğinde önemlidir. Bu sayfalar ve link hiyerarşisi ne kadar doğru ve kusursuz bir şekilde yapılırsa, tarama derinliğinde site o kadar başarılı olacak, Google başta olmak üzere tüm arama motorları tarafından daha iyi bir şekilde anlaşılacaktır.

Tarama hataları Google sıralama kriteri mi?

Bu aşamada tarama derinliğinin bir diğer önemine değinmek gerekir. Öyle ki tarama derinliğinde başarıya ulaşabilmek adına ana sayfadan bir sayfaya ulaşmak için ihtiyaç duyulan tıklama sayısının olabildiğince düşük olması gerekir. Bu durum, kullanıcı deneyimini arttıracağı gibi çok dolaylı yollarla sayfaya ulaşılması halinde arama motorlarında ilgili sayfanın yükselmesi, yüksek bir sıralama alması mümkün olmayacaktır. Arama motoru algoritmalarında, bu konuda başarılı olan diğer sayfaların üst sıralarda yer alması çok daha mümkündür.

Tarama derinliği (Crawl Depth) geliştirme yöntemleri

Web site yöneticilerinin bu konuda iyileştirme yapmak adına standart yöntemleri kullanması ve belirtildiği gibi içeriklere ulaşmak adına doğru bir link inşasını kurması yeterlidir. Bu doğrultuda ise dikkat edilmesi gereken 2 önemli nokta şöyledir;

  • Breadcrumb: Ekmek kırıntıları olarak tanımlansa da sitelerdeki Ana sayfadan başlamak üzere kategori ve sayfa hiyerarşisinin gösterilmesini sağlayan breadcrumb, sayfalara kolay bir şekilde eklenebilmektedir. Böylece kişilerin istediği yere ulaşması kolaylaştırılmaktadır.
  • İç bağlantılar: Sayfa ve yazılardan, ilgili içeriklere doğrudan yapılacak bağlantılar, kullanıcıların hedefe daha kolay bir şekilde ulaşmasını sağlar. Bu da tarama derinliğinde, sitelere artı bir avantaj sağlamaktadır.

Tarama derinliği nasıl hesaplanır?

Bir web sitesinin ana sayfasında varsayılan olarak tarama derinliği 0’dır. Aynı sitedeki ana sayfadan doğrudan (tek bir tıklama ile) bağlanan sayfaların tarama derinliği ise 1 olarak belirlenmektedir. Her alt sayfadan diğer bir alt sayfaya erişilmesi halinde tarama derinliği +1 değer daha kazanır. Bu sayı ne kadar yükselirse, tarama derinliği o kadar çok artmış olacak ve bu konuda başarısız bir sonuç oluşacaktır. Kişilerin sitelerindeki tarama derinliğini görebilmesi adına Screaming Frog gibi programları kullanması yeterli olacaktır.

Kaynak : https://www.aramamotoru.com/tarama-derinligi-crawl-depth-nedir/

Share this Post
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
%d blogcu bunu beğendi: