Linux

VMware için En Faydalı ESXCLI ve ESXi Komutları

sunucu linux kernel
Share

VMware, ESXi sunucularını yönetmek için güçlü ve kullanışlı bir grafik arabirim sağlar – ESXi ana bilgisayarlarını ve tüm vSphere ortamını yönetmek için Windows makinelerinde bağımsız bir uygulama olan bir VMware vSphere Client kullanabilirsiniz. Başka bir seçenek de VMware vSphere Web / HTML5 Client’ı herhangi bir makinede kullanmaktır. Böylece, ESXi ana bilgisayarlarıyla vSphere’i yönetmek için bir web tarayıcı ve bir web tarayıcısında ESXi ana bilgisayarlarını yönetmek için VMware Ana Bilgisayar İstemcisi başlatabilirsiniz. Ayarların çoğu grafik kullanıcı arayüzünde (GUI) mevcuttur, ancak bazen GUI’de görüntülenmeyen bir bilgi almanız veya bir yapılandırmayı değiştirmeniz gerekebilir. Bu durumda, komut satırı arabirimini (CLI) kullanmak ihtiyacınız olan şeydir – komut satırında konsol olarak da adlandırılan gizli olanlar da dahil olmak üzere tüm ayarları yapılandırmak mümkündür. Linux ve ESXi’de aynı olan geleneksel komutlara ek olarak, ESXi’nin kendi ESXCLI komutları vardır. En kullanışlı ESXCLI komutları bugünün blog gönderisinde açıklanmaktadır. Bu blog gönderisi, ESXi kabuk komutlarının bir parçası olan kullanışlı ESXCLI komutlarını listeleyen bir katalog biçiminde oluşturulmuştur. Bazı ilginç komutlar ayrıntılı yorumlar ve ekran görüntüleri ile tamamlanmaktadır.

ESXi’de CLI’yi nasıl açabilirim?

Varsayılan olarak, ESXi kabuğu yerel ve uzaktan erişim için devre dışıdır;bu nedenle, ESXi kabuğunu etkinleştirene kadar ESXi kabuk komutlarını çalıştıramazsınız.VMware güvenlik nedeniyle bu kısıtlamayı yaptı.ESXi’de komut satırı arabirimini etkinleştirmek için üç ana yöntem vardır.

ESXi varsayılan arayüzünü kullanma

ESXi Direct Console Kullanıcı Arabirimi’nde (DCUI)Sorun Giderme Seçenekleri’negidin,ESXi KabuğunuEtkinleştirveSSHdizelerinietkinleştir’egidinveher seçeneği etkinleştirmek içinEntertuşuna basın.ESXi kabuğunu etkinleştirdikten sonra, ESXiçalıştıran makinedeki konsolu açmak içinAlt + F1 tuşlarınabasın.Bundan sonra oturum açma adınızı ve parolanızı girmelisiniz (root kullanıcısının kimlik bilgileri kullanılabilir).ESXi DCUI’ye geri dönmeniz gerekiyorsaAlt + F2 tuşlarınabasın.SSH etkinleştirmeseçeneği bir SSH istemcisi kullanarak uzaktan ESXi konsolunu açmak için izin verir.

ESXi'yi ESXi kabuk komutlarını çalıştırabilecek şekilde yapılandırma

VMware Ana Bilgisayar İstemcisini Kullanma

Bir web tarayıcısı açın ve adres çubuğuna ESXi ana makinenizin IP adresini girin, ardından oturum açın.Ana Bilgisayar> Eylemler> Hizmetler’e gidinveGüvenli Kabuğu Etkinleştir’i (SSH) tıklayın.Artık SSH istemcinizi uzaktan kullanarak ESXi konsoluna bağlanabilirsiniz.Benzer şekilde,Hizmetlermenüsündeyerel bir ESXi ana bilgisayarında konsol kabuğunu etkinleştirebilirsiniz.

VCenter ve VMware vSphere Client uygulamasını kullanma

ESXi ana bilgisayarınız vCenter Sunucusu tarafından yönetiliyorsa bu yöntem kullanılabilir.

 

ESXCLI Komutları Hakkında

 

ESXCLI, ESXi kabuğunun bir parçasıdır, bu sanal bir altyapıyı (donanım, ağ, depolama vb. Gibi ESXi bileşenleri) yönetmeyi ve ESXi’nin kendisini düşük düzeyde kontrol etmeyi amaçlayan bir CLI çerçevesidir.Tüm ESXCLI komutları ESXi kabuğunda (konsol) çalıştırılmalıdır.Genel olarak ESXCLI, ad alanları ve seçenekleri adı verilen geniş bir alt komut listesi içeren komuttur.ESXCLI komutu, ESXi kurulumundan hemen sonra diğer ESXi kabuk komutlarıyla birlikte bulunur.Aşağıdaki komutları uyguladıktan sonra ESXCLI’yi bulabilir ve ESXCLI’nın doğasını keşfedebilirsiniz:

which esxcli

ls -l /sbin/esxcli

Konsol çıktısında gördüğünüz gibi, ESXCLI,/ sbin /dizinindebulunan Python’da yazılmış bir komut dosyasıdır.Komut dosyasının içeriğini görmek istiyorsanız, yerleşik metin editörüvi’yi kullanabilirsiniz.

Böylece, ESXCLI, ESXCLI komutlarının ana kategorileri (ad alanları) olan dallardan oluşur.ESXCLI komutlarının, ESXi’de kullanılan diğer konsol komutlarına benzer şekilde büyük / küçük harfe duyarlı olduğuna dikkat edin.Kullanılabilir ESXCLI ad alanlarının ve komutlarının tüm listesi, komut çalıştırıldıktan sonra görüntülenir:

esxcli esxcli komut listesi

Kullanılabilir ESXCLI komutlarının listesi ESXi sürümüne bağlıdır.

 

Bu nedenle, ESXi 6.7 için en iyi ESXCLI ad alanlarının listesi aşağıdaki gibidir:

 • device – device manager commands
 • esxcli – commands related to ESXCLI itself
 • fcoe – Fibre Channel over Ethernet commands
 • graphics – VMware graphics commands
 • hardware – commands for checking hardware properties and configuring hardware
 • iscsi – VMware iSCSI commands
 • network – this namespace includes a wide range of commands for managing general host network settings (such as the IP address, DNS settings of an ESXi host, firewall) and virtual networking components such as vSwitch, portgroups etc.
 • nvme – managing extensions for VMware NVMe driver
 • rdma – commands for managing the remote direct memory access protocol stack
 • sched – commands used for configuring scheduling and VMkernel system properties
 • software – managing ESXi software images and packages for ESXi
 • storage – commands used to manage storage
 • system – commands for configuring VMkernel system properties, the kernel core system and system services
 • vm – some commands that can be used to control virtual machine operations
 • vsan – VMware vSAN commands

The main commands appear as verbs indicating the same action:

 • list – show the list of objects available for the defined namespace (for example, esxcli hardware bootdevice list – list available boot devices)
 • get – get the value of the defined setting or property (for instance, esxcli hardware clock get – check the time set)
 • set – set the necessary parameter manually (for example, esxcli hardware clock set -y 2019 -s 00 – set the year to 2019 and set the seconds to 00)
 • load/unload – load/unload system configuration (esxcli network firewall load – load the firewall module and firewall settings stored in the configuration file)

If you are unable to remember a particular ESXCLI command related to the appropriate namespace, you can enter the command and see a tip in the output of the console—for example, type:

esxcli network to see all available commands for the network namespace, then type:

 

esxcli network vm to check the commands for the vm namespace.