Wordpress

WordPress Blog Açma Rehberi

WordPress Blog Acma Rehberi
Share

Web sitesi oluşturmaya karar verdiğinize size en iyi şekilde yardımcı olacak ve talep ettiğiniz web sitesini ortaya çıkartabilecek temel yazılımlardan birisi WordPress’dir.

Açık kaynak kodlu olan bu yazılım ile sizler de pratik ve hızlı şekilde kolayca blog açabileceksiniz. Blog açabilmek için öncelikle temel bir takım internet terimlerine hakim olmak gerekir.

Bunların en başında Hosting ve Domain kavramı gelmektedir. Bu iki terimin ne işe yaradığını ve açıklamasını biliyorsanız hiçbir sorun yoktur. Hemen işe koyularak ücretsiz wordpress yazılımını indirip blog açmaya başlayabilirsiniz.

Fakat bu iki terim hakkında net bilgiye sahip olmayanlar için biraz bilgi verelim. WordPress Hosting blogunuzda yer alan tüm materyalleri içinde barındıran alandır. Bilgisayarınızdaki harddisk gibi düşünebilirsiniz. Domain ise ilgili hosting alanına erişim sağlamak için kullanılan alan adıdır.

Örneğin; hosting satın aldığınızda size bir İP adresi verilir. Bu İP adresine girdiğinizde sizin alanınıza erişim sağlanmaktadır ancak buraya müşteriler ya da ziyaretçiler giriş yaparken zorlanmaması adına domain ile kolay şekilde yönlendirme sağlanmış olur.

WordPress blog açarken hosting, domain ve ücretsiz wordpress yazılımının dışında pek ihtiyacınız olan bir şey yoktur. WordPress dosyalarını hostinge göndererek kolay şekilde kurumu yapabilir, domain firmasına giriş yaparak hosting firmasının atadığı ilgili Name server bilgilerini girerek alan adını hostinge yönlendirebilirsiniz.