Blog

Yeni TCMB Başkanı Belli Oldu

osman-cevdet-akcay
Share

02 Şubat 2024 tarihinde TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan‘ın istifasının ardından yeni Merkez Bankası Başkanı belli oldu. Kulislerde şuanda Fatih KARAHAN‘ın adı geçmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanı Sayın Mehmet ŞİMŞEK‘in atmış olduğu gönderiye istinaden Yeni Merkez Bankası Başkanı‘nı Mehmet Şimşek’in önerisi doğrultusunda görev alacağını tahmin ediyoruz.

Cevdet Akçay Kimdir?

osman cevdet akçay

osman cevdet akçay

Osman Cevdet Akçay, 1961 yılında Trabzon’da doğdu ve 1983 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nin Ekonomi bölümünden mezun oldu. Daha sonra, The City University of New York’ta ekonomi üzerine eğitimine devam ederek, 1990 yılında M.Phil ve 1992 yılında doktora derecelerini elde etti.

Akademik kariyerine 1985 yılında The City University of New York’ta doktora asistanı olarak adım atan Akçay, 1986-1990 yılları arasında Hunter College ve Baruch College’da öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1990-1991 yıllarında Manhattan College, New York’ta konuk öğretim üyesi olarak görev aldı.

1992’de Boğaziçi Üniversitesi’nde yardımcı doçent pozisyonuna getirilen Akçay, burada doçent unvanını kazandı. Akademik kariyerine 2001 yılında Koç Üniversitesi’nde tam zamanlı öğretim üyesi olarak devam etti.

2009 yılına kadar hem akademisyenlik yaparken hem de önce Koçbank ve sonrasında Yapı ve Kredi Bankası’nda başekonomist olarak çalıştı. 2009’dan 2018’e kadar bu bankada başekonomist olarak kariyerine devam eden Akçay, bu süre zarfında ekonomi alanında önemli katkılarda bulundu.

Hafize Gaye Erkan Kimdir?

hafize gaye erkan

hafize gaye erkan

1979 doğumlu Erkan, İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü 2001 yılında bitirdi. Ardından, Princeton Üniversitesi’nde finans mühendisliği ve yöneylem araştırması konularında doktora yaptı. Erkan ayrıca Harvard Business School ve Stanford Üniversitesi’nde yönetim ve liderlik üzerine ileri düzey eğitim programlarını tamamladı.

Kariyerine 2005’te Goldman Sachs’ta başlayan Erkan, 9 yıl boyunca Amerika’daki büyük banka ve sigorta şirketlerine finansal danışmanlık yaptı. 2014 yılında First Republic Bank’ta çalışmaya başladı ve burada yaklaşık 8 yıl boyunca çeşitli üst düzey yöneticilik görevlerinde bulundu.

Erkan, ABD merkezli mücevher şirketi Tiffany & Co’da iki yıl yönetim kurulu üyeliği yaptı ve 2022’de küresel finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan’ın yönetim kuruluna katıldı. Bankacılık, yatırım, risk yönetimi ve dijital inovasyon alanlarında uzman olan Erkan, ayrıca Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finansal Mühendislik Bölümü Danışma Konseyi’nde de görev aldı.

Erkan, 9 Haziran 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevine atandı.

Fatih Karahan Kimdir?

fatih karahan kimdir

fatih karahan kimdir

1982’de Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, eğitim hayatına Boğaziçi Üniversitesi’nde başladı ve 2006’da Matematik ile Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. Akademik yolculuğunu Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktora yaparak sürdüren Karahan, 2012’de mezun oldu.

Profesyonel kariyerine 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak adım atan Karahan, burada İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanlığı ve para politikası danışmanlığı gibi önemli görevler üstlendi. Ayrıca Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da hizmet verdi.

2022’de Amazon’a kıdemli ekonomist olarak katılan Karahan, Kasım 2022’de şirketin Başekonomisti olarak atandı. Karahan’ın kariyeri, 28 Temmuz 2023’te Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak atandığı yeni bir döneme girdi.

 

TCMB Nedir?

TCMB, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın kısaltmasıdır. Türkiye’nin merkez bankası olarak görev yapan bu kurum, ülkenin para politikasını belirleyen ve uygulayan, Türk Lirası’nın değerini korumayı hedefleyen ana mali kuruluştur. TCMB’nin temel görevleri arasında fiyat istikrarını sağlamak, enflasyonu kontrol altında tutmak, ülkenin döviz rezervlerini yönetmek ve finansal sistemin sağlıklı işleyişini desteklemek yer alır.

TCMB ayrıca, banknot basımı, hükümete finansal danışmanlık sağlama ve uluslararası finansal ilişkileri yürütme gibi görevleri de üstlenir. Bağımsız bir kurum olarak faaliyet gösteren Merkez Bankası, para ve kredi politikalarını belirlerken Türkiye’nin ekonomik hedeflerine ve genel mali durumuna göre kararlar alır. Bu kararlar, ülkenin ekonomik istikrarı ve sürdürülebilir büyümesi için kritik önem taşır.

Mehmet Şimşek Kimdir?

mehmet simsek

mehmet simsek

Mehmet Şimşek, 1967’de Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı Arıca köyünde dünyaya geldi. Eğitim hayatına Batman Merkez’de başlayan Şimşek, liseyi Gercüş’te bitirdikten sonra 1988’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. Akademik kariyerine bu fakültede araştırma görevlisi olarak devam eden Şimşek, daha sonra İngiltere’ye giderek Exeter Üniversitesi’nde finans ve ekonomi alanında yüksek lisansını tamamladı.

Türkiye’ye dönüşünde kısa bir süre Etibank’ta çalışan Şimşek, daha sonra ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nde ekonomist olarak görev aldı. 1997’de New York’a taşınan Şimşek, UBS ve Deutsche – Bender Menkul Değerler’de çalıştıktan sonra Merrill Lynch’e geçti ve burada çeşitli üst düzey görevlerde bulundu.

2007’de AK Parti’den milletvekili adayı olmak için Merrill Lynch’deki görevinden ayrılan Şimşek, Gaziantep’ten ve daha sonra Batman’dan milletvekili seçildi. 2009’da Maliye Bakanı olarak atanan ve 2015’te Gaziantep‘ten yeniden seçilen Şimşek, 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde Başbakan Yardımcılığı görevini yürüttü. Şimşek, ayrıca çeşitli yüksek kurullarda ve 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nda önemli görevlerde bulundu. “Emerging Markets” dergisi tarafından 2013’te “Yükselen Avrupa’da Yılın Maliye Bakanı” seçilen Şimşek, “Foreign Policy” dergisi tarafından dünyanın en etkili 500 kişisinden biri olarak gösterildi.

04.06.2023’te Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan Şimşek, evli ve üç çocuk babasıdır ve İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmaktadır.

 

 

Yeni Merkez Bankası Başkanlığına ait Resmi bir açıklama geldiğinde sizlerle paylaşacağız. Lütfen takipte kalınız.